xibo - en to ru translation catalogue (2469 entries)

en:  (Default)
ru:  (По умолчанию)

en:  Turn OFF Debugging
ru:  Отключить отладку

en:  Turn ON Debugging
ru:  Включить отладку

en: # Layouts
ru: # макетов

en: %d of %d player actions failed
ru: %d из %d действий с ошибками

en: %s assigned to Display Groups
ru: %s назначен к группе дисплеев

en: %s assigned to User Groups
ru: %s назначен Пользовательским группам

en: %s has seen the welcome tutorial
ru: %s увидели приветственное руководство

en: %s has started the welcome tutorial
ru: %s запустил приветственное руководство

en: %s is downloading %d files too many times
ru: %s слишком много раз скачивает файлы %d

en: %s is pending conversion
ru: %s ожидает конверсии

en: %s not retrieved from the IdP and required since is the field to identify the user
ru: %s не извлекается из IdP и является обязательным, поскольку это поле для идентификации пользователя

en: %s scheduled on %s
ru: %s запланировано на %s

en: %themeName% Error
ru: Ошибка %themeName%

en: %themeName% Installation
ru: Установка %themeName%

en: %themeName% needs an administrator user account to be the first user account that has access to the CMS. Please enter your chosen details below.
ru: %themeName% требует Администратора.

en: %themeName% needs somewhere to store the things you upload to be shown. Ideally, this should be somewhere outside the root of your web server - that is such that is not accessible by a web browser. Please input the full path to this folder. If the folder does not already exist, we will attempt to create it for you.
ru: %themeName% -у нужно место чтобы сохранить данные которые вы загрузили. Пожалуйста укажите полный путь к этой папке.

en: %themeName% needs to set-up a connection to your MySQL database.
ru: %themeName% нужно подключить к вашей базе данных MySQL

en: %themeName% needs you to choose a "key". This will be required each time you set-up a new client. It should be complicated, and hard to remember. It is visible in the CMS interface, so it need not be written down separately.
ru: %themeName% нужно чтобы вы выбрали  "key".

en: (filtered from _MAX_ total entries)
ru: (отфильтровано по итоговым записям _MAX_)

en: 1 hour
ru: 1 час

en: 1 hour 30 minutes
ru: 1 час 30 минут

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: 10 hours
ru: 10 часов

en: 10 minutes
ru: 10 минут

en: 11 hours
ru: 11 часов

en: 12 hours
ru: 12 часов

en: 12h Clock
ru: 12ч

en: 1st line
ru: 1-ая линия

en: 2 hours
ru: 2 часа

en: 2 hours 30 minutes
ru: 2 часа 30 минут

en: 24 hours
ru: 24 часа

en: 24h Clock
ru: 24ч

en: 3 hours
ru: 3 часа

en: 3 hours 30 minutes
ru: 3 часа 30 минут

en: 30 minutes
ru: 30 минут

en: 4 hours
ru: 4 часа

en: 5 hours
ru: 5 часов

en: 5 minutes
ru: 5 минут

en: 6 hours
ru: 6 часов

en: 7 hours
ru: 7 часов

en: 8 hours
ru: 8 часов

en: 9 hours
ru: 9 часов

en: : activate to sort column ascending
ru: : активировать для сортировки столбцов по возрастанию

en: : activate to sort column descending
ru: : активировать для сортировки столбца по убыванию

en: A Description of Daypart
ru: Описания Порядка дня

en: A URL to the HLS video stream. Requires Player running Windows 8.1 or later, or Android 6 or later. Earlier Android devices may play HLS via the LocalVideo widget.
ru: URL к видео потоку HLS. Требуется проигрыватель под управлением Windows 8.1 или более поздней версии или Android 6 или более поздней версии. Более ранние устройства Android могут воспроизводить HLS через виджет LocalVideo.

en: A code which can be used to lookup this DataSet - usually for an API application
ru: Код, который можно использовать для поиска этогонабора данных - обычно для API приложения

en: A column already exists with this name, please choose another
ru: Столбец с данным именем уже существует, выберите другое, пожалуйста.

en: A comma separated list of items to present in a combo box
ru: Разделенный запятыми список элементов для представления в поле со списком

en: A comma separated set of regular expressions run against the Display name to determine membership.
ru: Разделенный запятыми набор регулярных выражений выполняется для отображаемого имени, чтобы определить членство.

en: A comma separated set of tags run against the Display tag to determine membership.
ru: Набор тегов, разделенных запятыми, работает с тегом Display для определения принадлежности

en: A description - (1 - 254 characters).
ru: Описание - (1 - 254 символа).

en: A file exists with the name you gave for the Library Location. Please choose another location
ru: Файл с именем, совпадающем с именем библиотеки уже существует, выберите  другое имя

en: A font to use in other Modules
ru: Шрифт для использования в других модулях

en: A generic file to be stored in the library
ru: Универсальный файл для хранения в библиотеке

en: A local file path or URL to the video. This can be a RTSP stream.
ru: Локальный путь к файлу или URL к видео. Это может быть поток RTSP.

en: A message to display when no data is returned from the source
ru: Показ сообщение когда нет возвращенных данных с источника

en: A module for displaying Video and Audio from an external source
ru: Модуль для отображения видео и аудио от внешнего источника

en: A module for showing Currency pairs and exchange rates
ru: Модуль для отображения валютных пар и курсов валют

en: A module for showing Stock quotes
ru: Модуль для отображения Сток модулей

en: A name for this DataSet
ru: Имя для этого набора данных

en: A name for this Resolution
ru: Имя для этого разрешение экрана

en: A reference code for this command which is used to identify the command internally.
ru: Код для идентификации команды

en: A reference field for custom user data
ru: Ссылка

en: A remote DataSet must have a URI.
ru: Удаленный DataSet должен иметь URI.

en: A short description of this Display Group
ru: Краткое описание для Группы

en: A subject line for the notification - used as a title.
ru: Строка темы для уведомления - используется в качестве заголовка.

en: A text description of this password policy will be shown to users if they enter a password that does not meet the policy requirements set above.
ru: Будет показыватся описание политики паролей если они не будут соответсвовать политике написанной сверху

en: A unique identifier for this display.
ru: Уникальный идентификатор для этого дисплея.

en: A view on a DataSet
ru: Вид набора данных

en: API Key
ru: Ключ API

en: API Secret
ru: API Секрет

en: About
ru: О программе

en: About the CMS
ru: О CMS

en: Access Code
ru: Код доступа

en: Access Code is empty
ru: Код доступа пуст

en: Access Code is incorrect
ru: Код доступа неверен

en: Access Denied to Display
ru: Нет доступа к дисплею

en: Access Denied to DisplayGroup
ru: Нет доступа к группе дисплеев

en: Access Denied to User
ru: Пользователю отказано в доступе

en: Access Denied to UserGroup
ru: Группе пользователей отказано в доступе

en: Access denied System tags cannot be deleted
ru: Доступ запрещен Системные теги не могут быть удалены

en: Access denied System tags cannot be edited
ru: Доступ запрещен Системные теги не могут быть отредактированы

en: Access denied replacing old media
ru: Доступ запрещен при замене старого носителя

en: Access to this route is denied for this scope
ru: Доступ к этому маршруту запрещён в данном контексте

en: Action
ru: Действия

en: Action Bar Display Duration
ru: Продолжительность показа панели действий

en: Action Bar Intent
ru: Панель действий цели

en: Action Bar Mode
ru: Режим панели действий

en: Action for Screen Shot Intent
ru: Действие для намерения снимка экрана

en: Actions
ru: Действия

en: Active
ru: Активно

en: Add
ru: Добавить

en: Add Application
ru: Добавить приложение

en: Add CSV Files
ru: Добавить CSV файл

en: Add Campaign
ru: Добавить кампанию

en: Add Column
ru: Добавить колонку

en: Add Command
ru: Добавить команду

en: Add Data
ru: Добавить данные

en: Add DataSet
ru: Добавить набор данных

en: Add Daypart
ru: Добавить Порядок дня

en: Add Display (Code)
ru: Добавить отображение (код)

en: Add Display Group
ru: Добавить группу дисплеев

en: Add Display via Code
ru: Добавить Дисплей через код

en: Add Event
ru: Добавить событие

en: Add Help Link
ru: Добавить ссылку на Справку

en: Add Layout
ru: Добавить макет

en: Add Media
ru: Добавить медиа

en: Add Media via URL
ru: Добавить медиа через URL

en: Add Notification
ru: Добавить уведомление

en: Add Playlist
ru: Добавить плейлист

en: Add Profile
ru: Добавить Профайл

en: Add RSS
ru: Добавлять RSS

en: Add Replacement
ru: Добавить Замену

en: Add Resolution
ru: Добавить разрешение экрана

en: Add Row
ru: Добавить строку

en: Add STS to the response headers? Make sure you fully understand STS before turning it on as it will prevent access via HTTP after the first successful HTTPS connection.
ru: Добавить STS в заголовки ответа? Убедитесь, что вы полностью понимаете STS включив его,  он заблокирует доступ через HTTP после первого успешногоHTTPS соединение.

en: Add Tag
ru: Добавить Тег

en: Add Task
ru: Добавить задачу

en: Add User
ru: Добавить пользователя

en: Add User Group
ru: Добавить группу пользователей

en: Add Version
ru: Добавить Версию

en: Add a Display via user_code displayed on the Player screen
ru: Добавить отображение с помощью кода пользователя, отображаемого на экране проигрывателя

en: Add a link to the Display name using this format mask?
ru: Выберите ссылку на название Монитора используя маску формата

en: Add a new Campaign
ru: Добавить новую кампанию

en: Add a new DataSet
ru: Добавить новый набор данных

en: Add a new Display Group
ru: Добавить новую группу дисплеев

en: Add a new Display Settings Profile
ru: Добавить новый профиль настроек дисплея

en: Add a new Help page
ru: Добавить новую страницу Справки

en: Add a new Tag
ru: Добавить новый ярлык

en: Add a new User
ru: Добавить нового пользователя

en: Add a new User Group
ru: Добавить новую группу пользователей

en: Add a new media item to the library
ru: Добавить новый объект в библиотеку

en: Add a new media item to the library via external URL
ru: Добавить новый медиа-элемент в библиотеку через внешний URL

en: Add a new region
ru: Добавить новую область

en: Add a new resolution for use on layouts
ru: Добавить новое разрешение экрана для использования в макетах

en: Add a row to the end of this DataSet
ru: Добавить строку в конец

en: Add all the widgets to the template?
ru: Добавить все виджеты к Шаблону

en: Add an Application
ru: Добавить Приложение

en: Add an attachment?
ru: Добавить вложение?

en: Add files
ru: Добавить файлы

en: Add media (URL)
ru: Добавить медиа (URL)

en: Add media failed: %error%
ru: Не удалось добавить медиа: %error%

en: Add module failed: %error%
ru: Не удалось добавить модуль: %error%

en: Add the body of your message in the box below. If you are going to target this message to a Display/DisplayGroup be aware that the formatting you apply here will be removed.
ru: Добавьте текст вашего сообщения в поле ниже. Если вы собираетесь направить это сообщение на Display / DisplayGroup, имейте в виду, что применяемое здесь форматирование будет удалено.

en: Added %s
ru: Добавлено %s

en: Added Event
ru: Добавлено событие

en: Added Report Schedule
ru: Добавлено расписание отчетов

en: Added Row
ru: Добавлена строка

en: Additional emails separated by a comma.
ru: Дополнительные электронные письма, разделенные запятой.

en: Admin Password
ru: Пароль Администратора

en: Admin Username
ru: Логин Администратора

en: Admin email address
ru: Адрес электронной почты администратора

en: Administration
ru: Администрирование

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Advice
ru: Совет

en: After schedule ends
ru: После окончания графика

en: After schedule starts
ru: После начала графика

en: After submitting this form with valid code, your CMS Address and Key will be sent and stored in the temporary storage in our Authentication Service.
ru: После отправки этой формы с действующим кодом, ваш адрес и ключ CMS будут отправлены и сохранены во временном хранилище в нашей службе аутентификации.

en: Agenda
ru: Повестка дня

en: Aggregate received data by the given method
ru: Агрегировать полученные данные по данному методу

en: Aggregation
ru: Скопление

en: Aggregation level
ru: Уровень агрегации

en: Alert
ru: Тревога

en: Alert for Display %s
ru: Оповещение для отображения %s

en: All
ru: Все

en: All Folders
ru: Все папки

en: All checks pass. Click next to continue
ru: Все пункты пройдены. Нажмите след чтобы продолжить

en: All media will be unassigned and any playlist specific media such as text/rss will be lost. The playlist will be removed from all Layouts.
ru: Все будет удалено

en: All other checks passed
ru: Все остальные пункты пройдены

en: Allow All
ru: Разрешить все

en: Allow Import?
ru: Разрешить импортирование

en: Allow PHP to open external URLs
ru: Разрешить PHP открывать внешние URL.

en: Allow modifications to the transition configuration?
ru: Разрешить изменения настройкам перехода?

en: Allow saving in the root folder?
ru: Сохранить в Корневой Папке?

en: Allow the Authorization Code Grant for this Client?
ru: Разрешить предоставление кода авторизации для данного клиента?

en: Allow the Client Credentials Grant for this Client?
ru: Разрешить Учетные Данные Клиента Прав для этого клиента

en: Allow the maintenance script to run if it is called?
ru: Разрешить запуск сценария обслуживания, если вызван?

en: Allow users to create Sub-Folders under Folders they have access to. (Except the Root Folder)
ru: Разрешить пользователям создавать подпапки (Исключая Корневую Папку)

en: Also delete from the Library?
ru: Также удалить с Библиотеки?

en: Alter Template
ru: Редактировать

en: Always
ru: Всегда

en: Always showing
ru: Показывается всегда

en: An error occurred updating these settings. This is an unexpected error, please contact support. Error Message = [%s]
ru: Ошибка = [%s]

en: An optional description
ru: Дополнительное описание

en: An optional description of the Layout. (1 - 250 characters)
ru: Дополнительное описание макета( до 250 символов)

en: An optional description of the Template. (1 - 250 characters)
ru: Дополнительное описание шаблона. (1-250 символов)

en: An optional name for this widget
ru: Необязательное имя для этого виджета

en: And
ru: И

en: Appearance
ru: Появление

en: Application Name
ru: Имя приложения

en: Applications
ru: Приложения

en: Apply a Transition type for the end of a media item
ru: Принять тип Перехода для старта медиа обьекта

en: Apply a Transition type for the start of a media item
ru: Принять тип Перехода для старта медиа обьекта

en: April
ru: Апрель

en: Arabic
ru: Арабский

en: Archive Owner not found
ru: Владелец архива не найден

en: Are the members of this group dynamic?
ru: Являются ли члены этой группы?

en: Are you sure you want to ask this Player to check its Licence?
ru: Вы уверены, что хотите попросить этот Проигрыватель проверить его Лицензию?

en: Are you sure you want to authorise this Display?
ru: Вы уверены, что хотите авторизовать этот дисплей?

en: Are you sure you want to de-authorise this Display?
ru: Вы уверены, что хотите деавторизовать этот дисплей?

en: Are you sure you want to delete %groupName%?
ru: Вы уверены что хотите удалить %groupName%?

en: Are you sure you want to delete all saved report of this report schedule? This cannot be undone
ru: Вы уверены, что хотите удалить все сохраненные отчеты из этого расписания? Это не может быть отменено

en: Are you sure you want to delete this Daypart? This cannot be undone
ru: Вы уверены что хотите удалить

en: Are you sure you want to delete this Help page? This cannot be undone
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту страницу справки? Это не может быть отменено

en: Are you sure you want to delete this Playlist?
ru: Вы точно хотите удалить %playlistName%?

en: Are you sure you want to delete this Resolution? This cannot be undone
ru: Вы уверены, что хотите удалить это Разрешение? Это действие нельзя будет отменить.

en: Are you sure you want to delete this application? This cannot be undone
ru: Вы уверены что хотите удалить приложение? Это невозратимо

en: Are you sure you want to delete this campaign? This cannot be undone
ru: Вы уверены что хотите удалить эту Кампанию? Это невозможно отменить

en: Are you sure you want to delete this command? This cannot be undone
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту команду? Это не может быть отменено

en: Are you sure you want to delete this display group? This cannot be undone
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту группу отображения? Это не может быть отменено

en: Are you sure you want to delete this display profile?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот профиль?

en: Are you sure you want to delete this display? This cannot be undone
ru: Вы уверены, что хотите удалить это отображение? Это не может быть отменено

en: Are you sure you want to delete this event from <b>all</b> displays? If you only want to delete this item from certain displays, please deselect the displays in the edit dialogue and click Save.
ru: Вы уверены, что хотите удалить это событие из отображения <b>all</b>? Если вы хотите удалить этот пункт только с определенных дисплеев, пожалуйста, снимите выделение с дисплеев в диалоге редактирования и нажмите кнопку Сохранить.

en: Are you sure you want to delete this file?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот файл?

en: Are you sure you want to delete this report schedule? This cannot be undone
ru: Вы уверены что хотите удалить

en: Are you sure you want to delete this row?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту строку?

en: Are you sure you want to delete this tag? This cannot be undone
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот тег? Это не может быть отменено

en: Are you sure you want to delete this task? This cannot be undone
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту Задачу? Это действие нельзя будет отменить.

en: Are you sure you want to delete?
ru: Удалить?

en: Are you sure you want to delete? You may not be able to delete this user if they have associated content. You can retire users by using the Edit Button.
ru: Вы уверены, что хотите удалить? Возможно, вы не сможете удалить этого пользователя, если у него есть связанный контент.

en: Are you sure you want to logout this user?
ru: Вы желаете покинуть систему?

en: Are you sure you want to pause this report schedule?
ru: Вы уверены, что хотите приостановить этот график отчетов?

en: Are you sure you want to publish this Layout? If it is already in use the update will automatically get pushed.
ru: Вы уверены, что хотите опубликовать этот макет? Если он уже используется, то обновление будет автоматически использоваться.

en: Are you sure you want to remove this widget?
ru: Вы уверены что хотите удалить виджет

en: Are you sure you want to request a collection to occur?
ru: Вы уверены что хотите запросить коллекцию?

en: Are you sure you want to request a screenshot?
ru: Вы уверены, что хотите запросить скриншот?

en: Are you sure you want to reset this report schedule? This cannot be undone
ru: Вы уверены, что хотите сбросить этот график отчетов? Это не может быть отменено

en: Are you sure you want to resume this report schedule?
ru: Вы уверены, что хотите возобновить этот график отчетов?

en: Are you sure you want to run this task immediately?
ru: Вы точно хотите запустить эту задачу немедленно

en: Are you sure you want to send a Wake On Lan message to this display?
ru: Вы действительно желаете послать сообщение о пробуждении(WOL) плееру?

en: Are you sure you want to truncate?
ru: Вы действительно хотите очистить?

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Ask a question
ru: Задать вопрос

en: Aspect
ru: Аспект

en: Assign
ru: Назначить

en: Assign %name% to a Campaign
ru: Назначить %name% для Кампании

en: Assign Files
ru: Назначить файлы

en: Assign Layouts
ru: Назначить макет

en: Assign a Layout
ru: Назначить макет

en: Assign the members to the new group
ru: Назначить участников в новую группу

en: Assign to Campaign
ru: Назначить кампанию

en: Assignable
ru: Может быть назначен

en: Assigned Layouts to %s
ru: Назначенные макеты для %s

en: Assigning a Layout to a Display/DisplayGroup does NOT schedule that Layout to be shown. Please use the Schedule to show Layouts.
ru: Назначение макета для Display / DisplayGroup НЕ запланирует показ этого макета. Пожалуйста, используйте график, чтобы показать макеты.

en: Associate an item from the Library
ru: Сопоставить элемент из библиотеки

en: Attached please find the report for %s
ru: В приложении, пожалуйста, найдите отчет для %s

en: Attachment
ru: Прикрепление

en: Audience
ru: Аудитория

en: Audio
ru: Аудиозапись

en: Audio - support varies depending on the client hardware
ru: Аудио - поддержка варьируется в зависимости от оборудования клиента

en: Audio Media
ru: Аудио медиа

en: Audio for %name%
ru: Аудио для %name%

en: Audit Log
ru: Аудит Журнал

en: Audit Trail
ru: Проведение аудита

en: AuditLog Archive
ru: AuditLog Архивировать

en: AuditLog Delete
ru: AuditLog Удалить

en: AuditLog Export %s to %s
ru: AuditLog Экспорт %s в %s

en: Auditing until
ru: Аудит до

en: August
ru: Август

en: Authentication
ru: Аутентификация

en: Authentication code incorrect
ru: Аутентификационный код неверен

en: Author
ru: Автор

en: Authorisation Parameters missing from session.
ru: Параметры авторизации отсутствует в сессии.

en: Authorise
ru: Уполномоченный

en: Authorise display?
ru: Авторизовать дисплей?

en: Authorised
ru: Авторизован

en: Authorised set to %d for %s
ru: Уполномоченное значение %d для %s

en: Authorised?
ru: Авторизован?

en: Authorization Code?
ru: Код авторизации?

en: Authorize Request
ru: Авторизовать запрос

en: Authorized applications for user
ru: Разрешенные приложения пользователя

en: Auto show thumbnail column?
ru: Автоматически показывать коллонну с миниатюрами

en: Automatic Restart
ru: Автоматическая перезагрузка

en: Automatically Restart the application if we detect it is not visible.
ru: Автоматическая перезагрузка если мы заметим что он не видимый.

en: Automatically apply Transitions?
ru: Автоматически применять переходы?

en: Automatically authorise new Displays?
ru: Автоматически авторизовывать новые Дисплеи

en: Automatically collect and export relevant information into a text file.
ru: Автоматически собирать и сохранять значимую информацию в текстовом файле.

en: Available
ru: Доступно

en: Available for In Transitions?
ru: Доступно в переходах нарастания?

en: Available for Out Transitions?
ru: Доступно в переходах затухания?

en: Azerbaijani
ru: Азербайджанский

en: Back
ru: Назад

en: Back to Reports
ru: Назад к отчетам

en: Back to dashboard
ru: Вернуться к главному меню

en: Background
ru: Фон

en: Background Colour
ru: Фоновый Цвет

en: Background Image
ru: Фоновое изображение

en: Background thumbnail
ru: Фоновая миниатюра

en: Background transparent?
ru: Прозрачный фон?

en: Backlight
ru: Подсветка

en: Bandwidth
ru: Пропускная способность

en: Bandwidth Limit
ru: Ограничение пропускной способности

en: Bandwidth Usage (%bandwidthSuffix%)
ru: Текущая заполненность Пропускной Способности (%bandwidthSuffix%)

en: Bandwidth Usage. Limit %xmdsLimit%
ru: Пропускная Способность. Ограничения %xmdsLimit%

en: Bandwidth allowance exceeded
ru: Превышен допустимый предел

en: Bandwidth limit
ru: Ограничение пропускной способности

en: Base
ru: База

en: Basic
ru: Основные

en: Bearer
ru: Податель

en: Before reporting a fault it would be appreciated if you follow the steps. Click start
ru: Прежде чем сообщать о неисправности, будет полезно, если вы выполните следующие действия.Нажмите начать

en: Before schedule ends
ru: До окончания графика

en: Before schedule starts
ru: До начала графика

en: Belarusian
ru: Белорусский

en: Below is the family tree for this Display Group.
ru: Ниже приведено семейное древо для этой группы отображения.

en: Below you can select the columns to be shown in the table - drag and drop to reorder and to move between lists.
ru: Ниже вы можете выбрать колонны для показа в таблице - перетащите чтобы упорядочить и перемещаться между списками

en: Best Fit
ru: Наиболее подходящий

en: Black Level
ru: Уровень черного

en: Blacklist Videos?
ru: Добавить видео в чёрный список?

en: Block All
ru: Блокировать все

en: Border Colour
ru: Цвет Границ

en: Bosnian
ru: Боснийский

en: Both fromDt/toDt should be provided
ru: Оба от Dt / до Dt должны быть предоставлены

en: Bottom
ru: Вниз

en: Bottom Left
ru: Нижнее Лево

en: Bottom Right
ru: Нижнее Право

en: Brightness
ru: Яркость

en: BroadCast Address
ru: Широковещательный Адрес

en: BroadCast Address is not a valid IP Address
ru: Широковещательный адрес не является верным IP адресом

en: Browse/Add attachment
ru: Обзор / Добавить вложение

en: Browser
ru: Браузер

en: Build Layouts
ru: Построить макеты

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: By Field
ru: По полю

en: CAS Login
ru: CAS Логин

en: CDN Address
ru: CDN адрес

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 till 32.
ru: Маска подсети в формате CIDR должна быть целым число из диапазона от 0 до 32.

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 to 32.
ru: CIDR  маска подсети вне диапазона 0..32.

en: CMS Secret Key
ru: Секретный ключ CMS

en: CMS Secret Key associated with the provided new CMS Address
ru: Секретный ключ CMS, связанный с предоставленным новым адресом CMS

en: CMS Theme
ru: Тема CMS

en: CMS configuration warning, it is very unlikely that /web/ should be in the URL. This usually means that the DocumentRoot of the web server is wrong and may put your CMS at risk if not corrected.
ru: Предупреждение о конфигурации CMS, очень маловероятно, что / web / должен быть в76/5000 URL. Обычно это означает, что DocumentRoot веб-сервера неверен иможет поставить под угрозу вашу CMS, если не будет исправлено.

en: CSS Style Sheet
ru: Таблица стилей CSS

en: CSV Import
ru: Импорт CSV

en: CTRL Key required to access Player Information Screen?
ru: Нужна ли кнопка CTRL для доступа к информаций по Плееру?

en: Cache File System Permissions
ru: Разрешения для записи в кэш

en: Cache Period
ru: Период Кэширование

en: Cache Period for Images
ru: Период кэша для Изображении

en: Cache pool not available
ru: Кеш-пул недоступен

en: Caching
ru: Кэширование

en: Calendar Type
ru: Тип календаря

en: Campaign
ru: Кампания

en: Campaign Preview for %campaignName%
ru: Предпромотр Кампании для %campaignName%

en: Campaign not found
ru: Кампания не найдена

en: Campaigns
ru: Кампании

en: Can not have a display without a hardware key
ru: Дисплей не может существовать без введённого аппаратного кода

en: Can not have a display without a name
ru: Дисплей должен иметь наименование

en: Can not have an end time earlier than your start time
ru: Время окончания не может быть ранее времени начала

en: Can this module be assigned to a Layout?
ru: Может ли данный модуль быть назанчен макету?

en: Can this transition be used for media end?
ru: Можно ли использовать этот переход для окончания медиа?

en: Can this transition be used for media start?
ru: Может ли этот переход использоваться в начале медиафайла

en: Can't create ZIP. Error Code:
ru: Невозможно создать ZIP. Код ошибки:

en: Can't create ZIP. Error Code: %s
ru: Не могу создать ZIP. Код ошибки:%s

en: Cancel
ru: Отменить

en: Cancel Replace
ru: Отменит Замену

en: Cancel upload
ru: Отменить загрузку

en: Cannot Save empty region playlist. Please add widgets
ru: Невозможно Сохранить пустой плейлист региона. Пожалуйста, добавьте виджет

en: Cannot add new rows to remote dataSet
ru: Не удается добавить новые строки в удаленный набор данных

en: Cannot add the same SubPlaylist twice.
ru: Невозможно добавить один и тот же Суб-плейлист дважды.

en: Cannot change owner on this Object
ru: Невозможно изменить владельца для этого объекта

en: Cannot delete Layout from its Draft, delete the parent
ru: Не удается удалить макет из черновика, удалите родительский элемент

en: Cannot delete a Widget that isn't assigned to me
ru: Не удается удалить виджет, который не назначен

en: Cannot edit Layout properties on a Draft
ru: Невозможно редактировать свойства макета в черновике

en: Cannot edit data of remote columns
ru: Не удается изменить данные удаленных столбцов

en: Cannot edit root Folder
ru: Нельзя редактировать Корневую Папку

en: Cannot find Player Version
ru: Не удается найти версию плеера

en: Cannot find layout by campaignId
ru: Не найдена кампания

en: Cannot find media
ru: Не удается найти медиа

en: Cannot find playlist
ru: Не удается найти список воспроизведения

en: Cannot find region
ru: Не найден регион

en: Cannot find saved report
ru: Не удается найти сохраненный отчет

en: Cannot find schedule reminder
ru: Не удается найти расписание напоминания

en: Cannot find version
ru: Не удается найти версию

en: Cannot modify Layout from its Draft
ru: Не можете изменить макет своего проекта

en: Cannot modify root folder.
ru: Нельзя изменить Корневую Папку.

en: Cannot remove root Folder
ru: Нельзя удалить Корневую Папку

en: Cannot save media file from ZIP file
ru: Не удается сохранить медиафайл из ZIP-файла

en: Cannot set Expiry date in the past
ru: Не могу установить дату истечения в прошлом

en: Catalan
ru: Каталонский

en: Category
ru: Категория

en: Caution, you have selected %1 items. Clicking save will run the %2 transaction on all these items.
ru: Внимание, Вы выбрали %1 элементов. Нажимая сохранить вы запуститеоперацию %2 на всех этих элементах

en: Centre
ru: Центр

en: Change Layout
ru: Изменить Макет

en: Change Password
ru: Изменить пароль

en: Change the Owner of this item. Leave empty to keep the current owner.
ru: Изменить владельца этого предмета. Оставьте пустым, чтобы сохранить текущего владельца.

en: Change the resolution
ru: Изменить разрешение

en: Channel
ru: Канал

en: Chart could not be drawn because the CMS has not been configured with a Quick Chart URL.
ru: Невозможно нарисовать диаграмму, поскольку CMS не был настроен с URL-адресом быстрой диаграммы.

en: Check Commercial Licence
ru: Проверить коммерческую лицензию

en: Check or un-check the options against each display group to control whether they are a member or not.
ru: Установите или снимите флажки для каждой группы отображения, чтобы контролировать, являются ли они участниками или нет.

en: Check or un-check the options against each display to control whether they are a member or not.
ru: Установите или снимите флажки для каждого дисплея, чтобы контролировать, являются ли они участниками или нет.

en: Check that the Environment passes all the CMS Environment checks.
ru: Убедитесь, что среда проходит все проверки среды CMS

en: Check to delete all items owned by this user, including Layouts, Media, Schedules, etc.
ru: Установите флажок, чтобы удалить все элементы, принадлежащие этому пользователю, в том числе макеты, мультимедиа, расписания и т.д.

en: Checked out %s
ru: Проверил  %s

en: Checkout
ru: Проверка

en: Checkout %layout%
ru: Проверить %layout%

en: Class %s not found
ru: Класс% s не найден

en: Cleaning up old revisions of media will result in any unused media revisions being permanently deleted.
ru: Очистка старых версий носителей приведет к удалению всех неиспользованных версий носителей.

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear Cache
ru: Очистка кэша

en: Clear Cached Data
ru: Очистить кэшированные данные

en: Clear the cache for this Module. This proces is not reversable.
ru: Очистите кеш для этого модуля. Этот процесс необратим

en: Cleared the Cache
ru: Очистить кэш

en: Click on the below link to open the bug report page for this release.
ru: Нажмите на ссылку ниже, чтобы открыть страницу отчета об ошибке.

en: Client Credentials?
ru: Учетные данные клиента?

en: Client Id
ru: Идентификатор клиента

en: Client Secret
ru: Секрет клиента

en: Clock
ru: Часы

en: Close
ru: Выход

en: Close Window
ru: Закрыть Окно

en: Code
ru: Код

en: Collect Now
ru: Собрать информацию сейчас

en: Collect and Save Data
ru: Собрать и сохранить данные

en: Collect auditing from this Player. Should only be used if there is a problem with the display.
ru: Соберать отчет Плеера. Следует использовать только при наличии проблем с дисплеем.

en: Collect interval
ru: Интервал сбора

en: Color
ru: Цвет

en: Color Gamut
ru: Цветной Гамут

en: Color Temperature
ru: Температура цвета

en: Colour
ru: Цвет

en: Colours
ru: Цвета

en: Column %s not found
ru: Столбец %s не найден

en: Column Order
ru: Сортировка столбца

en: Column Type
ru: Тип столбца

en: Column visibility
ru: Видимость столбца

en: Columns Available
ru: Доступные Столбцы

en: Columns Selected
ru: Выбранные Столбцы

en: Columns for %dataSetName%
ru: Столбцы для %dataSetName%

en: Comma separated string of additional values that should be associated with this Tag. Values entered here will be available for selection when assigning this Tag.
ru: Запятая между строками будут разделять слова для улучшения поиска по тегам.

en: Command
ru: Команда

en: Command Sent to %s
ru: Команда отправлена к %s

en: Commands
ru: Команды

en: Complete
ru: Завершить

en: Completely remove the old version of this media item if a new file is being uploaded.
ru: Полностью удалить старую версию медиа если было обновлено медиа

en: Concurrent downloads must be a positive number
ru: Одновременная загрузка должна быть положительным числом

en: Config file not found for Task
ru: Файл конфигурации не найден для задачи

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Configuration Problem
ru: Проблема конфигурации

en: Connect with the Central Authentication Server
ru: Соединиться с центральным сервером аутентификации

en: Consolidating entries
ru: Консолидация записей

en: Constantly
ru: Постоянно

en: Content
ru: Контент

en: Content Column
ru: Столбец контента

en: Content Delivery Network Address for serving file requests to Players
ru: Адрес доставки контента по сети для подачи файловых запросов Плеерам

en: Content Type
ru: Тип контента

en: Continue...
ru: Продолжить

en: Contrast
ru: Контраст

en: Control picture settings using the fields below. Use the sliders to set the required range for each setting.
ru: Настройки изображения управления с помощью полей ниже. С помощью ползунков установите требуемый диапазон для каждой настройки.

en: Cool
ru: Холодный

en: Copied %s
ru: %s скопировано

en: Copied %s as %s
ru: Скопировано %s от %s

en: Copied as %s
ru: Скопировно как %s

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy %dataSetName%
ru: Копировать  %dataSetName%

en: Copy %name%
ru: Копировать %name%

en: Copy Assignments?
ru: Копировать назначения?

en: Copy Members?
ru: Копировать участников?

en: Copy Tags?
ru: Копировать теги?

en: Copy User Group
ru: Копировать группу пользователей

en: Copy of %s on %s
ru: Скопировано %s из %s

en: Copy rows?
ru: Копировать строки?

en: Copy to Clipboard
ru: Копировать в буфер обмена

en: Copyright
ru: Авторские права

en: Corresponding Password
ru: Соответствующий пароль

en: Could not connect to MySQL with the administrator details. Please check and try again. Error Message = [%s]
ru: Ошибка [%s]

en: Could not create a new database with the administrator details [%s]. Please check and try again. Error Message = [%s]
ru: Не удалось создать новую базу данных с данными администратора [%s]. Пожалуйста проверьте и попробуйте снова. Сообщение об ошибке = [%s]

en: Could not create a new user with the administrator details. Please check and try again. Error Message = [%s]. SQL = [%s].
ru: Не удалось создать новую базу данных с данными администратора. Пожалуйста, попробуйте еще раз. Сообщение об ошибке = [%s]. SQL = [%s].

en: Could not create the Library Location directory for you. Please ensure the webserver has permission to create a folder in this location, or create the folder manually and grant permission for the webserver to write to the folder.
ru: Невозможно создать папку  для библиотеки. Убедитесь, что веб-сервер имеет права на создание папки в указанном месте или создайте папку вручную и дайте права серверу на запись в эту папку

en: Count
ru: Подсчет

en: Count: All individual values in this field will be counted and stored in one Column for each value
ru: Количество: все отдельные значения в этом поле будут подсчитаны и сохранены в одном столбце для каждого значения

en: Countdown
ru: Обратный отсчёт

en: Counter
ru: Счётчик

en: Create
ru: Создать

en: Create a log file on disk in this location. Please enter a fully qualified path.
ru: Создайте файл лога на диске в этом расположении. Пожалуйста, введите полный путь.

en: Create a new database
ru: Создать новую базу данных

en: Create region failed: %error%
ru: Не удалось создать область: %error%

en: Created
ru: Создано

en: Criteria
ru: Критерий

en: Criteria Tags
ru: Теги критерий

en: Critical
ru: Критический

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Currencies
ru: Валюты

en: Currencies Module
ru: Модуль Валюты

en: Current Event
ru: Текущее событие

en: Current Folder
ru: Текущая папка

en: Current Forecast Template
ru: Шаблон текущего прогноза

en: Current Layout
ru: Текущий макет

en: Cursor Start Position
ru: Начальное положение курсора

en: Custom Style Sheets
ru: Таблицы пользовательских стилей

en: Czech
ru: Чешский

en: DELETE
ru: УДАЛИТЬ

en: DOM Extension
ru: Расширение DOM

en: DOM XML Extension
ru: Расширение DOM XML

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Daily Counter
ru: Ежедневный счётчик

en: Daily Forecast Template
ru: Шаблон ежедневного прогноза

en: Daily Maintenance
ru: Ежедневное обслуживание

en: Danish
ru: Датский

en: Dark
ru: Темный

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Data
ru: Данные

en: Data Entry for %dataSetName%
ru: Ввод данных для% dataSetName%

en: Data Set
ru: Набор данных

en: Data Type
ru: Тип данных

en: Data request failed!
ru: Запрос данных провален!

en: Data root
ru: Корень данных

en: Data to add to this request. This should be URL encoded, e.g. paramA=1&amp;paramB=2.
ru: Данные для добавления к этому запросу. Это должно быть закодировано URL

en: DataSet
ru: Набор данных

en: DataSet Ticker
ru: Бегущая строка

en: DataSet View
ru: Вид набора данных

en: DataSets
ru: Наборы Данных

en: DataSets have different column names
ru: Наборы данных имеют разные имена столбцов

en: DataSets have different number of columns imported = %d, existing = %d
ru: Наборы данных имеют различное количество импортируемых столбцов =% d, существующих =% d

en: DataType
ru: Тип Данных

en: Database Name
ru: База данных

en: Database Password
ru: Пароль базы данных

en: Database Username
ru: Логин базы данных

en: Date
ru: Дата

en: Date Format
ru: Формат даты

en: Day
ru: День

en: Dayparting
ru: Время суток

en: Days
ru: Дни

en: Debug
ru: Отлаживать

en: December
ru: Декабрь

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default Duration
ru: Длительность по умолчанию

en: Default Duration is a required field.
ru: Длительность по умолчанию является обязательным полем.

en: Default Language
ru: Язык по умолчанию

en: Default Latitude
ru: Широта по умолчанию

en: Default Layout
ru: Макет по умолчанию

en: Default Layout with name %s set for %s
ru: Макет по умолчанию с именем %s, установленным для %s

en: Default Longitude
ru: Долгота по умолчанию

en: Default Mute?
ru: Выключть звук по умолчанию?

en: Default Profile?
ru: Профиль по умолчанию?

en: Default Scale type
ru: Тип шкалы по умолчанию

en: Default Transition In
ru: Переход по умолчанию в

en: Default Transition In that should be applied to widgets
ru: Переход по умолчанию, который должен применяться к виджетам

en: Default Transition Out
ru: Выход по умолчанию

en: Default Transition Out that should be applied to widgets
ru: Переход по умолчанию, который должен применяться к виджетам

en: Default Transition duration
ru: Стандартное время перехода

en: Default User Group
ru: Группа пользователей по умолчанию

en: Default User Type
ru: Тип Пользователя по умолчанию

en: Default copy media when copying a layout?
ru: Дефолтное копирования медиа во время копирования макетах

en: Default duration for in and out transitions
ru: Стандартное время для перехода в и из

en: Default for "Delete old version of Media" checkbox. Shown when Editing Library Media.
ru: Стандартный флажок(checkbox) для Удаления Старой версии Медиа. Будет показываться при редактировании Медиа Библиотеки

en: Default the checkbox for Deleting Old Version of media when a new file is being uploaded to the library.
ru: Стандартный флажок для Удаления старой версии медиа когда новый файл загружается

en: Default the checkbox for making duplicates of media when copying layouts
ru: Дублирование медиа во время копирование макетов

en: Default the checkbox for updating media on all layouts when editing in the library
ru: Дефолтное обновление медиа во всех макетах

en: Default update media in all layouts
ru: Дефолтное обновление медиа во всех макетах

en: Default value for "Automatically apply Transitions?." checkbox on Layout add form
ru: Значение по умолчанию для флажка «Автоматически применять переходы?».  в форме добавления макета

en: Defaults
ru: Стандартные

en: Defaults Imported?
ru: Импортировать данные по умолчанию

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete %layout%
ru: Удалить %layout%

en: Delete %obj%
ru: Удалить %obj%

en: Delete %playlistName%
ru: Удалить %playlistName%

en: Delete %tag%
ru: Удалить %tag%

en: Delete Application
ru: Удалить приложение

en: Delete Campaign
ru: Удалить Кампанию

en: Delete Command
ru: Удалить команду

en: Delete Daypart
ru: Удалить порядок дня

en: Delete Display Group
ru: Удалить группу дисплеев

en: Delete Generic Files?
ru: Удалить общие файлы?

en: Delete Help Link
ru: Удалить ссылку на Справку

en: Delete Media
ru: Удалить объект

en: Delete Notification
ru: Удалить уведомление

en: Delete Profile
ru: Удалить профиль

en: Delete Report Schedule
ru: Удалить замечание по Расписанию

en: Delete Resolution
ru: Удалить разрешение экрана

en: Delete Row
ru: Удалить строку

en: Delete Saved Report
ru: Удалить сохранённый отчёт

en: Delete Task
ru: Удалить задачу

en: Delete Version
ru: Удалить Версию

en: Delete Widget
ru: Удалить Виджет

en: Delete all items owned by this User?
ru: Удалить все объекты, принадлежащие этому пользователю?

en: Delete all saved reports
ru: Удалить все сохраненные отчеты

en: Delete all saved reports for
ru: Удалить все отчеты для

en: Delete any associated data?
ru: Удалить все связанные данные?

en: Delete on Expiry?
ru: Удалить по истечении срока действия?

en: Delete selected %object%
ru: Удалить выбранные %object%

en: Delete the old version?
ru: Удалить старую версию?

en: Delete this Column?
ru: Удалить этот столбец?

en: Delete this DataSet?
ru: Удалить этот набор данных?

en: Delete this Display?
ru: Удалить этот дисплей?

en: Delete this RSS?
ru: Удалить эту RSS

en: Delete?
ru: Удалить?

en: Deleted %s
ru: Удалено %s

en: Deleted Displays
ru: Удаленные Дисплеи

en: Deleted Event
ru: Событие удалено

en: Deleted Row
ru: Удаленная строка

en: Deleted all saved reports of %s
ru: Удалены все сохраненные отчеты %s

en: Deleted from Layout
ru: Удалено из макета

en: Deleting a file cannot be reversed.
ru: Удаление файла не может быть отменено

en: Dependant fields: {{COL.NAME}} where NAME is a FieldName from the dependant DataSet
ru: Зависимые поля: {{COL.NAME}}, где NAME - это имя поля из зависимого набора данных

en: Depends on DataSet
ru: Зависит от сбора данных

en: Descending
ru: По убыванию

en: Describe the problem and include a link to the fault archive you obtained earlier - please check this archive for sensitive information, redact as appropriate, and upload it somewhere publically accessible.
ru: Пожалуйсте опишите проблему

en: Description
ru: Описание

en: Description can not be longer than 254 characters
ru: Описание должно быть не длиннее 254 символов

en: Description of Password Policy
ru: Описание политики паролей

en: Design
ru: Дизайн

en: Details
ru: Подробности

en: Detect language?
ru: Определить язык?

en: Detect the browser language?
ru: Определить язык в браузере?

en: Device Name
ru: Имя устройства

en: Digest
ru: Дайджест

en: Direct assignment is where Layouts/Media are assigned to a Display/DisplayGroup without being in a Schedule.
ru: Прямое назначение это назначение макетов к Дисплеям без добавления их в Расписание

en: Direction
ru: Направление

en: Disabled
ru: Выключено

en: Disabling %s
ru: Инвалирующие %s

en: Discard
ru: Выброс

en: Discard %layout%
ru: Выброс %layout%

en: Discard draft
ru: Не сохранять Черновик

en: Discarded %s
ru: Отклонено% s

en: Display
ru: Дисплей

en: Display %displayName% is currently logged-in, seen %timeAgo%.
ru: Дисплей %displayName% в настоящее время вошел в систему, запущен %timeAgo%. назад

en: Display %displayName% is not logged in at the moment and last accessed at <span class="unixDate">%displayLastAccessed%</span>
ru: Display% displayName% не вошел в систему в данный момент и последний раз обращался в <span class ="unixDate">%displayLastAccessed%</span>

en: Display Activity
ru: Активность Дисплея

en: Display Content Status
ru: Статус  Содержания Дисплея

en: Display Group
ru: Группа плееров

en: Display Groups
ru: Группы дисплеев

en: Display Groups Content Status
ru: Статус  Содержания Групп Дисплея

en: Display Groups Status
ru: Статус Групп Дисплеев

en: Display ID
ru: ID Дисплея

en: Display ID %d is now back online %s
ru: Дисплэй %d теперь онлайн %s

en: Display ID %d is offline since %s.
ru: Дисплей с идентификатором %d находится в автономном режиме с %s

en: Display List
ru: Список дисплеев

en: Display Name
ru: Название дисплея

en: Display Notifications from the Notification Centre
ru: Отображать уведомления из Центра уведомлений

en: Display Order
ru: Порядок отображения

en: Display Order must be 0 or a positive number
ru: Порядок отображения должен быть 0 или положительным числом

en: Display Profile
ru: Профиль дисплея

en: Display Screenshot Default Size
ru: Стандартный Размер Скриншотов Дисплея

en: Display Setting Profiles
ru: Профиль настроек дисплея

en: Display Settings
ru: Настройки дисплеев

en: Display Settings Profile (included with each display)
ru: Профиль настроек дисплея

en: Display Status
ru: Статус Дисплея

en: Display Type
ru: Тип Дисплея

en: Display is downloading new files
ru: Дисплей загружает новые файлы

en: Display is out of date but has not yet checked in with the server
ru: Время запроса авторизации от дисплея истекло

en: Display is up to date
ru: Для дисплея истекла дата

en: Display's Hardware Key
ru: Аппаратный ключ дисплея

en: DisplayGroups assigned to %s
ru: Группы дисплеев назначенные к %s

en: DisplayGroups cannot be manually assigned to a Dynamic Group
ru: Дисплеи не могут быть вручную назначены динамической группе

en: DisplayGroups cannot be manually unassigned to a Dynamic Group
ru: Группы дисплеев DisplayGroups не могут быть вручную назначены на динамическую группу.

en: DisplayGroups unassigned from %s
ru: Отменено назначение группы дисплеев DisplayGroups от %s

en: Displays
ru: Дисплеи

en: Displays assigned to %s
ru: Дисплеи назначены для %s

en: Displays cannot be manually assigned to a Dynamic Group
ru: Дисплеи не могут быть назначены для Динамической группы

en: Displays cannot be manually unassigned to a Dynamic Group
ru: Дисплеи не могут быть вручную неназначены динамической группе

en: Displays unassigned from %s
ru: Дисплеи переназначены от %s

en: Do you want to be notified by email if there is a problem with this display?
ru: Отправлять сообщение при проблемах с данным плеером?

en: Do you want to include the DataSet data?
ru: Вы хотите включить данные DataSet?

en: Does the calendar feed come from Windows - if unsure leave unselected.
ru: Подача календаря происходит из Windows - если не уверены, оставьте невыбранным.

en: Done
ru: Готово

en: Done.
ru: Готово.

en: Double buffering helps smooth the playback but should be disabled if graphics errors occur
ru: Двойная буферизация помогает сглаживанию проигрывания, но должна быть отключена если возникают графические ошибки.

en: Download
ru: Загрузить

en: Download Window End Time
ru: Время окончания окна загрузки

en: Download Window Start Time
ru: Начальное время окна загрузки

en: Download selected items
ru: Скачать выбранные предметы

en: Downloaded
ru: Скачано

en: Downloading
ru: Загружается

en: Downloading file
ru: Загрузка файла

en: Downtime
ru: Время простоя

en: Draft
ru: Черновик

en: Draft Layouts must have a parent
ru: Проект макета должен иметь родителя

en: Duplicate
ru: Повторить

en: Duplicate form loaded, make adjustments and press save.
ru: Дублируйте загруженную форму, выполните регулировку и нажмите кнопку Сохранить.

en: Duration
ru: Длительность

en: Duration (seconds)
ru: Длительность

en: Duration back
ru: Длительность

en: Duration for Empty Layouts
ru: Длительность пустых макетов

en: Duration is per item
ru: Длительность - на каждый элемент

en: Duration needs to be a positive value
ru: Продолжительность должна быть положительной величиной

en: Duration not provided
ru: Не предоставлена продолжительность

en: Dutch
ru: Нидерландский

en: Dynamic Color
ru: Динамический цвет

en: Dynamic Contrast
ru: Динамический контраст

en: Dynamic Criteria
ru: Динамические критерии

en: Dynamic Display Groups must have at least one Criteria specified.
ru: Динамические группы дисплеев должны иметь как минимум один указанный Критерий.

en: Dynamic Group?
ru: Динамическая Группа?

en: Dynamic?
ru: Динамичный?

en: ERROR
ru: Ошибка

en: East
ru: Восток

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit %type% Transition for %name%
ru: Изменить %type% действие для %name%

en: Edit Application
ru: Редактировать Приложение

en: Edit Attached Audio
ru: Редактировать Прикрепленное Аудио

en: Edit Campaign "%campaignName%"
ru: Изменить Кампанию "%campaignName%"

en: Edit Column
ru: Изменить столбец

en: Edit Command
ru: Редактировать команду

en: Edit Data
ru: Редактировать данные

en: Edit DataSet
ru: Изменить набор данных

en: Edit Daypart
ru: Редактировать порядок дня

en: Edit Display
ru: Редактировать Дисплей

en: Edit Display Group
ru: Редактировать группу дисплеев

en: Edit Expiry Dates
ru: Редактировать Дату Истечения

en: Edit Help Link
ru: Изменить ссылку на Справку

en: Edit Layout
ru: Изменить макет

en: Edit Media
ru: Редактировать Медиа

en: Edit Module
ru: Свойства модуля

en: Edit Notification
ru: Изменить уведомление

en: Edit Playlist
ru: Редактировать Плейлист

en: Edit Playlist - %playlistName% -
ru: Редактировать плейлист - %playlistName%

en: Edit Profile
ru: Редактировать Профиль

en: Edit RSS
ru: Редактировать RSS

en: Edit Report Schedule
ru: Изменить расписание отчета

en: Edit Tag
ru: Редактировать Тег

en: Edit Task
ru: Изменить Задачу

en: Edit Text
ru: Изменить текст

en: Edit Transition
ru: Изменить переход

en: Edit Transition In
ru: Редактировать Переход в

en: Edit Transition Out
ru: Редактировать Переход с

en: Edit User
ru: Редактировать пользователя

en: Edit User Group
ru: Редактировать группу пользователей

en: Edit User Profile
ru: Изменить профиль пользователя

en: Edit layout regions
ru: Редактировать области Макета

en: Edited %s
ru: Изменено %s

en: Edited Audio
ru: Редактировать аудио

en: Edited Event
ru: Событие отредактировано

en: Edited Expiry
ru: Отредактированный срок действия

en: Edited Row
ru: Измененная строка

en: Edited Transition
ru: Отредактированный переход

en: Effect
ru: Эффекты

en: Elevate Log Until
ru: Повышать логирование до

en: Elevate the log level until this date.
ru: Повышать уровень логирование до этого дня

en: Email
ru: Эл. почта

en: Email Alert
ru: Уведомление по Email

en: Email Alerts
ru: Уведомления по эл. почте

en: Email Notifications
ru: Уведомления по электронной почте

en: Embed a Sub-Playlist
ru: Внедрить суб-плейлист

en: Embedded
ru: Встроенный

en: Embedded HTML
ru: Внедренный HTML

en: Embedded Web Server Port
ru: Порт интегрированного веб-сервера.

en: Emergency
ru: Аварийный

en: Empty
ru: Пусто

en: Empty Region
ru: Пустая область

en: Empty file in ZIP
ru: Пустой файл в ZIP

en: Enable Double Buffering
ru: Двойная буферизация

en: Enable Email Alerts?
ru: Включить оповещения по электронной почте?

en: Enable Latest News?
ru: Включить последние новости?

en: Enable Layout Stats Collection?
ru: Включить Сбор Данных по Макету

en: Enable Library Tidy?
ru: Включить авто-очищение библиотеки?

en: Enable Maintenance?
ru: Включить обслуживание?

en: Enable Media Stats Collection?
ru: Включить Сбор Данных по Медиа

en: Enable Mouse
ru: Включить мышь

en: Enable Playlist Stats Collection?
ru: Включить Сбор Данных по Плейлистам

en: Enable PowerPoint?
ru: Включить PowerPoint?

en: Enable STS?
ru: Включить STS

en: Enable Shell Commands
ru: Включить консольные команды

en: Enable Stats Collection?
ru: Включить Сбор Данных

en: Enable Wake on LAN
ru: Включить Wake on LAN

en: Enable Widget Stats Collection?
ru: Включить Сбор Данных по Виджетам

en: Enable an option to provide a two factor authentication code to log into the CMS for added security.
ru: Двухфакторная аутентификация

en: Enable caching of Web Resources?
ru: Включить кеширование веб-ресурсов?

en: Enable password reminder on CMS login page? Valid sending email address is required
ru: Включить напоминание пароля при авторизаций?

en: Enable sorting on the Data Entry Page? We recommend that the number of sortable columns is kept to a minimum.
ru: Включить сортировку на странице ввода данных? Мы рекомендуем, чтобы количество сортируемых столбцов было минимальным.

en: Enable stats collection?
ru: Включить сбор данных

en: Enable stats reporting?
ru: Включить отправку статистики?

en: Enable the Shell Command module.
ru: Включить модуль консольных команд

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for the selected Layout.
ru: Включить сбор статистики Proof of Play для выбранного макета

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Layout. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
ru: Включите сбор статистики Proof of Play для этого макета. Убедитесь, что для параметра Включить сбор статистики установлено значение Активно в настройках дисплея

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Media Item.
ru: Включите сбор статистики Proof of Play для этого элемента мультимедиа.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Media Item. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
ru: Включите сбор статистики Proof of Play для этого элемента мультимедиа. Убедитесь, что для параметра «Включить сбор статистики» в настройках дисплея установлено значение «Вкл.».

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Playlist.
ru: Включите сбор статистики Proof of Play для этого плейлиста.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Playlist. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
ru: Включите для этого плейлиста сборник статистики Доказательства Проигрывания. Убедитесь, что в Настройках дисплея для 'Включить сбор статистики' установлено значение 'Вкл'.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Widget. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
ru: Включить Proof of Play статистику для этого виджета. Убедитесь что включен *Включить Сбор Данных*

en: Enable the mouse.
ru: Включить мышь

en: Enable the option to report the current layout status?
ru: Включить опцию о сообщении текущей состоянии макета

en: Enable the option to set the screenshot interval?
ru: Включить опцию для установки интервала скриншотов

en: Enable?
ru: Включить?

en: Enabled
ru: Включено

en: Enabled for In
ru: Включено для нарастания

en: Enabled for Out
ru: Включено для затухания

en: Enabled?
ru: Включено?

en: End Time
ru: Время окончания

en: English
ru: Английский

en: Enter a format for the Digital Clock e.g. [HH:mm] or [DD/MM/YYYY]. See the manual for more information.
ru: Введите формат для цифровых часов, например [ЧЧ:мм] или [ДД/ММ/ГГГГГ]. Дополнительные сведения см. в руководстве.

en: Enter a hexadecimal password of a SecureOn enabled Network Interface Card (NIC) of the remote host. Enter a value in this pattern: 'xx-xx-xx-xx-xx-xx'. Leave the following field empty, if SecureOn is not used (for example, because the NIC of the remote host does not support SecureOn).
ru: Введите hex пароль для SecureOn

en: Enter a nominated file name that player will attempt to open after extracting the .htz archive
ru: Введите назначенное имя файла, которое игрок попытается открыть после распаковки архива .htz

en: Enter a number within the range of 0 to 32 in the following field. Leave the following field empty, if no subnet mask should be used (CIDR = 0). If the remote host's broadcast address is unknown: Enter the host name or IP address of the remote host in Broad Cast Address and enter the CIDR subnet mask of the remote host in this field.
ru: Введите число в диапазоне от 0 до 32 в следующем поле. Оставьте следующее поле пустым, если маску подсети не следует использовать (CIDR = 0). Если широковещательный адрес удаленного хоста неизвестен: введите имя хоста или IP-адрес удаленного хоста в Broad Cast Address и введите маску подсети CIDR удаленного хоста в этом поле.

en: Enter text or HTML in the box below.
ru: Вводите текст или HTML в поле ниже

en: Enter text...
ru: Введите текст ...

en: Enter the URL to a Quick Chart service. This is used to draw charts in emailed reports and for showing a QR code during two factor authentication.
ru: Введите URL-адрес службы быстрой диаграммы. Это используется для рисования диаграмм в отчетах по электронной почте и для отображения QR-кода во время двухфакторной аутентификации.

en: Enter the authentication Username
ru: Введите имя пользователя для аутентификации

en: Enter the end time for this daypart. If the end time is before the start time, then the daypart will cross midnight.
ru: Укажите время окончание для этого порядка дня

en: Enter the number of hours you would like to cache twitter images.
ru: Введите количество часов для кэширование изображений.

en: Enter the number of seconds you would like to cache twitter search results.
ru: Введите количество секунд для кэширование поисковых данных

en: Enter the start time for this daypart
ru: Укажите время начало для этого порядка дня

en: Enter the volume percentage for this audio to play at.
ru: Вводите громкость для этого аудио файла

en: Enter your API Key from Google Maps.
ru: Введите ключ API от Google Maps.

en: Enter your API Key from Twitter.
ru: Введите ваш ключ

en: Enter your API Secret from Twitter.
ru: Введите ваш API секрет от Твиттера

en: Entity
ru: Сущность

en: Entity ID
ru: ID объекта

en: Entity not found
ru: Объект не найден

en: Environment Check
ru: Проверка Среды

en: Erase all content in this DataSet and overwrite it with the new content in this import.
ru: Сотрите все содержимое в этом наборе данных и замените его новым содержимым в этом импорте

en: Error
ru: Ошибка

en: Error getting DataSet data, failed with following message:
ru: Ошибка получения данных набора данных, сбой со следующим сообщением:

en: Error syncing DataSet %s
ru: Синхронизация ошибок DataSet %s

en: Error.
ru: Ошибка

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Event Type
ru: Тип события

en: Every second Year
ru: Каждый второй год

en: Every two Weeks
ru: Каждые две недели

en: Exact match?
ru: Точное совпадение?

en: Exception Start/End time for %s are empty or in an incorrect format
ru: Исключение начала/конца времени для %s пустое или в некорректном формате

en: Exceptions
ru: Исключения

en: Exclude all day events?
ru: Исключить события на весь день?

en: Exclude current events?
ru: Исключить текущие события?

en: Exclude logs common to each request?
ru: Исключить общие логи для каждого запроса

en: Existing
ru: Существующий

en: Existing data is incompatible with your new configuration
ru: Существующие данные несовместимы с конфигурацией, которую вы пытаетесь создать.

en: Exit Transition
ru: Завершить переход

en: Expire Modified Layouts immediately on change. This means a layout can be cut during playback if it receives an update from the CMS
ru: Обнулять срок действия изменённых макетов во время изменения. Это значит, что макет может быть отозван во время проигрывания, если он был изменён в CMS.

en: Expire Modified Layouts?
ru: Продлить Измененные Макеты

en: Expired
ru: Просрочен

en: Expired
ru: Истекший

en: Expires
ru: Истекает

en: Expires %s
ru: Истекает %s

en: Expires At
ru: Просрочится в

en: Expiry date
ru: Дата истечения срока действия

en: Expiry for %name%
ru: Истечение срока действия для %name%

en: Export
ru: Экспортировать

en: Export Database
ru: Экспортировать Базу Данных

en: Export Database Backup
ru: Экспорт резевной копии базы данных

en: Export Statistics
ru: Экспорт статистики

en: Export as PDF
ru: Экспортировать как PDF

en: Export raw data to CSV
ru: Экспортировать необработанные данные в CSV

en: Extension %s does not match any enabled Module
ru: Расширение% s не соответствует ни одному активированному модулю

en: External Image
ru: Внешний образ

en: Fade
ru: Исчезать

en: Fade In
ru: Нарастание

en: Fade Out
ru: Затухание

en: Failed to write to database after %d retries. Please try again later.
ru: Не удалось записать в базу данных после %d  попыток.

en: Failure
ru: Ошибка

en: False
ru: Ложь

en: February
ru: Февраль

en: Feed URL
ru: Адрес ленты новостей

en: Fetching Remote-DataSets
ru: Извлечение удаленных наборов данных

en: File Name
ru: Имя Файла

en: File Status - Count of Files
ru: Состояние файла - количество файлов

en: File Status - Size of Files
ru: Состояние файла - размер файлов

en: File available only for SSSP displays
ru: Файл доступен только для дисплеев SSSP

en: File does not exist
ru: Файл не существует

en: File download mode
ru: Режим загрузки файла

en: Files assigned to %s
ru: Файлы, присвоенные к %s

en: Files unassigned from %s
ru: Файлы, отвязанные от %s

en: Fill
ru: Заполнить

en: Fill - use the first Playlist to fill any remaining Spots
ru: Используйте первый Плейлист чтобы заполнить всю оставшиеся Места

en: Filter
ru: Фильтр

en: Filter options are not available on a Playlist which isn't dynamic.
ru: Параметры фильтра недоступны в списке воспроизведения, который не является динамическим.

en: Filter?
ru: Фильтр?

en: Finance
ru: Финансы

en: Finish
ru: Завершить

en: Finnish
ru: Финский

en: First
ru: Первый

en: First Name
ru: Первое Имя

en: First we need to check if your server meets %themeName%'s requirements.
ru: Сперва мы должны проверить подходит ли сервер для %themeName% требования.

en: Flip Clock
ru: Флип часы

en: Flip Horizontal
ru: Отразить по горизонтали

en: Flip Vertical
ru: Отразить по вертикали

en: Fly
ru: Запуск

en: Folder
ru: Папка

en: Folder Filter
ru: Фильтр папок

en: Folders
ru: Папки

en: Font
ru: Шрифт

en: Font Colour
ru: Цвет Шрифта

en: Font Size
ru: Размер Шрифта

en: Font file is not embeddable due to its permissions
ru: Файл шрифта не подлежит встраиванию в связи с его разрешениями

en: For Layout %s Enable Stats Collection is set to %s
ru: Для макета %s включить сбор статистики установлено значение %s

en: For Media %s Enable Stats Collection is set to %s
ru: Для медиа %s Включить сбор статистики установлено значение %s

en: For Playlist %s Enable Stats Collection is set to %s
ru: Для плейлиста %s Включить сбор статистики в установленное значение %s

en: Force HTTPS?
ru: Включить HTTPS

en: Force Password Change
ru: Принудительное изменение пароля

en: Force delete from any existing layouts, assignments, etc
ru: Принудительное удаление из любых существующих макетов, назначений и т. д.

en: Force the portal into HTTPS?
ru: Включить HTTPS для этой CMS

en: Forecast
ru: Прогноз

en: Forgotten your password?
ru: Забыли свой пароль?

en: Form field is required.
ru: Нужно заполнить форму

en: Form load failed!
ru: Загрузка Формы провалено!

en: Formula
ru: Формула

en: Free
ru: Свободно

en: French
ru: Французский

en: Friday
ru: Пятница

en: From Date
ru: С даты

en: Full Article
ru: Полная статья

en: Full URL to the new CMS, including https://
ru: Полный URL-адрес новой CMS, включая https: //

en: Function
ru: Функция

en: GD Extension
ru: Расширение GD

en: Gamma
ru: Гамма

en: General
ru: Общие

en: Generate
ru: Генерировать

en: Generate Recovery codes, this action will invalidate all existing recovery codes.
ru: Используйте кнопки ниже чтобы генерировать или показывать двухфакторные коды восстановления

en: Generate new address?
ru: Сгенерировать новый адрес?

en: Generated on
ru: Создано на

en: Generic File
ru: Типовой файл

en: Georgian
ru: Грузинский

en: German
ru: Немецкий

en: Get form failed!
ru: Не смог получить форму!

en: Give the JSON-path in the remote data for the value that you want to fill this column. This path should be relative to the DataRoot configured on the DataSet.
ru: Укажите JSON-путь в удаленных данных для значения, которое вы хотите заполнить этот столбец. Этот путь должен быть относительно корня данных, настроенного в наборе данных.

en: Global switch for email alerts to be sent
ru: Глобальный переключатель для отправки уведомлений по электронной почте

en: Go to schedule
ru: Перейти к расписанию

en: Google Authenticator
ru: Аутентификатор Google

en: Google Traffic
ru: Трафик Google

en: Google Traffic Map
ru: Трафик Google

en: Greek
ru: Греческий

en: Green
ru: Зеленый

en: Gregorian
ru: Григорианский

en: Group
ru: Группа

en: Group Admin
ru: Администратор группы

en: Group not found
ru: Группа не найдена

en: Groups
ru: Группы

en: Guest
ru: Гость

en: HEAD
ru: Заголовок

en: HLS Video Stream
ru: HLS Видео поток

en: HTML to embed in an iframe on the Status Dashboard
ru: Включить HTML в фрейм Статуса Панели Управления

en: Hardware Accelerate Web Content
ru: Аппаратное ускорение веб-контента

en: Has Direction
ru: Направление

en: Has Duration
ru: Длительность

en: Has the default layout been imported?
ru: Импортирован ли Макет по умолчанию

en: Heading
ru: Заголовок

en: Height
ru: Высота

en: Height must be greater than 0
ru: Высота должна быть больше 0

en: Help
ru: Справка

en: Help Links
ru: Ссылки на страницы помощи

en: Here are your recovery codes, please make sure to store them in a safe place, like password manager.
ru: Здесь все ваши коды восстановления.

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide Environment checks
ru: Скрыть Проверку Среды

en: Hide User Guide?
ru: Скрыть Помощника Пользователя?

en: Hide navigation?
ru: Скрыть Меню навигации

en: Home Folder
ru: Домашняя папка

en: Homepage
ru: Домашняя страница

en: Homepage for this user. This is the page they will be taken to when they login.
ru: Домашняя страница для этого пользователя

en: Horizontal Align
ru: Горизонтальное отображение

en: Horizontal Sharpness
ru: Горизонтальная Резкость

en: Horizontal along the top
ru: Горизонтально на верху

en: Host
ru: Хост

en: Hosts and Keywords that should not be loaded via the Proxy Specified. These should be comma separated.
ru: Хосты и ключевые слова, которые не должны загружаться через указанный прокси. Они должны быть разделены запятыми.

en: Hour
ru: Час

en: Hourly
ru: Ежечасно

en: Hourly Counter
ru: Почасовой счётчик

en: Hours
ru: Часы

en: Hours this event should be scheduled for
ru: Часы проведения этого события должны быть запланированы на

en: How far should the map be zoomed in? The higher the number the closer, 1 represents the entire globe.
ru: Как далеко должна быть увеличена карта? Чем выше число, тем ближе 1 представляет весь земной шар.

en: How long in minutes after the last time a Player connects should we send an alert? Can be overridden on a per Player basis.
ru: Через какое количество минут после последнего соеденение, мы должны отправить сообщение?

en: How long should the Action Bar be shown for, in seconds?
ru: Как долго должна показываться панель действий, в секундах?

en: How many seconds in to the future should the calls to RequiredFiles look?
ru: Сколько секунд нужно чтобы Плеер запросил нужные файлы

en: How many spots would you like on this Sub-Playlist? This is used before ordering to expand or shrink the list to the specified size. Leave empty to use the count of Widgets.
ru: Сколько мест вы хотите для этого Суб Плейлиста? Это нужно до настроек расширения или сокращения до определенного размера. Оставьте пустым чтобы использовать количество Виджетов

en: How often should the Player check for new content.
ru: Как часто Плеер должен проверять наличие нового контента

en: How often should this remote data be fetched and imported?
ru: Как часто следует получать и импортировать эти удаленные данные?

en: How often, in minutes, should the Display send its download progress while it is downloading new content?
ru: Как часто, в течение нескольких минут, дисплей должен отправлять информацию о ходе загрузки во время загрузки нового контента?

en: How should images be scaled by default?
ru: Как изображения должны быть масштабированы по умолчанию?

en: How should the action bar behave?
ru: Как должен вести себя панель действий?

en: How should this image be aligned?
ru: Как изображение должно отобразиться?

en: How should this image be scaled?
ru: Как картинки должны масштабироваться?

en: How should this image be vertically aligned?
ru: Как изображение должно отобразиться вертикально?

en: How should this video be scaled?
ru: Как масштабировать это видео?

en: How should this web page be embedded?
ru: Как должна быть встроена эта веб-страница?

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: I want to see the list anyway.
ru: Я хочу увидеть список.

en: ID
ru: Идентификатор

en: IP Address
ru: IP адрес

en: IP Address Incorrectly Formed
ru: Неверный формат IP адреса

en: Icelandic
ru: Исландский

en: Icon Dashboard
ru: Икона Панели

en: If an effect has been selected from the General tab, how many pages should we split the items across? If you don't enter anything here 1 item will be put on each page.
ru: Если эффект был выбран на вкладке «Общие», на сколько мы разделим элементы? Если вы ничего не введете здесь, 1 элемент будет размещен на каждой странице.

en: If an empty layout is detected how long (in seconds) should it remain on screen? Must be greater than 1.
ru: Если пустой  макет обнаружен, сколько секунд он должен оставаться на экране? Значение больше 1.

en: If an event specifies a timezone, should it be used. Deselection means the CMS timezone will be used.
ru: Если событие указывает часовой пояс, следует ли его использовать. Отмена выбора означает использование часового пояса CMS

en: If checked all new Displays registering with the CMS using the correct CMS key will automatically be set to authorised and display the Default Layout.
ru: Если выбрано, то все новые Дисплеи будут сразу авторизованными и будут показывать стандартный Макет

en: If checked then the Schedule will show the Layout for existing events even if the logged in User does not have permission to see that Layout.
ru: Если флажок установлен то Пользователь может видеть событии с Макетами даже если у него разрешений на просмотр самого Макета

en: If the CMS is behind a load balancer, what are the load balancer IP addresses, comma delimited.
ru: Если CMS использует load balancer, напишите IP этого load balancer

en: If the CSV file contains non-ASCII characters please ensure the file is UTF-8 encoded
ru: Если файл CSV содержит символы не ASCII, убедитесь, что файл имеет кодировку UTF 8

en: If the Player is configured for push messaging, screenshots are requested immediately and should be seen when the form closed. In some circumstances it may be necessary to refresh the page after a few seconds.
ru: Если проигрыватель настроен на отправку push-сообщений, снимки экрана запрашиваются немедленно и должны отображаться при закрытии формы. В некоторых случаях может потребоваться обновить страницу через несколько секунд

en: If the device is having trouble playing video, it may be useful to switch to a Surface View for Video Rendering.
ru: Если устройство испытывает проблемы с воспроизведением видео, возможно, будет полезно переключиться на вид поверхности для Video Rendering.

en: If the display name is shown as a link in display management, what target should the link have? Set _top to open the link in the same window or _blank to open in a new window.
ru: Если название дисплея показана как ссылка на управление дисплеем, то какую цель должна ссылка иметь? Установите _top чтобы открыть ссылку в том же окне или _blank чтобы открыть в новом окне

en: If the media is used in scheduled events it is also shown below. To restrict to a specific time enter a date in the filter below.
ru: Если медиа используется в событиях то медиа также покажется ниже

en: If there are any exceptions enter them below by selecting the Day from the list and entering a start/end time.
ru: Если есть какие-то исключения добавьте их ниже, выбирая День со списка и указывая время начало и конца.

en: If there are not enough Widgets fill all spots, how should the remaining spots be filled?
ru: Если тут недостаточное количество Виджетов для заполнения всех мест как оставшиеся места должны быть заполнены?

en: If this daypart is already in use, the events will be adjusted to use the new times provided. If used on a recurring event and that event has already recurred. The event will be split in two and the future event time adjusted.
ru: Если этот порядок дня уже используется, тогда все изменения будут видны только в новых добавленных событиях

en: If you have not yet created an empty database and database user for Xibo to use, and know the user name / password of a MySQL administrator stay on this tab, otherwise click "Use Existing".
ru: Если вы не создавали пустую базу данных с пользователем для этой CMS, но знаете пароль и логин администратора MySQL оставайтесь в этой вкладке, если нет то нажмите "Использовать существующий"

en: If you want to prepopulate your Playlist with Media using a search, then you can do so on the filter tab. Leave the Dynamic checkbox unticked to make it a one-time assignment.
ru: Если вы хотите предварительно заполнить свой плейлист с помощью медиа и с помощью поиска, вы можете сделать это на вкладке фильтра. Оставьте флажок «Динамический» снятым, чтобы сделать его одноразовым “ “назначением.

en: Ignore first row?
ru: Пропустить первую строку?

en: Ignore the first row? Useful if the CSV has headings.
ru: Пропустить первую строку? Применимо, если в файле CSV есть заголовок.

en: Image
ru: Изображение

en: Image Processing
ru: Обработка изображений

en: Images that exceed the resize limit, based on the longest side, will not be processed
ru: Изображения, размер которых превышает максимально допустимый размер в зависимости от длины, не будут обрабатываться.

en: Images. PNG, JPG, BMP, GIF
ru: Картинки  PNG, JPG, BMP, GIF

en: Import
ru: Импортировать

en: Import CSV
ru: Импорт CSV

en: Import DataSet Data?
ru: Импортировать набор данных

en: Import Tags?
ru: Импортировать Ярлыки?

en: Import a Layout from a ZIP file.
ru: Импортируйте макет из файла ZIP.

en: Imported JSON into %s
ru: JSON импортирован в %s

en: In the fields below please enter the column number in the CSV file that corresponds to the Column Heading listed. This should be done before Adding the file.
ru: В полях ниже введите номер столбца в CSV-файле, который соответствует указанному заголовку столбца. Это должно быть сделано перед добавлением файла.

en: Include DataSet data?
ru: Включить данные набора данных?

en: Include Widgets?
ru: Добавить Виджеты

en: Include a number to determine the Repeat frequency required for this Event.
ru: Включите число, чтобы определить частоту повторения, необходимую для этого события.

en: Incorrect Screen shot Format
ru: Неправильный формат экрана

en: Individual
ru: Индивидуально

en: Indonesian
ru: индонезийский

en: Information
ru: Информация

en: Inherit
ru: Наследовать

en: Initial User Group
ru: Первоначальная группа пользователя

en: Inline Editor
ru: Внутри Строчный Редактор

en: Input
ru: Вход

en: Installation guide
ru: Помощник по установке

en: Instance Suspended
ru: Экземпляр приостановлен

en: Interleave Default
ru: Чересстрочный интервал по умолчанию

en: Interrupt
ru: Прервать

en: Interrupt Layout
ru: Макет прерывания

en: Interrupt Layouts
ru: Схемы прерываний

en: Interrupt?
ru: Прерывание?

en: Interval
ru: Интервал

en: Invalid CRON expression in the Schedule
ru: Неверное выражение CRON в расписании

en: Invalid Module type or extension. Module type %s does not allow for %s extension
ru: Неверный тип модуля или расширение. Тип модуля %s не допускает расширение %s

en: Invalid Two Factor Authentication Code
ru: Неверный двухфакторный код аутентификации

en: Invalid field_to_identify value. Review settings.
ru: Недействительное значение field_to_identify. Просмотреть настройки.

en: Invalid user group selected
ru: Выбрана неверная группа пользователей

en: Is Dynamic?
ru: Динамический?

en: Is the Playlist to have Library media assignments managed automatically by the CMS based on filter criteria? Set a filter on the next tab.
ru: Должен ли список воспроизведения управлять медиафайлами библиотеки автоматически в CMS на основе критериев фильтра?Установите фильтр на следующей вкладке.

en: Is the Resolution enabled for use?
ru: Включено ли разрешение для использования?

en: Is the Transition config locked?
ru: Закреплен ли настройки Перехода?

en: Is the task active?
ru: Активно ли Задача?

en: Is the task config locked? Useful for Service providers.
ru: Закреплен ли Настройки Задач

en: Is this DataSet connected to a remote data source?
ru: Подключен ли данный сбор данных к удаленному источнику?

en: Is this the default profile for all Displays of this type? Only 1 profile can be the default.
ru: Это профиль по умолчанию для всех дисплеев этого типа? Только 1 профиль может быть по умолчанию

en: Is this user retired?
ru: Пользователь скрыт?

en: Italian
ru: Итальянский

en: Item
ru: Предмет

en: Item Template
ru: Шаблон предмета

en: Items per Page
ru: Элементов на странице

en: Items per page
ru: Элементы на странице

en: JSON Extension
ru: Расширение JSON

en: Jalali
ru: Джалали

en: January
ru: Январь

en: Japanese
ru: Японский

en: July
ru: Июль

en: June
ru: Июнь

en: Key
ru: Ключ

en: Key for Player Information Screen
ru: Кнопка для Информаций по Плееру

en: Key used to distinguish each CMS instance. This is generated randomly based on the time you first installed the CMS, and is completely untraceable.
ru: Этот ключ нужен чтобы иденифицировать каждую сущность CMS

en: Keylock (local)
ru: Кейлок(локальный)

en: Keylock (remote)
ru: Кейлок(удаленный)

en: Landscape
ru: Альбомная

en: Language
ru: Язык

en: Large File Uploads
ru: Загрузка больших файлов

en: Last
ru: Последний

en: Last Accessed
ru: Последнее обращение

en: Last Command
ru: Последняя команда

en: Last Duration
ru: Последний запуск

en: Last Login
ru: Последний вход

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Last Run
ru: Посл Запуск

en: Last Status
ru: Последний статус

en: Last Sync
ru: Последняя синхронизация

en: Latest News
ru: Последние новости

en: Latest News URL
ru: Ссылка для новостей

en: Latest news not available.
ru: Последние новости недоступны.

en: Latest news not enabled.
ru: Последние новости неактивны.

en: Latitude
ru: Широта

en: Layer
ru: Слой

en: Layer must be 0 or a positive number
ru: Слой должен быть 0 или положительным числом

en: Layout
ru: Макет

en: Layout %name%
ru: Макет% имя%

en: Layout / Campaign
ru: Макет / Кампания

en: Layout Design
ru: Дизайн макета

en: Layout Details not provided
ru: Не предоставлены детали макета

en: Layout Duration
ru: Длительность Макета

en: Layout Name
ru: Название Макета

en: Layout Preview for %campaignName%
ru: Предпросмотр макета для %campaignName%

en: Layout dimensions
ru: Измерения Макета

en: Layout does not exist
ru: Макет не существует

en: Layout duration
ru: Длительность Макета

en: Layout is already checked out
ru: Макет уже проверен

en: Layout is not checked out
ru: Макет не проверен

en: Layout name
ru: Название Макета

en: Layout not found
ru: Макет не найден

en: Layout will be published on %s
ru: Макет будет опубликован на %s

en: LayoutId is 0
ru: Идентификатор макета равен 0

en: Layouts
ru: Макеты

en: Layouts assigned to %s
ru: Макеты, присвоенные к %s

en: Layouts unassigned from %s
ru: Макеты, отвязанные от %s

en: Left
ru: Слева

en: Left Coordinate
ru: левая координата

en: Left to Right (LTR)
ru: Слева направо (LTR)

en: Level
ru: Уровень

en: Library
ru: Библиотека

en: Library Image
ru: Изображение из библиотеки

en: Library Location
ru: Расположение библиотеки:

en: Library Media
ru: Библиотека объектов

en: Library Quota
ru: Лимит библиотеки

en: Library Quota must be a whole number.
ru: Квота библиотеки должна быть целым числом.

en: Library Size
ru: Размер Библиотеки

en: Library Size Limit
ru: Предел размера библиотеки

en: Library Tidy Complete
ru: Очистка библиотеки завершена

en: Library Usage
ru: Заполненность Библиотеки

en: Library Usage. Limit %libraryLimit%
ru: Заполненность Библиотеки. Ограничения %libraryLimit%

en: Library allowance exceeded
ru: Библиотечный запас превышен

en: Library load failed!
ru: Загрузка библиотеки провалено!

en: Library not writable
ru: Библиотека недоступна к записи

en: Licence
ru: Лицензия

en: Licence Slot Validation
ru: Проверка лицензионного слота

en: Licensed fully
ru: Лицензировано полностью

en: Light
ru: Светлый

en: Limit the number of log files uploaded concurrently
ru: Ограничить количество лог-файлов, отгружаемых одновременно.

en: Line
ru: Линия

en: Link
ru: Ссылка

en: List Content
ru: Перечислить содержимое

en: List order not Changed!
ru: Список порядка не Изменено!

en: Load %prop% for %obj%
ru: Загрузка %prop% для %obj%

en: Load Link Libraries for APK Update
ru: Загрузить библиотеки ссылок для обновления APK

en: Loading
ru: Загрузка

en: Loading...
ru: Загрузка ..

en: Local Video
ru: Локальное видео

en: Location
ru: Расположение

en: Location of the Manual
ru: Местонахождение Инструкции

en: Lock Settings
ru: Настройки блокировки

en: Lock Task Config
ru: Закрепить Настройки Задач

en: Lock the Display Name to the device name provided by the Player?
ru: Закрепить Название Дисплея с названием устройства

en: Log
ru: Журнал

en: Log Level
ru: Уровень логирование

en: Log Truncated
ru: Журнал усечен

en: Log file path name.
ru: Путь к файлу лога

en: Logged In
ru: В сети

en: Logged In?
ru: Вы вошли в систему?

en: Login
ru: Вход

en: Login instead?
ru: Войти?

en: Logout
ru: Выход

en: Logout User
ru: Отключить пользователя

en: Logs
ru: Логи

en: Longitude
ru: Долгота

en: Lookup Tables cannot be deleted
ru: Связанные таблицы не могут быть удалены

en: Loop?
ru: Зацикливать?

en: Lower Row Limit
ru: Нижний предел строк

en: MPEG Noise Reduction
ru: MPEG Шумоподавление

en: Mac Address
ru: MAC-адрес

en: Mail will be sent from this address
ru: Почта будет отправлена с этого адреса

en: Mail will be sent under this name
ru: Почта будет отправлена под этим именем

en: Main Template
ru: Главный Шаблон

en: Maintenance
ru: Обслуживание

en: Make new copies of all media on this playlist?
ru: Сделать новую копию всего медиа с этого плейлиста?

en: Malformed JSON body, rows and uniqueKeys are required
ru: JSON в некоректном формате, должны быть строки rows и уникальные ключи uniqueKeys

en: Manage
ru: Настройка

en: Manage Membership for %displayGroupName%
ru: Управление членством для% displayGroupName%

en: Manual Position
ru: Ручное положение

en: March
ru: Март

en: Marquee Down
ru: Бегущая строка (вниз)

en: Marquee Left
ru: Бегущая строка (влево)

en: Marquee Right
ru: Бегущая строка (вправо)

en: Marquee Selector
ru: Выбор бегущей строки

en: Marquee Up
ru: Бегущая строка (вверх)

en: Max Display Timeout
ru: Максимальное время ожидания дисплея

en: Max Log Age
ru: Макс возраст лога

en: Max Statistics Age
ru: Максимальный возраст статистики

en: Maximum age for log entries in days. Set to 0 to keep logs indefinitely.
ru: Максимальный возраст лога

en: Maximum concurrent downloads
ru: Максимальное количество одновременных загрузок

en: May
ru: Май

en: Media
ru: Объект

en: Media %name%
ru: Носитель %name%

en: Media Assigned
ru: Данные назначены

en: Media Colouring
ru: Цвет Медиа

en: Media Dashboard
ru: Медиа Панели

en: Media ID
ru: Идентификатор носителя

en: Media upload from URL was successful
ru: Загрузка медиафайлов с URL прошла успешно

en: Media you own already has this name. Please choose another.
ru: У вас уже есть медиа-файл с таким именем. Пожалуйста выберите другое.

en: Member
ru: Участник

en: Members
ru: Участники

en: Membership set for %s
ru: Членство установлено для %s

en: Menu
ru: Меню

en: Message
ru: Сообщение

en: Method
ru: Метод

en: Middle
ru: Середина

en: Minimise Window
ru: Уменьшить Окно

en: Minute
ru: Минута

en: Minute Counter
ru: Счетчик минут

en: Minutes
ru: Минуты

en: Minutes this event should be scheduled for
ru: Минуты этого события должны быть запланированы на

en: Missing JSON Body
ru: Пропущено JSON Body

en: Missing dataSetColumnTypeId
ru: Пропущен dataSetColumnTypeId

en: Missing dataSetId
ru: Пропущен dataSetId

en: Missing dataTypeId
ru: Пропущен dataTypeId

en: Missing height property
ru: Пропущено свойство Height

en: Missing left property
ru: Пропущено свойство Left

en: Missing name
ru: Пропущено имя

en: Missing regionid property
ru: Пропущено свойство RegionId

en: Missing the admin password.
ru: Нет пароля администратора

en: Missing the admin username.
ru: Нет название пользователя

en: Missing the library location.
ru: Нет пути к библиотекам

en: Missing the server key.
ru: Нет ключа сервера

en: Missing top property
ru: Пропущено свойство Top

en: Missing type
ru: Пропущен тип

en: Missing width property
ru: Пропущено свойство Width

en: Mode for hardware acceleration of web based content.
ru: Режим аппаратного ускорения веб-контента.

en: Modified
ru: Изменено

en: Modules
ru: Модули

en: Monday
ru: Понедельник

en: Month
ru: Месяц

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: Monthly bandwidth Limit
ru: Ежемесячный лимит пропускной способности

en: More Statistics
ru: Больше Статистики

en: Move Folder -  %name%
ru: Переместить папку - %name%

en: Move Window
ru: Переместить Окно

en: Move one step left
ru: Один шаг влево

en: Move one step right
ru: Один шаг вправо

en: Move to Selected Folder:
ru: Перенести в Выбранную Папку

en: Move to the top left
ru: Переместиться в верхний левый

en: Move to the top right
ru: Переместиться в верхний правый

en: Multi Display
ru: Несколько экранов

en: Multiple Items Selected
ru: Выбрано несколько элементов

en: Mute?
ru: Выключить звук?

en: My Applications
ru: Мои приложения

en: MySQL database (PDO MySql)
ru: База MySQL (PDO MySql)

en: Name
ru: Название

en: Name cannot be empty
ru: Имя не может быть пустым

en: Name filter
ru: Фильтр по названиям

en: Name must be between 1 and 50 characters
ru: Длина наименования должна быть от 1 до 50 символов

en: Name that should appear as Issuer when two factor authorisation is enabled
ru: Какое название должно показываться?

en: Navigation Menu
ru: Меню Навигаций

en: Nested Display
ru: Вложенный Дисплей

en: Network
ru: Сеть

en: Never
ru: Никогда

en: New
ru: Новый

en: New CMS Address
ru: Новый адрес CMS

en: New CMS Key
ru: Новый ключ CMS

en: New Password
ru: Новый пароль

en: New list content value is invalid as it does not include values for existing data
ru: Новое значение списка контента неверно, так как оно не включает переменных для существующих данных.

en: Next
ru: Далее

en: Next Run
ru: След Запуск

en: Next widget
ru: След Виджет

en: No
ru: Нет

en: No Data returned from the source
ru: Данные не возвращены из источника

en: No IP Address Specified
ru: IP адрес не задан

en: No attributes could be mapped
ru: Никакие атрибуты не могут быть сопоставлены

en: No attributes retrieved from the IdP
ru: Нет атрибутов, извлеченных из IdP

en: No audit log found for these dates
ru: Журнал аудита за эти даты не найден

en: No config file recorded for task. Please recreate.
ru: Не записан файл конфигурации для задачи. Пожалуйста, воссоздайте

en: No data available in table
ru: Данные отсутствуют в таблице

en: No data found at the DataRoot %s
ru: Данные не найдены в DataRoot% s

en: No data found in request body
ru: Нет данных в теле запроса

en: No display groups selected
ru: Не выбраны группы дисплеев

en: No display groups with View permissions
ru: Нет групп отображения с разрешениями на просмотр

en: No displays with View permissions
ru: Нет дисплеев с разрешением на просмотр

en: No events for the chosen Display/Display Group on the selected date!
ru: Нет никаких событий для выбранных Дисплеев/Групп Дисплеев для выбранной даты

en: No file to return
ru: Нет файла

en: No magic packet can been sent, since UDP is unsupported (not a registered socket transport)
ru: Не удается отправить пакет, поскольку UDP не поддерживается (не зарегистрирован как транспорт сокета)

en: No matching records found
ru: Совпадающих записей не найдено

en: No regions present
ru: Недоступны области

en: No results for %s
ru: Нет результатов для %s

en: No super admins to use as the archive owner, please set one in the configuration.
ru: Нет супер-администраторов для использования в качестве владельца архива, пожалуйста, установите одного в конфигурации.

en: No tags to assign
ru: Нет тегов для назначения

en: No tags to unassign
ru: Нет тегов для отмены

en: No widgets need saving!
ru: Виджеты не требуют сохранения

en: Noise Reduction
ru: Шумоподавление

en: Nominated File
ru: Назначенный файл

en: Non users
ru: Не пользователи

en: None
ru: Ничего

en: North
ru: Север

en: North East
ru: Северо-Восток

en: North West
ru: Северо-Запад

en: Norwegian Bokmål
ru: Норвежский букмол

en: Not Found
ru: Не найдено

en: Not Required.
ru: Не требуется

en: Not a Draft
ru: Не черновик

en: Not applicable
ru: Не применимо

en: Not licenced
ru: Не лицензирован

en: Note: It will only be updated in layouts you have permission to edit.
ru: Знайте! Обновится только те Макеты в которых у вас есть доступ.

en: Nothing to archive
ru: Нечего архивировать

en: Notice
ru: Уведомление

en: Notification
ru: Уведомление

en: Notification Centre
ru: Центр уведомлении

en: Notification Tidy
ru: Уведомление Tidy

en: Notifications
ru: Оповещения

en: Notify by email?
ru: Уведомить по электронной почте?

en: Notify current layout
ru: Уведомить текущий макет

en: November
ru: Ноябрь

en: Now Showing
ru: Сейчас показывает

en: Number
ru: Номер

en: Number of Items
ru: Количество элементов

en: Number of display slots
ru: Количество слотов для Дисплея

en: Object
ru: Объект

en: October
ru: Октябрь

en: Off
ru: Выключить

en: Off when transparent
ru: Выкл, когда прозрачный

en: Offset
ru: Офсет

en: Offset Left
ru: Смещение слева

en: Offset Top
ru: Смещение сверху

en: On
ru: Включить

en: On Demand
ru: По запросу

en: On except Admin
ru: Не включая Администратора

en: On/Off Timers
ru: Таймеры включения/выключения

en: On/Off Timers: Please check the days selected and remove the duplicates or empty
ru: Вкл / выкл таймеры: пожалуйста, проверьте выбранные дни и удалите пустые дубликаты

en: On/Off Timers: Please enter a on and off date for any row with a day selected, or remove that row
ru: Таймеры включения / выключения: введите дату включения и выключения для любой строки с выбранным или удалите эту строку

en: Once ticked the two factor authentication will be set to ‘Off’ for this User Profile with any stored secret codes cleared. The User can now set up two factor authentication from the User Profile as before.
ru: Если флажок установлен, все секретные коды доступа будут обнулены

en: Only 1 default per display type is allowed.
ru: Только 1 значение по умолчанию доступно для типа дисплея

en: Only Administrator Users can truncate the log
ru: Только Администраторы могут очистить журнал

en: Only Unused
ru: Только не используемые

en: Only Used
ru: Только используемые

en: Only my reports?
ru: Только мои отчеты

en: Only my schedules?
ru: Только мои расписания?

en: Only show Daytime weather conditions
ru: Показывать только дневные погодные условия

en: Only super and group admins can create users
ru: Создавать пользователей могут только суперадминистраторы и администраторы групп

en: Open
ru: Открыть

en: Open Natively
ru: Открыть нативно

en: Open a new window
ru: Открыть новое окно

en: Open full screen
ru: Отобразить в полноэкранном режиме

en: Open last saved report
ru: Открыть последний сохраненный отчет

en: OpenSSL is used to seal and verify messages sent to XMR
ru: OpenSSL используется для опечатывания и проверки сообщений,    отправляемых в XMR

en: Operating Hours
ru: Часы работы

en: Optional JavaScript
ru: Необязательный JavaScript

en: Optional Media name, if left empty it will default to the file name
ru: Необязательное имя носителя, если оставить его пустым, по умолчанию будет указано имя файла

en: Optional Stylesheet
ru: Дополнительные стили

en: Optional Stylesheet Template
ru: Опицональный Стиль Шаблона

en: Options
ru: Опции

en: Or
ru: Или

en: Order
ru: Порядок

en: Order Changed
ru: Порядок изменен

en: Orientation
ru: Ориентация

en: Original Height
ru: Оригинальная высота

en: Original Padding
ru: Оригинальная обивка

en: Original Width
ru: Оригинальная ширина

en: Out of date
ru: Устаревший

en: Output Audit Trail as CSV
ru: CSV Выходной контрольный журнал

en: Overlay Layout
ru: Наложение макета

en: Overlay Layouts
ru: Наложение макетов

en: Override
ru: Перезаписать

en: Overwrite existing data?
ru: Перезаписать существующие данные?

en: Owner
ru: Владелец

en: Owner User Group
ru: Владелец группы пользователей

en: PATCH
ru: ПАТЧ

en: PDF
ru: PDF формат

en: PDF document viewer
ru: Просмотр PDF формата

en: PDO support with MySQL drivers must be enabled in PHP.
ru: Поддержка PDO с драйверами MySQL должна быть включена в PHP.

en: PHP DOM XML extension to function.
ru: Необходимо расширение PHP DOM XML

en: PHP DOM core functionality enabled.
ru: Основные функции PHP DOM разрешены

en: PHP GD extension required to function.
ru: Для работы требуется расширение PHP GD.

en: PHP Gettext support to function.
ru: Необходима поддержка PHP Gettext

en: PHP JSON extension required to function.
ru: Необходима поддержка расширения PHP JSON

en: PHP PCRE support to function.
ru: Необходима поддержка PHP PCRE

en: PHP SOAP extension required to function.
ru: Необходима поддержка расширения PHP SOAP

en: PHP Version
ru: Версия PHP

en: PHP session support required to function.
ru: Для работы требуется поддержка PHP-сессии.

en: PHP version %s or later required.
ru: Требуется версия PHP% s или более поздняя.

en: PUT
ru: ПОМЕСТИТЬ

en: Pad
ru: Дополнить

en: Pad - use the first Playlist to pad any remaining Spots
ru: Дополнить - используйте первый Плейлист чтобы дополнить оставшиеся Места

en: Page
ru: Страница

en: Page Height
ru: Высота Страницы

en: Page Width
ru: Ширина страницы

en: Password
ru: Пароль

en: Password Changed
ru: Пароль изменён

en: Password Policy Regular Expression
ru: Регулярное выражение политики паролей

en: Password Protect Settings
ru: Настройки защиты паролем

en: Password Reminder
ru: Напоминание Пароля

en: Password Reset
ru: Сброс пароля

en: Password change required
ru: Требуется смена пароля

en: Passwords do not match
ru: Пароли не совпадают

en: Pattern of MAC-address is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or letter)
ru: MAC адрес в неправильном формате "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = цифра или буква A..F)

en: Pattern of SecureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
ru: Формат SecureOn-password не в виде "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (где x - цифра или ЗАГЛАВНАЯ буква)

en: Pattern of secureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
ru: Формат secureOn-password не совпадает с "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (где x - цифра или ЗАГЛАВНАЯ буква)

en: Pause
ru: Пауза

en: Pause Report Schedule
ru: Расписание отчетов пауз

en: Paused %s
ru: Пауза %s

en: Pending
ru: В ожидании

en: Per Minute
ru: Каждую минуту

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Phone
ru: Телефон

en: Phone Number
ru: Номер телефона

en: Phone home key
ru: Домашний ключ

en: Phone home time
ru: Время домашнего ключа

en: Pick a command to send to the Player. If the CMS has XMR enabled this will be sent immediately, otherwise it will show an error.
ru: Выберите команду для отправки Плееру. Если в CMS включен XMR, он будет отправлен немедленно, в противном случае будет отображена ошибка.

en: Picture Settings
ru: Настройки изображения

en: Picture: Please check the settings selected and remove the duplicates or empty
ru: Картинка: Пожалуйста, проверьте выбранные настройки и удалите дубликаты пустыми

en: Play Layout preview
ru: Воспроизвести Предпросмотр

en: Play a video locally stored on the client
ru: Воспроизвести видео, хранящееся локально на клиенте

en: Player Code
ru: Код плеера

en: Player Software
ru: Программное обеспечение Плеера

en: Player Type
ru: Тип плеера

en: Player Version
ru: Версия проигрывателя

en: Player Version Name
ru: Название версии Плеера

en: Player Versions
ru: Версии плеера

en: Playlist
ru: Плейлист

en: Playlist %name%
ru: Плейлист %name%

en: Playlist Duration Updates
ru: Обновления длительности плейлиста

en: Playlist save order failed!
ru: Не удалось сохранить порядок сохранения Плейлиста!

en: Playlists
ru: Плейлисты

en: Please check the bandwidth graphs and display status for %s to investigate the issue.
ru: Пожалуйста, проверьте графики пропускной способности и состояние отображения для %s, чтобы исследовать проблему.

en: Please enter Application name
ru: Пожалуйста, введите имя приложения

en: Please enter a CRON expression in the Schedule
ru: Пожалуйста, введите CRON выражение в расписании

en: Please enter a Password.
ru: Пожалуйста, введите пароль.

en: Please enter a SQL clause for how this dataset should be ordered
ru: Введите SQL запрос

en: Please enter a SQL clause to filter this DataSet.
ru: Введите SQL запрос для фильтра Набора Данных

en: Please enter a code between 1 and 50 characters containing only alpha characters and no spaces
ru: Пожалуйста, введите пароль длиной от 1 до 50 символов, состоящий из альфанумерических символов без пробелов

en: Please enter a command name between 1 and 254 characters
ru: Введите наименование команды (1-254 символа)

en: Please enter a description between 1 and 1000 characters
ru: Пожалуйста, введите описание длиной от 1 до 1000 символов

en: Please enter a display group name
ru: Пожалуйста, введите имя группы

en: Please enter a from date
ru: Пожалуйста, введите дату начала

en: Please enter a password for this user.
ru: Напишите пароль для этого пользователя

en: Please enter a password for this user. This user will have full access to the system
ru: Укажите пароль для этого пользователя

en: Please enter a user name for the first administrator account.
ru: Пожалуйста введите имя пользователя

en: Please enter a valid email address or leave it empty.
ru: Пожалуйста, введите действующий адрес электронной почты или оставьте его пустым.

en: Please enter a valid formula
ru: Пожалуйста, введите правильную формулу

en: Please enter author name
ru: Пожалуйста, введите имя автора

en: Please enter password for the Admin account.
ru: Пожалуйста введите пароль для Администратора

en: Please enter playlist name
ru: Пожалуйста, введите название плейлиста

en: Please enter the element in your remote data which we should use as the starting point when we match the remote Columns. This should be an array or an object. You can use the test button below to see the structure that is returned.
ru: Пожалуйста, введите элемент в ваши удаленные данные, который мы должны использовать в качестве отправной точки при сопоставлении удаленных столбцов.

en: Please enter the hostname for the MySQL server. This is usually localhost.
ru: Пожалуйста выберите название хоста для MySQL. В основном это localhost

en: Please enter the name of the database that should be created.
ru: Пожалуйста выберите имя для новой базы данных

en: Please enter the name of the database that should be used.
ru: Пожалуйста введите имя для базу данных для использование

en: Please enter the name of the database user that should be created.
ru: Пожалуйста введите логин пользователя базы данных который должен создастся

en: Please enter the name of the database user that should be used.
ru: Пожалуйста введите имя для базу данных для использование

en: Please enter the number of rows per page. 0 for no pages.
ru: Пожалуйста введите количество строк на страницу. Или 0 если без страниц

en: Please enter the password
ru: Пожалуйста, введите пароль

en: Please enter the private address for XMR.
ru: Введите приватный адрес XMR

en: Please enter the public address for XMR.
ru: Пожалуйста, введите публичный адрес для XMR

en: Please enter the update interval in minutes. This should be kept as high as possible. For example, if the data will only change once per hour this could be set to 60.
ru: Пожалуйста введите интервал обновлений в минутах.

en: Please enter the user name of an account that has administrator privileges on the MySQL server.
ru: Пожалуйста вводите логин пользователя с администраторскими привилегиями

en: Please enter title
ru: Пожалуйста, введите название

en: Please enter your Two Factor authentication code
ru: Пожалуйста, введите ваш двухфакторный код аутентификации

en: Please enter your new password
ru: Пожалуйста введите свой новый пароль

en: Please note that removing a media item from the Library will also delete it from the Published version of this Layout and you won't be able to undo that action by discarding your changes. Displays will also be immediately effected.
ru: Обратите внимание, что удаление элемента мультимедиа из библиотеки также приведет к его удалению из опубликованной версии.

en: Please note that your CMS needs to make a successful call to our Authentication Service for this feature to work.
ru: Обратите внимание, что ваша CMS должна сделать успешное обращение в нашу службу аутентификации для работы этой функции.

en: Please note:
ru: Примите к сведению:

en: Please note: Once the CMS Address and Key are authenticated in this form the Display will attempt to register with the CMS Instance details entered. Once transferred the Display will stop communicating with this CMS Instance.
ru: Обратите внимание: после аутентификации адреса и ключа CMS в этой форме дисплей попытается зарегистрироваться с введенными данными экземпляра CMS. После передачи дисплей прекратит связь с этим экземпляром CMS.

en: Please note: The folder location for mysqldump must be available in your path environment variable for this to work and the php exec command must be enabled.
ru: Пожалуйста поймите: Папка для mysqldump должен быть доступным длявашей среды. Чтобы все работало команда php exec должен быть включен

en: Please open a new window and recreate the problem. While you do that we are going to log all of the actions taken in a text based log. We won't capture screenshots or videos, so if you feel that this would be useful please capture those manually and add them to the zip file you will download in the next step.
ru: Пожалуйста, откройте новое окно и воссоздайте проблему. Пока вы делаете это, мы собираемся записывать все действия, выполненные в текстовом журнале. Мы не будем снимать скриншоты или видео, поэтому, если вы считаете, что это будет полезно, сделайте это вручную и добавьте их в zip-файл, который вы загрузите на следующем шаге.

en: Please press the back button in your browser.
ru: Пожалуйста нажмите на кнопку “Назад” в браузере

en: Please provide Layout id or Campaign id
ru: Пожалуйста, предоставьте идентификатор макета или идентификатор кампании.

en: Please provide Layout specific campaign ID
ru: Пожалуйста, предоставьте идентификатор конкретной кампании

en: Please provide Media to Assign
ru: Пожалуйста, предоставьте медиа для назначения

en: Please provide a Layout ID or Campaign ID
ru: Пожалуйста, предоставьте ID макета или ID кампании

en: Please provide a body
ru: Пожалуйста, предоставьте тело

en: Please provide a column heading.
ru: Пожалуйста укажите заголовки столбцов

en: Please provide a database host. This is usually localhost.
ru: Хост базы данных

en: Please provide a from/to date.
ru: Укажите дату от/до

en: Please provide a height
ru: Пожалуйста, укажите высоту

en: Please provide a name
ru: Пожалуйста, укажите имя

en: Please provide a name for the existing database.
ru: Пожалуйста, укажите имя для существующей базы данных.

en: Please provide a name for the new database.
ru: Название базы данных

en: Please provide a password for the existing database.
ru: Пожалуйста, введите пароль для существующей базы данных.

en: Please provide a password for the new database.
ru: Пароль базы данных

en: Please provide a subject
ru: Пожалуйста, укажите тему

en: Please provide a user for the existing database.
ru: Пожалуйста, предоставьте пользователя для существующей базы данных.

en: Please provide a user for the new database.
ru: Пользователь базы данных

en: Please provide a width
ru: Пожалуйста, укажите ширину

en: Please provide an admin user name.
ru: Название администратора

en: Please provide an alternative column heading %s can not be used.
ru: Пожалуйста, укажите альтернативный заголовок столбца %s  не может быть использован.

en: Please provide the code displayed on the Player screen
ru: Пожалуйста, предоставьте код, отображаемый на экране Плеера

en: Please provide the remote URL to the file
ru: Пожалуйста, предоставьте удаленный URL к файлу

en: Please provide valid email address
ru: Пожалуйста, укажите действительный адрес электронной почты

en: Please provide valid sending email address in CMS Settings on Network tab
ru: Пожалуйста, укажите действительный адрес электронной почты для отправки в разделе Настройки CMS на вкладке Сеть.

en: Please provide your Two Factor Authorisation Code
ru: Пожалуйста, предоставьте ваш двухфакторный код авторизации

en: Please provide your Two Factor Authorisation Recovery Code
ru: Пожалуйста, предоставьте ваш двухфакторный код восстановления авторизации

en: Please provide your credentials
ru: Пожалуйста предоставьте ваши учетные данные

en: Please provide your user name
ru: Пожалуйста, укажите ваше имя пользователя

en: Please repeat the new Password.
ru: Пожалуйста повторите свой новый пароль

en: Please save this file to your PC.
ru: Пожалуйста, сохраните этот файл на своем компьютере

en: Please scan the following image with your app:
ru: Пожалуйста, отсканируйте следующее изображение с вашим приложением:

en: Please select a Campaign/Layout for this event.
ru: Пожалуйста, выберите кампанию / макет для этого события.

en: Please select a Command for this event.
ru: Пожалуйста, выберите команду для этого события.

en: Please select a DataSet
ru: Пожалуйста выберите набор данных

en: Please select a Layout or Campaign for this Event to show
ru: Пожалуйста выберите Макет или Кампанию для показа на Событии

en: Please select a clock face.
ru: Пожалуйста, выберите циферблат часов.

en: Please select a column to be the item content
ru: Пожалуйста, выберите столбец для содержания элемента

en: Please select a column to be the item content. We will try to convert this to a date/time and if we can't we will use the current date/time.
ru: Пожалуйста, выберите столбец для содержания элемента. Мы попытаемся преобразовать в дату / время, и если мы не сможем, мы будем использовать текущую дату / время.

en: Please select a column to be the item summary
ru: Пожалуйста, выберите столбец, который будет кратким описанием товара

en: Please select a column to be the item title
ru: Пожалуйста, выберите столбец, который будет заголовком элемента

en: Please select a command for this Event.
ru: Выберите команду для этой Событии

en: Please select a theme for the clock.
ru: Пожалуйста, выберите тему для часов.

en: Please select at least 1 Playlist to embed
ru: Пожалуйста, выберите хотя бы 1 плейлист для вставки

en: Please select at least one option
ru: Выберите хотя бы один вариант

en: Please select one or more displays / groups for this event to be shown on.
ru: Пожалуйста, выберите один или несколько дисплеев / групп для этого события, которые будут отображаться

en: Please select one or more displays / groups for this notification to be shown on - Layouts will need the notification widget.
ru: Пожалуйста, выберите один или несколько дисплеев / групп для отображения этого уведомления - для макетов потребуется виджет уведомлений.

en: Please select one or more users / groups who will receive this notification.
ru: Пожалуйста, выберите одного или нескольких пользователей / групп, которые будут получать это уведомление.

en: Please select the Campaign you would like to assign this Layout to. It will be assigned to the end of the Campaign.
ru: Пожалуйста, выберите кампанию, которой вы хотите назначить этот макет. Макет будет назначен на конец кампании.

en: Please select the Event Type
ru: Пожалуйста, выберите тип события

en: Please select the effect that will be used to transition between items.
ru: Пожалуйста, выберите эффект, который будет использоваться для перехода между элементами.

en: Please select the order this event should appear in relation to others when there is more than one event scheduled
ru: Выберите Порядок отображения

en: Please set Player Software Version
ru: Пожалуйста, установите версию программного обеспечения проигрывателя

en: Please tick the box if you would like to delete all the Data contained in this DataSet
ru: Установите флажок, если хотите удалить все данные, содержащиеся в этом наборе данных

en: Please use the buttons below to generate or show your two factor recovery codes.
ru: Используйте кнопки ниже чтобы генерировать или показывать двухфакторные коды восстановления

en: Polish
ru: Польский

en: Populate with Library Media matching the criteria below and automatically maintain the Playlist.
ru: Загружайте библиотечные материалы, соответствующие приведенным ниже критериям, и автоматически поддерживайте список воспроизведения.

en: Populate with Library Media matching the criteria below. This is a one time assignment and is not automatically maintained.
ru: Укажите, какие библиотечные материалы соответствуют нижеприведенным критериям. Это одноразовое назначение и не поддерживается автоматически.

en: Port is not a number within the range of 0 till 65536. Port Provided:
ru: Порт вне диапазона 0..65536 . Предоставлен:

en: Portrait
ru: Книжная

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Positioning
ru: Позиционирование

en: Power Only
ru: Только питание

en: Powerpoint. PPT, PPS
ru: Презентация. PPT, PPS

en: Preferences
ru: Опции

en: Prev
ru: Назад

en: Prevent Sleep?
ru: Предотвращать режим сна?

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Preview Campaign
ru: Предпросмотр Кампании

en: Preview Enabled
ru: Предпросмотр разрешен

en: Preview Enabled?
ru: Предпросмотр включен?

en: Preview Layout
ru: Предпросмотр макета

en: Preview failed!
ru: Предпросмотр провален!

en: Preview your selection in a new tab
ru: Предпросмотр в новой вкладке

en: Previous
ru: Назад

en: Previous Run
ru: Пред Запуск

en: Previous widget
ru: Пред Виджет

en: Print
ru: Печатать

en: Priority
ru: Приоритет

en: Priority must be 0 or a positive number
ru: Приоритет должен быть 0 или положительным числом

en: Private
ru: Приватный

en: Private Item
ru: Частный предмет

en: Problem copying file in the Library Folder
ru: Проблема при копировании файла в папку библиотеки

en: Problem moving downloaded file into the Library Folder
ru: Проблема при переносе загруженного файла в папку библиотеки

en: Problem moving uploaded file into the Attachment Folder
ru: Проблема с перемещением загруженного файла в папку вложений

en: Problem moving uploaded file into the Library Folder
ru: Проблема при переносе загруженного файла в папку библиотеки

en: Problem with Form Template
ru: Проблема с формой шаблона

en: Processing %d results into %d potential columns
ru: Обработка% d результатов в % d потенциальных столбцах

en: Processing Result with Data Root %s
ru: Результат обработки с корнем данных %s

en: Processing as Multiple Rows
ru: Обработка как несколько строк

en: Processing as a Single Row
ru: Обрабатывать как одну строку

en: Processing...
ru: обработка

en: Production
ru: Продакшн

en: Profile
ru: Профиль

en: Proof of Play
ru: Доказательство

en: Properties
ru: Свойства

en: Property
ru: Собственность

en: Protected
ru: Защищен

en: Provide a Password which will be required to access settings
ru: Введите пароль, который будет запрашиваться при доступе к настройкам

en: Provide a custom clause instead of using the clause builder above.
ru: Укажите название

en: Provide a date and time to end the Repeat for this Event. Leave empty to Repeat indefinitely.
ru: Выберите дату и время для окончание повторение. Если оставить пустым то повторение будет бесконечным

en: Provided CMS Key is invalid
ru: Предоставленный ключ CMS недействителен

en: Provided CMS URL is invalid
ru: Предоставленный URL CMS недействителен

en: Provided Data Type doesn't exist
ru: Введённый Тип данных не существует.

en: Provided DataSet Column Type doesn't exist
ru: Выбранный тип столбца набора данных не существует.

en: Provided Object not under permission management
ru: Предоставленный объект не находится под управлением разрешений

en: Provided URL is invalid
ru: Предоставленный URL недействителен

en: Provided formula is invalid
ru: Указанная формула неверна

en: Proxy Credentials
ru: Прокси Данные

en: Proxy Exceptions
ru: Прокси Исключения

en: Proxy Port
ru: Порт прокси

en: Proxy URL
ru: URL Прокси

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Publish %layout%
ru: Опубликовать %layout%

en: Publish Date
ru: Дата публикации

en: Publish Now?
ru: Опубликовать Сейчас?

en: Published
ru: Опубликованный

en: Published %s
ru: Опубликовано %s

en: Published Date Column
ru: Столбец Дата публикации

en: Publishing layouts with set publish dates
ru: Публикационные макеты с установленными датами публикации

en: Quaterly
ru: Квартальный

en: Quick Chart URL
ru: URL-адрес быстрой диаграммы

en: RSS Feeds for %dataSetName%
ru: RSS-каналы для  %dataSetName%

en: RSS Ticker.
ru: RSS Счетчик.

en: RSS/Atom Feed to be displayed on the Status Dashboard
ru: RSS / Atom Feed для отображения на панели состояния

en: Randomise?
ru: Случайный?

en: Reassign all items this User owns to the selected User.
ru: Переназначить все предметы, принадлежащие этому пользователю, выбранному пользователю

en: Reassign items to another User
ru: Переназначить элементы для другого пользователя

en: Receive Display Notifications?
ru: Получать упоминании с Дисплея

en: Receive System Notifications?
ru: Получать системные уведомления?

en: Reconfigure XMR
ru: Переконфигурировать XMR

en: Recovery Code
ru: Код восстановления

en: Recovery codes will become active only after this form is successfully saved
ru: Только после сохранения этой формы, восстановление будет активным

en: Recovery for Display %s
ru: Восстановление для дисплея %s

en: Recreate the Problem in a new window.
ru: Воспроизвести проблему в новом окне.

en: Recurring
ru: Периодическое

en: Red
ru: Красный

en: Ref 1
ru: Ссылка 1

en: Ref 2
ru: Ссылка 2

en: Ref 3
ru: ‪Ссылка 3

en: Ref 4
ru: Ссылка 4

en: Ref 5
ru: ‪Ссылка 5

en: Reference
ru: Отсылки

en: Reference 1
ru: Ссылка 1

en: Reference 2
ru: Ссылка 2

en: Reference 3
ru: Ссылка 3

en: Reference 4
ru: Ссылка 4

en: Reference 5
ru: Ссылка 5

en: Refresh
ru: Обновить

en: Refresh the Log
ru: Обновить

en: Refresh the Table
ru: Обновить таблицу

en: Region
ru: Область

en: Region not found
ru: Регион не найден

en: Regional
ru: Регион

en: Regular Expression for password complexity, leave blank for no policy.
ru: Регулярное выражение для сложности пароля, оставьте пустым, чтобы не указывать политику.

en: Regular Maintenance
ru: Регулярное техническое обслуживание

en: Relationship Tree
ru: Дерево Отношений

en: Release Date
ru: Дата выхода

en: Released
ru: Дата выпуска

en: Reminder
ru: Напоминатель

en: Reminder for %s
ru: напоминание для %s

en: Remote
ru: Удалено

en: Remote Data Path
ru: Путь к удаленным данным

en: Remote DataSet %s failed to synchronise
ru: Удаленная установка данных %s не удалось синхронизировать

en: Remote field is required when the column type is set to Remote
ru: Удаленное поле обязательно, если для типа столбца установлено значение Удаленно

en: Remote?
ru: Удаленно

en: Remove Hashtags?
ru: Удалить хэштеги

en: Remove Mentions?
ru: Удалить Упоминания

en: Remove URLs?
ru: Удалить URLs?

en: Remove all changes failed!!
ru: Не удалось удалить все изменения!

en: Remove all media not currently in use?
ru: Удалить все носители, которые в данный момент не используются?

en: Remove any cached data for this display.
ru: Удалите все кэшированные данные для этого дисплея.

en: Remove old revisions
ru: Удалить старые ревизии

en: Remove the XMR configuration for this Player and send a rekey action.
ru: Удалите конфигурацию XMR для этого проигрывателя и отправьте действие повторного ввода

en: Removed Audio
ru: Удаленное аудио

en: Repeat
ru: Повторить

en: Repeat - repeat the Widgets in this Playlist until the number of Spots have been filled
ru: Повторить - повторить Виджеты в этом Плейлисте до количество Мест

en: Repeat every must be a positive number
ru: Каждый повтор должен быть положительным числом

en: Repeat the new Password for this user.
ru: Повторите новый пароль для этого пользователя

en: Repeats
ru: Повторения

en: Repeats selection is invalid for Always or Daypart events
ru: Выбор повторов недействителен для событий Всегда или Время суток

en: Replace
ru: Заменить

en: Replace Existing Media?
ru: Заменить существующую Медиа

en: Replacements
ru: Замены

en: Report Fault
ru: Отправить отчет об ошибке

en: Report Name
ru: Название отчета

en: Report Schedule
ru: Расписание отчетов

en: Report Schedule not found
ru: Расписание отчета не найдено

en: Report Schedules
ru: Отчет Расписании

en: Report Type
ru: Тип отчета

en: Report an application fault
ru: Сообщить об ошибке

en: Report class not found
ru: Ожидается дата в% s, но получено %s

en: Report schedule
ru: Расписание отчетов

en: Report schedule cannot be deleted. Please ensure there are no saved reports against the schedule.
ru: Расписание отчета не может быть удалено. Убедитесь, что нет сохраненных отчетов по расписанию

en: Reporting
ru: Отчеты

en: Request Screen Shot
ru: Запросить копию экрана

en: Request date: {{DATE}}
ru: Дата запроса: {{DATE}}

en: Request sent for %s
ru: Запрос отправлен для %s

en: Request time: {{TIME}}
ru: Время запроса: {{TIME}}

en: Required Value?
ru: Нужное значение?

en: Required file not found for Display and Layout Combination
ru: Необходимый файл не найден для отображения и компоновки комбинации

en: Required file not found for Display and Layout Widget
ru: Необходимый файл не найден для отображения и макета виджета

en: Required file not found for Display and Media Combination
ru: Необходимый файл не найден для комбинации дисплея и мультимедиа

en: Requires PHP FileInfo support to function. If you are on Windows you need to enable the php_fileinfo.dll in your php.ini file.
ru: Необходима поддержка PHP FileInfo. В Windows, нужно разрешить php_fileinfo.dll в файле php.ini.

en: Reset Password
ru: Сброс пароля

en: Reset Report Schedule
ru: Сброс графика отчета

en: Reset Secret?
ru: Сброс Секрета?

en: Reset Two Factor Authentication
ru: Сбросить Двухфакторную Аутентификацию

en: Reset to previous run
ru: Сброс к предыдущему запуску

en: Reset your client secret to prevent access from any existing application.
ru: Сбросьте секрет клиента, чтобы предотвратить доступ из любого существующего приложения.

en: Reset zoom
ru: Сбросить увеличение

en: Reshow welcome
ru: Показать подсказки

en: Resize Limit
ru: Ограничение изменения размера

en: Resize Threshold
ru: Порог изменения размера

en: Resolution
ru: Разрешение экрана

en: Resolutions
ru: Разрешения экранов

en: Resting Log Level
ru: Остановить логирование

en: Resume
ru: Возобновить

en: Resume Report Schedule
ru: Возобновить Расписание отчетов

en: Resumed %s
ru: Возобновлен %s

en: Retest
ru: Повторное тестирование

en: Retire
ru: Скрыть

en: Retire %layout%
ru: Скрыть %layout%

en: Retire this layout or not? It will no longer be visible in lists
ru: Отправить этот макет в архив? После этого он не будет виден в списках

en: Retire this media?
ru: Скрыть медию

en: Retire? It will no longer be visible when scheduling
ru: Скрыть? Его больше не будет видно.

en: Retired
ru: В архиве

en: Retired %s
ru: Удалённая %s

en: Retired media remains on existing Layouts but is not available to assign to new Layouts.
ru: Скрытые медиа остаются в существующих макетах, но невозможно их добавить в новые

en: Retired?
ru: Скрытый?

en: Return Display Groups that contain the selected Display somewhere in the nested Display Group relationship tree.
ru: Возврат групп отображения, которые содержат выбранный дисплей где-то во вложенном дереве отношений группы отображения.

en: Return Display Groups that directly contain the selected Display.
ru: Вернуть группы отображения, которые непосредственно содержат выбранный дисплей.

en: Retype New Password
ru: Повторите новый пароль

en: Reverse Landscape
ru: Перевёрнутая альбомная

en: Reverse Portrait
ru: Перевёрнутая книжная

en: Reverse conversion?
ru: Обратное преобразование?

en: Revert %target% assignment
ru: Обратить назначение %target%

en: Revert %target% creation
ru: Обратить создание %target%

en: Revert %target% order
ru: Обратить порядок %target%

en: Revert %target% transformation
ru: Обратить преобразование %target%

en: Revert failed: %error%
ru: Не удалось вернуть : %error%

en: Revert last change
ru: Отменить предыдущую изменение

en: Revised
ru: Пересмотренные

en: Right
ru: Справа

en: Right to Left (RTL)
ru: Справа налево (RTL)

en: Route is available through the API
ru: Маршрут доступен через API

en: Row Menu
ru: Строка меню

en: Rows per page
ru: Строк на страницу

en: Run
ru: Запустить

en: Run Intent
ru: Запустить Цель

en: Run Now
ru: Запустить сейчас

en: Run Now set on %s
ru: Запуск Сейчас установлено на %s

en: Run Task Now
ru: Запустить задачу немедленно

en: Run Test-Request for %s
ru: Выполнить тестовый запрос для %s

en: Run at CMS Time?
ru: Запускать относительно времение сервера?

en: Run once a day, midnight
ru: Запуск раз в день, в полночь.

en: Run once a month, midnight, first of month
ru: Запускать раз в месяц, в полночь, в первое число месяца...

en: Run once a week, midnight on Monday
ru: Запускать раз в неделю, в полночь в понедельник.

en: Run once a year, midnight, Jan. 1
ru: Запускать раз в год, в полночь, 1 января.

en: Run through the library and remove unused and unnecessary files
ru: Пробежаться по библиотеке и удалить все ненужные файлы.

en: Russian
ru: Русский

en: SOAP Extension
ru: Расширение SOAP

en: STS Time out
ru: Время перерыва STS

en: Saturday
ru: Суббота

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Template
ru: Сохранить шаблон

en: Save all changes failed!
ru: Не удалось сохранить все изменения!

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Save editor changes
ru: Сохранить изменения

en: Save order failed: %error%
ru: Не удалось сохранить порядок: %error%

en: Save this Layout as a Template?
ru: Сохранить этот макет как шаблон?

en: Saved %s
ru: Сохранено %s

en: Saved Reports
ru: Сохраненные отчеты

en: Saved as
ru: Сохранить как

en: Saved report cannot be deleted
ru: Сохраненный отчет не может быть удален

en: Saved reports
ru: Сохраненные отчеты

en: Saving into root folder is disabled, please select a different folder
ru: Запись в Корневой Папке отключена, выберите другую папку

en: Scale
ru: Масштаб

en: Scale Content?
ru: Масштабировать Контент

en: Scale Percentage
ru: Масштаб в процентах

en: Scale type
ru: Тип шкалы

en: Schedule
ru: Расписание

en: Schedule Event
ru: Запланировать событие

en: Schedule Name
ru: Название расписания

en: Schedule reminder
ru: Напоминания расписаний

en: Screen Dimensions
ru: Размеры экрана

en: Screen Shot Size
ru: Размер скриншота

en: Screen shot interval
ru: Интервал создания скриншота

en: Screen shot?
ru: Скриншот

en: Screenshots can be seen in the Display Grid by selecting Column Visibility and enabling the Screenshot column.
ru: Снимки экрана можно увидеть в сетке отображения, выбрав Видимость столбца

en: Scroll Horizontal
ru: Горизонтальная прокрутка

en: Scroll Vertical
ru: Вертикальная прокрутка

en: Search
ru: Поиск

en: Search in all folders
ru: Искать во всех папках

en: Search:
ru: Поиск:

en: Seconds
ru: Секунды

en: Seconds this event should be scheduled for
ru: Секунды этого события должно быть запланировано на

en: Select
ru: Выбрать

en: Select All
ru: Выбрать все

en: Select Folder
ru: Выбор папки

en: Select a custom font - leave empty to use the default font.
ru: Выберите нужную вам Шрифт или оставьте пустым чтобы использовать обычный

en: Select a day part that should act as operating hours for this display -  email alerts will not be sent outside of operating hours
ru: Выберите часть дня, которая должна работать как часы работы этого дисплея - оповещения по электронной почте не будут отправляться в нерабочее время

en: Select a day part that should act as operating hours for this display - email alerts will not be sent outside of operating hours
ru: Выберите часть дня, которая должна работать как часы работы этого дисплея - оповещения по электронной почте не будут отправляться в нерабочее время

en: Select a property to display inputs
ru: Выберите свойство для отображения входных данных

en: Select an Image
ru: Выберите изображение

en: Select the Column Type
ru: Выберите тип столбца

en: Select the Default setting to use for the collection for Proof of Play statistics for all Widgets.
ru: Установить настройки по умолчанию, чтобы использовать уровень сбора данных для Proof of Play для всех Виджетов

en: Select the Default setting to use for the collection of Proof of Play statistics for all Layout Items.
ru: Установить настройки по умолчанию, чтобы использовать уровень сбора данных для Proof of Play для всех Макетов

en: Select the Default setting to use for the collection of Proof of Play statistics for all Media Items.
ru: Установить настройки по умолчанию, чтобы использовать уровень сбора данных для Proof of Play для всех Медиа

en: Select the Default setting to use for the collection of Proof of Play statistics for all Playlists.
ru: Установить настройки по умолчанию, чтобы использовать уровень сбора данных для Proof of Play для всех Плейлистов

en: Select the audio file that should be played when this Widget starts.
ru: Выберит аудио файл который должен проигрыватся когда Виджет начнется

en: Select the authentication requirements for the remote data source. These will be added to the request.
ru: Выберите требования к аутентификации для удаленного источника данных. Они будут добавлены в запрос.

en: Select the date and time after which this media should be removed from the CMS - it will be removed from any existing widgets as well
ru: Выберите дату и время, после которого этот носитель должен быть удален из CMS - он также будет удален из любых существующих виджетов

en: Select the date and time to publish the layout
ru: Выберите дату и время для публикации макета

en: Select the dayparting information for this event. To set your own times select custom and to have the event run constantly select Always.
ru: Выберите тип выбранного события. Если нужно чтобы событие проводилось постоянно выберите Всегда.А если хотите выбирать время выберите Вручную

en: Select the end time for this event
ru: Укажите время окончания этого события

en: Select the end time for this widget
ru: Выберите время окончания данного виджета

en: Select the language you would like to use.
ru: Выберите язык, который вы хотели бы использовать.

en: Select the start time for this event
ru: Укажите время начала для этого события

en: Select the start time for this widget
ru: Выберите время запуска данного виджета

en: Select the task you would like to run
ru: Выберите задачу которую вы хотите запустить

en: Select the type of Repeat required for this Event.
ru: Выберите тип повторение нужное для этой событии

en: Select the type of event to schedule
ru: Выберите Тип события для расписания

en: Select the units you would like to use.
ru: Выберите единицы, которые вы хотели бы использовать.

en: Select to create a new database
ru: Выберите чтобы создать новую базу данных

en: Select to provide a specific duration for this Widget
ru: Выберите чтобы установить определенную продолжительность для этого Виджета

en: Select to use an existing database. Please note that when you use an existing database it must be empty of all other contents.
ru: Выберите пустую но существующий базу данных

en: Select when you would like the Data to be truncated out of this DataSet. The criteria is assessed when synchronisation occurs and is truncated before adding new data.
ru: Выберите, когда вы хотите, чтобы данные были  из этого набора данных. Критерии оцениваются при синхронизации и усекаются перед добавлением новых данных.

en: Select where the Navigation Menu should be positioned by default. Users can set an alternate view in their Preferences under their User Profile.
ru: Выберите где Навигационное Меню должен быть установлен стандартно.

en: Select where the Navigation Menu should be positioned. Once selected please refresh your browser window to apply changes.
ru: Выберите где должен расположится Меню Навигации. Потом обновите страницу

en: Selecting this option will remove any generic files that is are not currently linked to Displays. This process cannot be reversed.
ru: При выборе этого параметра будут удалены все общие файлы, которые в данный момент не связаны с дисплеями. Этот процесс не может быть отменен

en: Selecting this option will remove any media that is not currently being used in Layouts or linked to Displays. This process cannot be reversed.
ru: Выбор этого параметра приведет к удалению любых носителей, которые в настоящее время не используются в макетах или не связаны с дисплеями. Этот процесс нельзя отменить

en: Send Command
ru: Послать команду

en: Send Reset
ru: Отправить Сброс

en: Send Schedule in advance?
ru: Отправить Расписание?

en: Send files in advance?
ru: Отправить файлы заранее?

en: Send progress while downloading
ru: Отправить прогресс во время загрузки

en: Send repeat Display Timeouts
ru: Отправить повторные тайм-ауты дисплея

en: Sending email address
ru: Отправка адреса электронной почты

en: Sending email address in CMS Settings is not configured
ru: Отправка адреса электронной почты в Настройки CMS не конфигурируется

en: Sending email name
ru: Отправка имени электронной почты

en: September
ru: Сентябрь

en: Serbian
ru: Сербский

en: Server Key
ru: Ключ сервера

en: Server Mode
ru: Мод Сервера

en: Session
ru: Сессии PHP

en: Session has expired, please log in again
ru: Сессия истекла, пожалуйста, войдите еще раз.

en: Sessions
ru: Сеансы

en: Set Default Layout
ru: Установить макет по умолчанию

en: Set a duration?
ru: Установить продолжительность

en: Set a home folder to use as the default folder for new content.
ru: Установить Домашнюю папку как папку по умолчанию для нового контента

en: Set access to any device that uses the monitors USB port. Set to ‘False’ the monitor will not accept input or read from USB ports.
ru: Установите доступ к любому устройству, которое использует USB-порт монитора. Установите значение 'False', чтобы монитор не принимал входные данные и не считывал их с USB-портов.

en: Set access to the monitor settings via the remote control. Set To ‘False’ the remote control will not change the volume, brightness etc of the monitor.
ru: Настройте доступ к настройкам монитора с помощью пульта дистанционного управления. Если установить значение в 'False', пульт дистанционного управления не будет изменять громкость, яркость и т.д. монитора.

en: Set default folder for new Displays, by default the Root folder will be used
ru: Установить папку для новых Дисплеев. По умолчанию используется Корневая Папка

en: Set the Default Settings for Proof of Play statistics to apply to all Displays. This can be toggled off by using Display Profiles.
ru: Установить настройки по умолчанию, чтобы использовать уровень сбора данных для Proof of Play для всех Дисплеев

en: Set the Default setting to use for the level of collection for Proof of Play Statistics to be applied to Layouts / Media and Widget items.
ru: Установить настройки по умолчанию, чтобы использовать уровень сбора данных для Proof of Play Статистики будет по Виджетам/Медиа и Виджет предметов

en: Set the default timezone for the application
ru: Установить часовой пояс для приложения

en: Set the device time using the CMS. Only available on rooted devices or system signed players.
ru: Установите время устройства с помощью CMS. Доступно только для корневых устройств или если это не требуется специально. Эффекты веб-страницы и встраиваемых.

en: Set the duration of all Widgets in the Playlist to a specific value in seconds. Leave empty to use each Widget duration.
ru: Установите длительность всех Виджетов в Плейлисте до определенного значения в секундах. Оставьте пустым чтобы использовать длительность для каждого Виджета

en: Set the font size
ru: Выбрать Размер Шрифта

en: Set the level of collection for Proof of Play Statistics to be applied to selected Layouts / Media and Widget items.
ru: Выберите уровень коллекции для Потверждения Проигрывание для выбранных Макетов/Медиа и Виджетов

en: Set the level of logging the CMS should record. In production systems "error" is recommended.
ru: Установить уровень логирование

en: Set the level of the resting log level. The CMS will revert to this log level after an elevated period ends. In production systems "error" is recommended.
ru: Остановление логирование на какое то время

en: Set the orientation of the device (portrait mode will only work if supported by the hardware) Application Restart Required.
ru: Установить ориентацию устройства (книжный режим будет работать только в случае поддержки устройством). Требуется перезапуск приложения для применения опции!

en: Sets the default user type selected when creating a user. We recommend that this is set to User
ru: Установливает тип Пользователя по умолчанию при создании Пользователя.

en: Sets the event priority - events with the highest priority play in preference to lower priority events.
ru: Устанавливает приоритет  - события с наивысшим приоритетом будут показываться, а события с более низким приоритетом не будут.

en: Setting
ru: Настройки

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings File System Permissions
ru: Настройки Файловая Система Разрешения

en: Settings Profile?
ru: Настройки профиля?

en: Settings Updated
ru: Настройки обновлены

en: Share of Voice
ru: Доля голоса

en: Sharpness
ru: Резкость

en: Shell Command
ru: Команда оболочки

en: Shell Command Allow List
ru: Список разрешённых консольных команд

en: Should Displays be forced to use HTTPS connection to the CMS?
ru: Следует ли дисплеям использовать HTTPS-соединение с CMS?

en: Should Layouts be automatically Published?
ru: Должны ли Макеты автоматически публиковаться?

en: Should Microsoft PowerPoint be Enabled? The Player will need PowerPoint installed to Display PowerPoint files.
ru: Включать Microsoft Powerpoint?В Плеере должно быть установлено По Microsoft Powerpoint

en: Should Videos we fail to play be blacklisted and no longer attempted?
ru: Должны ли видео, на которые не проигрываются, быть занесены в черный список и больше не пытаться их проигрывать?

en: Should items be shown side by side?
ru: Должны ли предметы показываться рядом?

en: Should members of this Group receive Display notifications for Displays they have permission to see?
ru: Должны ли члены этой группы получать уведомления об отображениях для дисплеев, на которые у них есть разрешение на просмотр?

en: Should members of this Group receive system notifications?
ru: Должны ли члены этой группы получать системные уведомления?

en: Should new Video Widgets default to Muted?
ru: Выключть звук по умолчанию?

en: Should the CMS send an email if a display is in an error state every time maintenance runs?
ru: Должна ли CMS отправлять электронное письмо, если дисплей каждый раз находится в состоянии ошибки

en: Should the CMS send anonymous statistics to help improve the software?
ru: Должна ли CMS отправлять анонимную статистику, чтобы помочь улучшить ПО?

en: Should the CMS send future schedule information to Players?
ru: Должен ли CMS отправлять будущие расписания плееру?

en: Should the CMS use Apache X-Sendfile, Nginx X-Accel, or PHP (Off) to return the files from the library?
ru: Должен ли CMS использовать Apache X-Sendfile, Nginx X-Accel для возвращения файлов с библиотеки?

en: Should the Dashboard show latest news? The address is provided by the theme.
ru: Должна ли приборная панель показывать последние новости? Адрес предоставлен темой.

en: Should the Player information screen require the CTRL key?
ru: Требуется ли кнопка CTRL для информаций по экрану Плеера?

en: Should the Table headings be shown?
ru: Должен ли показыватся Заголовки Таблиц?

en: Should the application icon be shown in the task bar?
ru: Должна ли иконка приложения быть показана на панели задач?

en: Should the application send proof of play stats to the CMS.
ru: Должно ли приложение отправлять подтверждения о проигрывании в CMS?

en: Should the audio loop if it finishes before the widget has finished?
ru: Должен ли аудио повторятся до того как виджет закончится?

en: Should the clock show seconds or not?
ru: Должны ли часы показывать секунды или нет

en: Should the embedded content be scaled along with the layout?
ru: Должен ли встроенный контент масштабироваться вместе с макетом?

en: Should the navigation side bar be hidden for this User?
ru: Скрыть навигационный форму от этого Пользователя?

en: Should the notification interrupt nagivation in the Web Portal? Including Login.
ru: Должно ли уведомление прерывать навигацию в веб-портале? Включая логин

en: Should the order of the feed be randomised? When enabled each time the Widget is shown the items will be randomly shuffled and displayed in a random order.
ru: Должен ли порядок подачи ленты быть случайным? При включении этого параметра каждый раз при отображении Виджета элементы будут случайным образом перетасовываться и отображаться в случайном порядке.

en: Should the update command include dynamic link libraries? Only change this if your updates are failing.
ru: Должна ли команда update включать библиотеки динамических ссылок? Измените это только в случае сбоя ваших обновлений.

en: Should the video be muted?
ru: Выключить звук видео?

en: Should the video expand over the top of existing content and show in full screen?
ru: Показывать полноэкранном режиме поверх контента?

en: Should the video loop if it finishes before the provided duration?
ru: Должен ли видео зацикливаться, если оно заканчивается до указанной продолжительности?

en: Should this Event Repeat by Day of the month (eg. Monthly on Day 21) or by a Weekday in the month (eg. Monthly on the third Thursday)
ru: Если данное событие повторяется по дням месяца (например, ежемесячно в 21-й день) или по будням месяца (например, ежемесячно в третий четверг).

en: Should this User be forced to change password next time they log in?
ru: Принудить Пользователя сменить пароль при следующем входе?

en: Should this User receive Display notifications for Displays they have permission to see?
ru: Должны ли пользователи получать упоминании с Дисплеев на которых у них есть права

en: Should this User receive system notifications?
ru: Должен ли этот пользователь получать уведомления?

en: Should this User see the new user guide when they log in?
ru: Должен ли этот пользователь видеть подсказки при входе в систему?

en: Should this User see the new user guide when they log in? This will be set to hidden if the User has dismissed the guide themselves.
ru: Должен ли этот пользователь видеть Подсказки при заходе в систему?

en: Should this display be tested against the global time out or the Player collection interval?
ru: Должен ли дисплей проверятся по времени ожидания

en: Should we copy all file and layout assignments to the new Display Group?
ru: Должны ли мы скопировать все назначения файлов и макетов в новую группу Дисплеев?

en: Should we copy all members to the new Display Group?
ru: Должны ли мы скопировать всех участников в новую Группу Дисплея?

en: Should we copy all tags to the new Display Group?
ru: Должны ли мы скопировать все теги в новую группу Дисплеев?

en: Should we copy all the row data from the original dataSet?
ru: Должны ли мы скопировать все данные строки из исходного набора данных?

en: Show
ru: Показать

en: Show Environment checks
ru: Показать Проверку Среды

en: Show Full Screen?
ru: Показывать полноэкранном режиме?

en: Show Layouts active on the selected Display / Display Group
ru: Показать макеты, активные в выбранной группе Дисплеев / Дисплее

en: Show Seconds?
ru: Показать секунды?

en: Show System tags?
ru: Показать Системные ярлыки?

en: Show _MENU_ entries
ru: Показать _MENU_ записи

en: Show as a filter option on the Data Entry Page?
ru: Показать как параметр фильтра на странице ввода данных?

en: Show event Layout regardless of User permission?
ru: Показывать событие Макета несмотря на доступ Пользователя

en: Show existing recovery codes
ru: Показать существующие коды востановления

en: Show items belong to a report.
ru: Показать элементы с отчета

en: Show items owned by the selected User.
ru: Отчет будет доступен в 6 утра каждый день.

en: Show items owned by users in the selected User Group.
ru: Показать элементы, принадлежащие пользователям в выбранной группе пользователей.

en: Show items side by side?
ru: Показывать объекты рядом?

en: Show only tags with values?
ru: Показать только ярлыки со значениями

en: Show the icon in the task bar?
ru: Показывать иконку в таскбаре?

en: Show the table headings?
ru: Показывать заголовки таблицы?

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
ru: Показаны 0 с 0 для записей

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
ru: Показаны записи от _START_ до _END_  из _TOTAL_

en: Shuffle
ru: Тасование

en: SimpleXML
ru: Простой XML

en: SimpleXML is used to parse RSS feeds and other XML data sources
ru: Простой XML используется для разбора RSS-каналов и других источников данных XML

en: Single Display
ru: Один экран

en: Size
ru: Размер

en: Size (bytes)
ru: Размер в байтах

en: Size and coordinates must be generic
ru: Размер и координаты должны быть типовыми

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Snippets
ru: Обрывки

en: Sorry but a file based Widget must be assigned not created
ru: Извините, но файловый виджет должен быть назначен, а не создан

en: Sorry the form has expired. Please refresh.
ru: Извините, время ожидания истекло. Пожалуйста обновите страницу.

en: Sorry there is an error with this request, cannot set inherited permissions
ru: К сожалению, ошибка с этим запросом, не может установить унаследованные разрешения

en: Sorry this function is disabled.
ru: Извините, данная функция отключена

en: Sorry this is a corrupted upload, the file size doesn't match what we're expecting.
ru: Извините, это загрузка повреждена, размер файла не соответствует ожидаемому

en: Sorry, Fonts do not have any editable properties.
ru: К сожалению, шрифты не имеют редактируемых свойств

en: Sorry, no items have been selected.
ru: Извините, не было выбрано ни одного элемента.

en: Sorry, you are not allowed to directly access this page.
ru: Простите, доступ на эту страницу закрыт

en: Sort?
ru: Сортировать?

en: Source
ru: Исходный код

en: South
ru: Юг

en: South East
ru: Юго-Восток

en: South West
ru: Юго-Запад

en: Spanish
ru: Испанский

en: Specified Media item is not in use.
ru: Указанный элемент мультимедиа не используется.

en: Speed
ru: Скорость

en: Spot Fill
ru: Заполнение Мест

en: Spot Length
ru: Длина Места

en: Spots
ru: Места

en: Standard
ru: Стандартный

en: Start
ru: Начать

en: Start Replace
ru: Начать Замену

en: Start Time
ru: Время начала

en: Start again
ru: Начать Заново

en: Start and end time will be defined by the daypart's configuration for this day of the week. Use a repeating schedule to apply this event over multiple days
ru: Время начала и окончания будет определяться конфигурацией дневной части для этого дня недели. Используйте повторяющееся расписание, чтобы применить это событие к нескольким дням

en: Start delay for device start up
ru: Задержка включения для запуска устройства

en: Start during device start up?
ru: Начать во время запуска устройства?

en: Start upload
ru: Начать загрузку

en: Start/End time are empty or in an incorrect format
ru: Время начала/конца пустое или в некорректном формате

en: Statistics
ru: Статистика

en: Stats Archive
ru: Архив статистики

en: Stats?
ru: Статистика

en: Status
ru: Состояние

en: Status Dashboard
ru: Статус Панели

en: Status Dashboard Widget
ru: Виджет Статуса

en: Status Pending
ru: Статус ожидания

en: Stocks
ru: Акции

en: Stocks Module
ru: Сток Модуль

en: Stop Layout preview
ru: Остановить предпросмотр

en: Stop the player PC power management from Sleeping the PC
ru: Остановите управление питанием проигрывателя ПК от спящего режима ПК

en: Storage Available
ru: Доступное хранилище

en: Storage Free %
ru: Доступно %

en: Storage Total
ru: Общий объем хранения

en: Store HTML resources on the Internal Storage?
ru: Хранить HTML ресурсы на внутреннем хранилище?

en: Store all HTML resources on the Internal Storage? Should be selected if the device cannot display text, ticker, dataset media.
ru: Хранить все HTML-ресурсы на внутреннем хранилище? Следует выбрать, если устройство не может отображать текст, бегущую строку, носитель данных.

en: Stretch
ru: Протяжение

en: String
ru: Строка

en: Style
ru: Стиль

en: Style Sheet
ru: Таблица стилей

en: Sub-Playlist
ru: Суб-плейлист

en: Subject
ru: Предмет

en: Success
ru: Успешно

en: Summarize
ru: Подвести итог

en: Summarize: Values in this field will be summarized and stored in one column.
ru: Суммирование: значения в этом поле будут суммированы и сохранены в одном столбце.

en: Summary Column
ru: Сводная колонка

en: Sunday
ru: Суббота

en: Super Admin
ru: Супер Администратор

en: Super Resolution
ru: Суперразрешение

en: Support for uploading large files is recommended.
ru: Поддержка загрузки больших файлов рекомендуется.

en: Swedish
ru: Шведский

en: Switched to Debug Mode
ru: Переключен в режим отладки

en: Switched to Normal Mode
ru: Переключен в обычный режим

en: System
ru: Система

en: Tag
ru: Тег

en: Tag filter
ru: Фильтр меток

en: Tag must be between 1 and 50 characters
ru: Метка должна быть между 1 и 50 символами

en: Tag not found
ru: Тег не найден

en: Tag this media. Comma Separated.
ru: Выделить медиа файл

en: Tag value
ru: Значение тега

en: Tagged %s
ru: Маркированный %s

en: Tags
ru: Ярлыки

en: Tags for this Campaign - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
ru: Теги для данной кампании - строка с разделителями запятыми формата Теги или Тег | Значение. Если вы выберете метку, у которой есть соответствующие значения, они будут показаны ниже.

en: Tags for this Display - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
ru: Теги для данного Дисплея -строка с разделителями запятыми формата Тегиили Тег|Значение. Если вы выберете метку, у которой есть соответствующиезначения, они будут показаны для выбранных ниже.

en: Tags for this Display Group - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
ru: Теги для данной Группы Дисплеев -строка с разделителями запятыми формата Тэгиили Тег|Значение. Если вы выберете метку, у которой есть соответствующиезначения, они будут показаны для выбранных ниже.

en: Tags for this Layout - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
ru: Тэги для данной кампании - строка с разделителями запятыми формата Теги или Тег|Значение. Если вы выберете метку, у которой есть соответствующие значения, они будут показаны для выбранных ниже.

en: Tags for this Media - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
ru: Тэги для данной кампании -строка с разделителями запятыми формата Тэгиили Тэг|Значение. Если вы выберете метку, у которой есть соответствующиезначения, они будут показаны для выбранных ниже.

en: Tags for this Playlist - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
ru: Тэги для данной кампании -строка с разделителями запятыми формата Тэгиили Тэг|Значение. Если вы выберете метку, у которой есть соответствующиезначения, они будут показаны для выбранных ниже.

en: Task
ru: Задача

en: Tasks
ru: Задачи

en: Template
ru: Шаблон

en: Template Missing
ru: Не указан шаблон

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Test
ru: Проверка

en: Test data URL
ru: URL тестовых данных

en: Tetum
ru: Тетумский

en: Text
ru: Текст

en: Text direction
ru: Направление текста

en: Text. With Directional Controls.
ru: Текст.

en: Thank you for choosing %themeName%. This installation wizard will take you through
                    setting up %themeName% one step at a time. There are 6 steps in total, the first one is below.
ru: Спасибо за выбор %themeName%. Помощник по установке покажет вам каждый шаг установки %themeName%. Здесь 6 шагов в сумме, первый шаг внизу.

en: That is not a valid date interval, please use natural language such as 1 week
ru: Не правильный интервал времени

en: That's it!
ru: Завершено

en: The Authentication information for this proxy. username:password
ru: Имя пользователя и пароль

en: The CMS has already been installed. Please contact your system administrator.
ru: CMS уже установлена. Пожалуйста, обратитесь к системному администратору.

en: The CMS is temporarily off-line as an upgrade is in progress. Please check with your system administrator for updates or refresh your page in a few minutes.
ru: CMS временно отключен, так как выполняется обновление.

en: The CMS may not be working as expected because MySQL BINLOG format is set to STATEMENT. This can effect sessions and should be set to ROW or MIXED.
ru: CMS может работать не так, как ожидалось, поскольку для формата MySQL BINLOG установлено значение ОСТОРОЖНО. Это может повлиять на сеансы и должно быть установлено на ROW или MIXED.

en: The Category for this Help Link
ru: Категория для этой справки

en: The Code number of this installer file, this should be correctly populated on upload, otherwise adjust it here
ru: Номер кода этого установочного файла, должно быть правильно заполнено при загрузке, в противном случае настройте его здесь

en: The Command String for this Command on this display
ru: Командная строка

en: The DataSet results can be filtered by any column and set below. New fields can be added by selecting the plus icon at the end of the current row. Should a more complicated filter be required the advanced checkbox can be selected to provide custom SQL syntax.
ru: Результаты набора данных могут быть отфильтрованы

en: The DataSet results can be ordered by any column and set below. New fields can be added by selecting the plus icon at the end of the current row. Should a more complicated order be required the advanced checkbox can be selected to provide custom SQL syntax.
ru: Результаты Набора Данных могут быть упорядочены

en: The DataSet you select here will be processed in advance and have its values available for subsitution in the data to add to this request on the Remote tab.
ru: Выбранный здесь набор данных будет обработан заранее, и его значения будут доступны для подстановки в данных для добавления к этому запросу на вкладке «Удаленный».

en: The DataType of the Intended Data
ru: Параметр DataType, предназначенный для данных

en: The Date Format to use when displaying dates in the CMS.
ru: Формат даты для показа в CMS

en: The Default Layout to Display where there is no other content.
ru: Макет для дисплея при отсутствии иного контента

en: The Display Group being edited is in bold. The list is ordered so that items above the current Display Group are its ancestors and items below are its descendants.
ru: Редактируемая группа отображения выделена жирным шрифтом. Список упорядочен таким образом, что элементы над текущей группой отображения являются ее предками, а элементы ниже - ее потомками

en: The Email Address for this user.
ru: Электронный адрес пользователя

en: The Extensions allowed on files uploaded using this module. Comma Separated.
ru: Расширения разрешены для файлов, загруженных с помощью этого модуля. Разделенные запятой.

en: The Height for this Resolution
ru: Высота для этого разрешение

en: The Height of the Display Window. 0 means full height.
ru: Высота окна, 0 означает полную высоту

en: The IP address of the remote host's broadcast address (or gateway)
ru: IP-адрес широковещательного адреса удаленного узла (или шлюза)

en: The Intent Action to use for requesting a screen shot. Leave empty to natively create an image from the player screen content.
ru: Действие намерения, используемое для запроса снимка экрана. Оставьте пустым, чтобы изначально создать изображение из содержимого экрана проигрывателя.

en: The Latitude for this widget
ru: Широта для этого виджета

en: The Latitude of this display
ru: Географ. широта для этого дисплея

en: The Latitude to apply for any Geo aware Previews
ru: Широта, чтобы подать заявку на любой предварительный просмотр с поддержкой гео

en: The Library Location you gave is not empty. Please give the location of an empty folder
ru: Место расположение библиотеки которое вы указали, не пустое. Пожалуйста укажите пустую папку.

en: The Library Location you gave is not writable by the webserver. Please fix the permissions and try again.
ru: Место расположение библиотеки которое вы указали, недоступно для записи веб-сервером. Пожалуйста устраните проблему с доступом и попробуйте снова.

en: The Library Location you have picked is not writeable
ru: Выбранное расположение библиотеки недоступно для записи

en: The Limit for the Library Size in KB
ru: Предел размера библиотеки в КБ

en: The Link to open for this help topic and category
ru: Ссылка, чтобы открыть раздел или категорию Справки

en: The Location (URL) of the webpage
ru: Адрес страницы

en: The Login Name of the user.
ru: Аккаунт пользователя.

en: The Longitude for this widget
ru: Долгота для этого виджета

en: The Longitude of this Display
ru: Географ. долгота для этого дисплея

en: The Name for this Campaign
ru: Наименование Кампании

en: The Name for this Command
ru: Название для этой команды

en: The Name for this Daypart
ru: Название порядка Дня

en: The Name for this Display Group
ru: Название Группы Дисплеев

en: The Name for this Display Profile
ru: Имя для этого профиля Дисплея

en: The Name for this Tag
ru: Название тега

en: The Name for this Task
ru: Название задачи

en: The Name for this User Group
ru: Имя этой группы пользователей

en: The Name of the Display - (1 - 50 characters).
ru: Имя дисплея (от 1 до 50 символов)

en: The Name of the Display - your administrator has locked this to the device name
ru: Название дисплея - ваш администратор заблокировал это для устройства

en: The Name of the Media - (1 - 50 characters)
ru: Название медиа

en: The Name of the Playlist - (1 - 50 characters)
ru: Название плейлиста - (1 - 50 символов)

en: The Name of the Profile - (1 - 50 characters)
ru: Название профиля - (1 - 50 символов)

en: The Name of the Template - (1 - 50 characters)
ru: Имя шаблона - (1-50 символов)

en: The Name of the player version application, this will be displayed in Version dropdowns in Display Profile and Display
ru: Имя версии проигрывателя, это будет отображаться вПрофиле Дисплея

en: The Name of this item - Leave blank to use the file name
ru: Имя этого элемента (оставьте пустым для использования имя файла)

en: The Number of items you want to display
ru: Количество предметов, которые вы хотите отобразить

en: The Password for this user.
ru: Пароль пользователя

en: The Percentage to Scale this Webpage (0 - 100)
ru: Масштаб

en: The Player linked to the submitted code, will make regular calls to our Authentication Service to retrive the CMS details and configure itself with them.
                         Your details are removed from the temporary storage once the Player is configured
ru: Плеер, связанный с предоставленным кодом, будет регулярно обращаться в нашу службу аутентификации, чтобы получить данные CMS и настроить их с ними.
                          Ваши данные будут удалены из временного хранилища после настройки Плеера

en: The Proxy Port
ru: Порт прокси

en: The Proxy URL
ru: URL Прокси

en: The Region dimensions cannot be empty or negative
ru: Размеры Региона не могут быть пустыми или отрицательными

en: The Theme to apply to all pages by default
ru: Тема CMS для всех страниц

en: The Time to Live (maxage) of the STS header expressed in seconds.
ru: Время жизни (максимум) заголовка STS, выраженное в секундах.

en: The Topic for this Help Link
ru: Тема для этой ссылки на Справку

en: The Traffic Widget has not been configured yet, please ask your CMS Administrator to look at it for you.
ru: Виджет трафика еще не настроен, пожалуйста, попросите своего администратора CMS найти его для вас.

en: The User's First Name.
ru: Имя пользователя

en: The User's Last Name.
ru: Фамилия

en: The User's Phone Number.
ru: Телефон

en: The Validation String for this Command on this display
ru: Строка валидации

en: The Version number of this installer file, this should be correctly populated on upload, otherwise adjust it here
ru: Номер версии этого установочного файла, должно быть правильно заполнено при загрузке, в противном случае настройте его здесь

en: The Width for this Resolution
ru: Ширина для этого разрешение экрана

en: The Width of the Display Window. 0 means full width.
ru: Ширина окна, 0 означает полную ширину

en: The address of the user manual, which will be used as a prefix for all help links.
ru: Местонахождение Инструкции для всех ссылок с названием Помошь

en: The author for this Rss
ru: Автор для этого Rss

en: The bandwidth limit that should be applied. Enter 0 for no limit.
ru: Предел пропускной способности, который должен быть применен. Введите 0 без ограничений.

en: The base currency.
ru: Базовая валюта.

en: The currently selected audio has been retired, please select a new item or cancel to keep the current one.
ru: Выбранный вами аудио был скрыт, пожалуйста выберите новый аудио файл.

en: The date when this notification will be published
ru: Дата, когда это уведомление будет опубликовано

en: The default User Group for new Users
ru: Группа пользователей по умолчанию для новых пользователей

en: The default duration for Widgets of this Module when the user has elected to not set a specific duration.
ru: Длительность по умолчанию для виджетов этого модуля, когда пользователь решил не устанавливать конкретную длительность.

en: The default language to use
ru: Язык по умолчанию

en: The default layout to assign for new displays and displays which have their current default deleted.
ru: Макет по умолчанию добавляет во все новые дисплеи и на те дисплеи в которых текущий был удален

en: The default size in pixels for the Display Screenshots
ru: Стандартный размер пикселей для Скриншотов с Дисплея

en: The description for this Display Profile
ru: Описание для этого профиля Дисплея

en: The direction for this transition. Only appropriate for transitions that move, such as Fly.
ru: Направление для этого перехода. Подходит только для переходов, которые движутся

en: The duration between status screen shots in minutes. 0 to disable. Warning: This is bandwidth intensive.
ru: Периодичность статусных скриншотов в минутах. 0 - отключить. Внимание! Эта настройка создаёт большую нагрузку на сеть и должна быть использована только в LAN.

en: The duration for this transition, in milliseconds.
ru: Длительность этого перехода, в миллисекундах.

en: The duration in seconds this item should be displayed
ru: Продолжительность в секундах

en: The duration specified is per item otherwise it is per feed.
ru: Длительность - на каждый элемент если установлено, если нет то на каждую подачу

en: The duration specified is per page/item otherwise the widget duration is divided between the number of pages/items.
ru: Длительность делится на страницы или предметы

en: The end of the time window to connect to the CMS and download updates.
ru: Конец временного окна для подключения к CMS и загрузки обновлений.

en: The end of the time window to install application updates.
ru: Конец временного окна для установки обновлений приложения.

en: The event (%s) has %s %d %s ago
ru: Событие (%s) имеет %s %d % s назад

en: The event (%s) is %s in %d %s
ru: Событие (%s): %s в %d %s

en: The fully qualified path to the CMS library location.
ru: Полное расположение пути до CMS библиотеки

en: The height of the page. Leave empty to use the region height.
ru: Высота Страницы

en: The iCal provided is not valid, please choose a valid feed
ru: Предоставленный iCal недействителен, пожалуйста, выберите действительный канал.

en: The last time we PHONED_HOME in seconds since the epoch
ru: Время запуска с начало

en: The latitude entered is not valid.
ru: Введенная широта недействительна

en: The layering order of the background image (z-index). Advanced use only.
ru: Порядок наслоения фонового изображения (z-index). Только для опытных пользователей

en: The layout dimensions cannot be empty
ru: Размеры макета не могут быть пустыми

en: The left pixel position the display window should be sized from.
ru: Положение левого пикселя, от которого должно масштабироваться окно отображения.

en: The longitude entered is not valid.
ru: Введенная долгота недействительна

en: The longitude to apply for any Geo aware Previews
ru: Долгота, чтобы подать заявку на любой предварительный просмотр с поддержкой гео

en: The maximum dimensions to be considered when an image is resized, based on the longest side
ru: Максимальные размеры, учитываемые при изменении размера изображения, исходя из самой длинной стороны

en: The maximum number of concurrent downloads the Player will attempt.
ru: Максимальное количество одновременных загрузок который Плеер будет загружать

en: The maximum number of licensed Players for this server installation. 0 = unlimited
ru: Максимальное количество Плееров для этого сервера. 0 = это бесконечно

en: The name must be between 1 and 100 characters
ru: Имя должно быть от 1 до 100 символов

en: The new Password for this user.
ru: Новый пароль

en: The number of log files to upload concurrently. The lower the number the longer it will take, but the better for memory usage.
ru: Количество лог файлов для одновременной загрузки. Чем меньше, тем дольше займёт загрузка, но менее затратно по памяти.

en: The number of seconds to wait before starting the application after the device has started. Minimum 10.
ru: Количество секунд ожидания перед запуском приложения после запуска устройства. Минимум 10

en: The offset in minutes that should be applied to the current time, or if a counter then date/time to run from in the format Y-m-d H:i:s.
ru: Смещение в минутах, которое должно быть применено к текущему времени, или если счетчик, то дата/время для запуска в формате Г-м-д ч:м:с.

en: The order this column should be displayed in when entering data
ru: В каком порядке отобразить этот столбец при вводе данных

en: The port number to use for the embedded web server on the Player. Only change this if there is a port conflict reported on the status screen.
ru: Номер порта для использования со встроенным веб-сервером в Плеере. Меняйте только тогда, когда на панели статуса появилось сообщение о конфликте портов!

en: The position of the cursor when the Player starts up.
ru: Позиция курсора когда Плеер показывает

en: The quota that should be applied. Enter 0 for no quota.
ru: Лимит должен быть назначен. Введите 0 для безлимита.

en: The report will be available 6AM every day.
ru: Этот отчет будет доступен каждый день в 6 утра

en: The request %d is too large to fit inside the configured memory limit. %d
ru: Запрос% d слишком велик, чтобы поместиться в сконфигурированный предел памяти. % d

en: The result of this check will be immediately actioned and the status reported in Commercial Licence column.
ru: Результат этой проверки будет незамедлительно принят, а статус будет указан в столбце «Коммерческая лицензия».

en: The schedule for this task in CRON syntax
ru: CRON синтаксис

en: The selected effect works best with a background colour. Optionally add one here.
ru: Выбранный эффект лучше всего работает с цветом фона. При желании добавить один

en: The selector to use for stacking marquee items in a line when scrolling Left/Right.
ru: Селектор, используемый для укладки выделенных элементов в строке при прокрутке

en: The settings for this display are shown below. They are taken from the active Display Profile for this Display, which can be changed in Display Settings. If you have altered the Settings Profile above, you will need to save and re-show the form.
ru: Настройки для этого дисплея показаны ниже. Они взяты из активного Профиля Дисплея для этого Дисплея, который можно изменить в Настройках Дисплея. Если вы изменили профиль настроек выше, вам нужно будет сохранить и повторно отобразить форму.

en: The size of the largest dimension. Empty or 0 means the screen size.
ru: Размер максимального разрешения. Пустое поле или 0 означает размер экрана.

en: The size of the screenshot to return when requested.
ru: Размер скриншота для возврата при запросе.

en: The standard browser cache will be used - we recommend this is switched off unless specifically required. Effects Web Page and Embedded.
ru: Будет использоваться стандартный кеш браузера - мы рекомендуем его отключить, если это не требуется специально.

en: The start of the time window to connect to the CMS and download updates.
ru: Начало временного окна для подключения к CMS и загрузки обновлений.

en: The start of the time window to install application updates.
ru: Начало временного окна для установки обновлений приложения.

en: The starting point from the left in pixels
ru: Начальная точка слева в пикселях

en: The starting point from the top in pixels
ru: Начальная точка сверху в пикселях

en: The target attribute for the above link
ru: Атрибут target для вышеуказанной ссылки

en: The theme "%s" does not exist
ru: Тема "%s" не существует

en: The time this display should receive the WOL command, using the 24hr clock - e.g. 19:00. Maintenance must be enabled.
ru: Время, через которое этот дисплей должен получить команду от WOL, используя 24-часовой формат - например, 19:00. Необходимо включить обслуживание.

en: The timezone for this display, or empty to use the CMS timezone
ru: Часовой пояс для этого дисплея, или пустой для использования CMS часовой пояс

en: The title for this Rss
ru: Название для этого Rss

en: The top pixel position the display window should be sized from.
ru: Положение верхнего пикслеля, от которого должно масштабироваться окно отображения

en: The transition speed of the selected effect in milliseconds (normal = 1000) or the Marquee Speed in a low to high scale (normal = 1).
ru: Скорость перехода выбранного эффекта в миллисекундах (нормальное значение = 1000) или скорость выделения в диапазоне от низкого до высокого (нормальное значение = 1).

en: The transition speed of the selected effect in milliseconds (normal = 1000).
ru: Скорость перехода выбранного эффекта в миллисекундах

en: The uploaded image is too large and cannot be processed, please use another image.
ru: Загруженное изображение слишком велико и не может быть обработано, используйте другое изображение.

en: The width of the page. Leave empty to use the region width.
ru: Ширина страницы

en: Theme
ru: Тема

en: There are %countSchedules% scheduled events that will also be deleted.
ru: Есть запланированные события %countSchedules% , которые также будут удалены.

en: There are %d entries in total
ru: Всего %d записей

en: There are items on this Layout that can only be assessed by the Display
ru: Есть детали на этот макет, который можно оценить только на дисплее

en: There is %sumExcludingGeneric% of data stored in %countExcludingGeneric% files . Are you sure you want to proceed?
ru: Вы уверены что хотите продолжить

en: There is %sumGeneric% of data stored in %countGeneric% generic files. To delete these check here
ru: %sumGeneric% сохранееных данных в %countGeneric% общих файлах

en: There is a critical error that you should resolve first.
ru: Критическая ошибка

en: There is a warning on the checklist that you should resolve.
ru: Предупреждение

en: There is already a group with this name. Please choose another.
ru: Уже есть группа с таким названием. Пожалуйста, выберите другую.

en: There is already a user with this name. Please choose another.
ru: Уже есть пользователь с таким именем. Пожалуйста, выберите другого.

en: There is already dataSet called %s. Please choose another name.
ru: Набор данных dataSet с именем %s уже существует. Пожалуйста, выберите другое имя.

en: There is an error with this Layout: %s
ru: В этом макетах есть ошибка: %s

en: There is data assigned to this data set, cannot delete.
ru: Удаление невозможно, поскольку есть данные связанные с этим набором.

en: This Display Profile is currently assigned to one or more Displays
ru: Этот профиль дисплея в настоящее время назначен одному или нескольким дисплеям.

en: This Display hasn't connected since updates have been made in the CMS. The below information will be updated when it has.
ru: Этот дисплей не подключен, так как обновления были сделаны в CMS. Приведенная ниже информация будет обновлена, когда дисплей будет подключен.

en: This Layout has enable stat collection set to OFF
ru: В этом макете для сбора статистики установлено значение ВЫКЛ

en: This Layout has enable stat collection set to ON
ru: В этом макете для включения сбора статистики установлено значение ВКЛ

en: This Layout has not been built yet
ru: Этот макет еще не построен

en: This Layout is invalid and should not be scheduled
ru: Этот макет неверен и его не следует ставить в расписание

en: This Layout is not a Draft, please checkout.
ru: Этот макет не является черновиком, пожалуйста, нажмите проверить.

en: This Layout is ready to play
ru: Этот макет готов для проигрывания

en: This Media has enable stat collection set to INHERIT
ru: Этот носитель позволил установить сбор статистики в INHERIT.

en: This Media has enable stat collection set to OFF
ru: Этот носитель имеет включенную функцию сбора статистики, установленную в положение OFF.

en: This Media has enable stat collection set to ON
ru: Этот носитель имеет включенную функцию сбора статистики

en: This Playlist belongs to a Region, please delete the Region instead.
ru: Этот плейлист принадлежит Региону, пожалуйста, удалите вместо него Регион.

en: This Playlist has enable stat collection set to INHERIT
ru: Этот плейлист включил сбор статистики установлен в INHERIT

en: This Playlist has enable stat collection set to OFF
ru: Этот плейлист включил сбор статистики установлен в OFF

en: This Playlist has enable stat collection set to ON
ru: В этом плейлисте включен сбор статистики"

en: This Playlist has more than 10 widgets. The first ten widgets are shown as they appear
ru: Этот плейлист содержит более 10 виджетов. Показаны первые десять виджетов

en: This Playlist is dynamically managed so cannot accept manual assignments.
ru: Этот плейлист управляется динамически, поэтому не может принимать назначения вручную.

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя будет отменить.

en: This assignment creates a circular reference
ru: Это назначение порождает циклическую ссылку

en: This assignment creates a loop because the Playlist being assigned contains the Playlist being worked on.
ru: Это назначение создает цикл, потому что назначаемый список воспроизведения содержит список воспроизведения, над которым он работает.

en: This display has no mac address recorded against it yet. Make sure the display is running.
ru: Для этого дисплея еще не зарегистрирован MAC-адрес. Убедитесь, что дисплей включен.

en: This enables import / export of layouts.
ru: Это позволяет импортировать / экспортировать макеты.

en: This enables us to get a list of time zones supported by the hosting server.
ru: Это позволяет нам получить список часовых поясов, поддерживаемых хост-сервером.

en: This feature has been disabled by your administrator
ru: Эта функция была отключена вашим администратором

en: This file size exceeds your environment Max Upload Size %s
ru: Этот размер файла превышает вашу среду Макс. Размер загрузки %s

en: This form accepts files up to a maximum size of %s
ru: Максимальный размер файла %s

en: This image will be resized according to set thresholds and limits.
ru: Размер этого изображения будет изменен в соответствии с установленными пороговыми значениями и пределами.

en: This is a Display specific Display Group and its assignments cannot be modified.
ru: Это отдельная группа дисплеев для конкретного дисплея, и её назначение не может быть изменено.

en: This is an unknown type of Player and there are no special settings for it.
ru: Это неизвестный тип проигрывателя, и для него нет специальных настроек.

en: This is the intended height of the template and is used to scale the Widget within its region when the template is applied.
ru: Введите оригинальную высоту

en: This is the intended number of items on each page.
ru: Это количество предметов на странице

en: This is the intended padding of the template and is used to position the Widget within its region when the template is applied.
ru: Введите Оригинальную обивку

en: This is the intended tweet content type.
ru: Это предполагаемый тип содержимого твита.

en: This is the intended width of the template and is used to scale the Widget within its region when the template is applied.
ru: Введите оригинальную ширину

en: This is the overall CMS adminstrator who will receive copies of all email notifications generated by the CMS.
ru: Это общий администратор CMS, который будет получать копии всех уведомлений по электронной почте, созданных CMS.

en: This key must be entered into each Player to authenticate the Player with the CMS.
ru: Этот ключ должен быть введен в каждый плеер подлюченный к этой CMS

en: This layout is used as the global default and cannot be deleted
ru: Этот макет используется в качестве глобального по умолчанию и не может быть удален.

en: This layout will not be shown as there are higher priority layouts scheduled at this time
ru: Этот Макет не будет показываться, так как другой макет запланирован в это время с высоким приоритетом

en: This library item has been used somewhere in the system. You will only be allowed to delete it if you check this.
ru: Этот элемент библиотеки использовался где-то в системе. Вам будет разрешено удалить его, только если вы проверите это

en: This library item is in use.
ru: Этот элемент библиотеки используется

en: This link has expired.
ru: Эта ссылка истекла.

en: This media is directly assigned to %countDisplays% displays, the ones you have permission to see are shown below.
ru: Эта медиа непосредственно назначена для %countDisplays% дисплеев, доступные вампоказаны ниже

en: This module is rendered on the Player which means the Player must have an internet connection.
ru: Этот модуль отображается на проигрывателе, что означает, что проигрыватель должен иметь подключение к Интернету.

en: This module uses 3rd party data. Please enter the number of seconds you would like to cache results.
ru: Этот модуль использует сторонние данные. Пожалуйста, введите количество секунд, которое вы хотите кэшировать результаты

en: This report schedule is active
ru: Этот график отчетов активен

en: This report schedule is paused
ru: Данный отчетный график приостановлен

en: This should only be set if you want to display the maximum allowed error messaging through the user interface. <br /> Useful for capturing critical php errors and environment issues.
ru: Это нужно если вы хотите видеть все php и другие ошибки

en: This user cannot be deleted as it has %d child items
ru: Этот пользователь не может быть удален, поскольку он имеет %d дочерние элементы

en: This widget is linked to Media in the Library. Check this option to also delete that Media.
ru: Этот Виджет связан с Медиа в Библиотеке. Установите флажок чтобы также удалить эту медиа

en: This will create a dump file of your database that you can restore later using the import functionality.
ru: Будет создан дамп-файл вашей базы данных, которую можно восстановить позже используя функцию импорта.

en: This will duplicate all media that is currently assigned to the Playlist being copied.
ru: Это будет дублировать все медиафайлы, которые в данный момент назначены копируемому плейлисту.

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Thursday
ru: Четверг

en: Tick if you would like to only show the Daytime weather conditions.
ru: Показывать только дневные погодные условия

en: Tick if you would like your base currency to be used as the comparison currency for each currency you've entered. For example base/compare becomes compare/base - USD/GBP becomes GBP/USD.
ru: Отметьте, хотите ли вы, чтобы ваша базовая валюта использовалась в качестве валюты сравнения для каждой введенной вами валюты. Например, база / сравнение становится сравнением / база - USD / GBP становится GBP / USD.

en: Tick this box if you want to generate a new address for this RSS feed. You might want to do this if you think someone is accessing it unauthorised.
ru: Установите этот флажок, если вы хотите создать новый адрес для этого канала RSS. Возможно, вы захотите сделать это, если считаете, что кто-то получает к нему несанкционированный доступ.

en: Tick to ensure that a value is selected when assigning this Tag
ru: Поставьте флажок чтобы убедиться что значения было выбрано во время создание Тега.

en: Ticker
ru: Счётчик

en: Ticker with a DataSet providing the items
ru: Бегущая строка с Набором Данных

en: Tidy Cache
ru: Очистить Кэш

en: Tidy Library
ru: Очистить библиотеку

en: Tidy Logs
ru: Очистить логи

en: Tidy Stats
ru: Очистить статистику

en: Tidying the Library will delete any temporary files. Are you sure you want to proceed?
ru: Приведение в порядок библиотеки удалит все временные файлы. Вы уверены, что хотите продолжить?

en: Tidying your Library will delete any media that is not currently in use.
ru: При очистке вашей библиотеки будут удалены все носители, которые в данный момент не используются.

en: Tile Blind
ru: Тайл Блайнд

en: Tile Slide
ru: Тайл Слайд

en: Timed
ru: Измеренный

en: Timeline
ru: Шкала Времени

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: Tint
ru: Оттенок

en: Title
ru: Название

en: Title Column
ru: Заголовок столбца

en: To Date
ru: До даты

en: Today
ru: Сегодня

en: Toggle Authorise
ru: Выбрать авторизованных

en: Toggle Fullscreen Mode
ru: Переключить полноэкранный режим

en: Tooltips?
ru: Подсказки?

en: Top
ru: Верх

en: Top Coordinate
ru: верхняя координата

en: Top Left
ru: Верхнее Лево

en: Top Right
ru: Верхнее Право

en: Topic
ru: Тема

en: Transfer to another CMS
ru: Перевод на другую CMS

en: Transition
ru: Переход

en: Transition Config Locked
ru: Конфигурация переходов заблокирована

en: Transition In
ru: Переход В

en: Transition Out
ru: Переход Из

en: Transitions
ru: Переходы

en: Trial
ru: Пробная

en: Troubleshooting
ru: Устранение проблем

en: True
ru: Правда

en: Truncate
ru: Очистить

en: Truncate DataSet
ru: Усечь сбор данных

en: Truncate the Log
ru: Очистить Журнал

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Turn ON full auditing and debugging.
ru: Включить аудит и отладку.

en: Turn full auditing and debugging OFF.
ru: Отключить полный аудит и отладку.

en: Turn the display name in display management into a link using the IP address last collected. The %s is replaced with the IP address. Leave blank to disable.
ru: Включить название Дисплея в управление дисплеем в ссылке используя последне полученный IP адрес. %s заменен с IP адресом. Оставьте пустым чтобы отключить

en: Twitter Metro Search Module
ru: Twitter Metro Поиск Модуля

en: Twitter Search Module
ru: Twitter Search

en: Two Factor
ru: Двух-факторный

en: Two Factor Authentication
ru: Двухфакторная аутентификация

en: Two Factor Code
ru: Двухфакторный код

en: Two Factor Issuer
ru: Двухфакторный аутентификатор

en: Two factor code email has been sent to your email address
ru: Электронное письмо с двухфакторным кодом было отправлено на Ваш электронный адрес.

en: Type
ru: Тип

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Unable to delete install/index.php. Please ensure the web server has permission to unlink this file and retry
ru: Не могу удалить index.php

en: Unable to download feed
ru: Невозможно загрузить ленту

en: Unable to find Tag %s
ru: Невозможно найти тег% s

en: Unable to generate schedule, unknown event
ru: Невозможно сгенерировать расписание, неизвестное событие

en: Unable to get Data for %s because %s.
ru: Невозможно получить данные для% s, так как %s.

en: Unable to import row %d
ru: Невозможно импортировать строку %d

en: Unable to open ZIP
ru: Невозможно открыть ZIP

en: Unable to set the user details. This is an unexpected error, please contact support. Error Message = [%s]
ru: Ошибка = [%s]

en: Unable to write to settings.php. We already checked this was possible earlier, so something changed.
ru: Не удается записать настройки в файл settings.php. Ранее запись была возможна, что-то изменилось в конфигурации WEB сервера

en: Unchanged
ru: Без изменений

en: Undo
ru: Отменить

en: Unexpected Error, please contact support.
ru: Неизвестная ошибка, пожалуйста свяжитесь с поддержкой

en: Units
ru: Единицы

en: Unknown Column
ru: Неизвестный столбец

en: Unknown Display Status
ru: Неизвестный статус дисплея

en: Unknown Error
ru: Неизвестная ошибка

en: Unknown Transition Type Requested
ru: Запрошен неизвестный тип

en: Unknown transition type
ru: Неизвестный тип перехода

en: Unretire
ru: Скрыть

en: Unretire %layout%
ru: Показать %layout%

en: Unretired %s
ru: Нереализованный %s

en: Untagged %s
ru: Немаркированный %s

en: Until
ru: До

en: Up to date
ru: До настоящего времени

en: Update Interval (mins)
ru: Интервал обновления(минут)

en: Update Window End Time
ru: Время окончания обновления окна

en: Update Window Start Time
ru: Обновить время запуска окна

en: Update this media in all layouts it is assigned to?
ru: Обновить медию во всех назначенных Макетах

en: Updated Preference
ru: Обновлённые предпочтения

en: Updated Preferences
ru: Обновлённые настройки

en: Upload Audio files to assign to Widgets
ru: Загрузить Аудио файлы чтобы добавить Виджетам

en: Upload Layout
ru: Загрузить макет

en: Upload Version
ru: Загрузить версию

en: Upload media
ru: Загрузить медиа

en: Upper Row Limit
ru: Верхний предел строк

en: Uptime
ru: Время работы

en: Usage
ru: Использование

en: Usage Report
ru: Отчет по использованию

en: Usage Report for %mediaName%
ru: Отчет об использовании для %mediaName%

en: Use CMS time?
ru: Использовать время CMS?

en: Use Recovery Code instead?
ru: Использовать код восстановления?

en: Use Two Factor Code instead?
ru: Использовать двухфакторный код?

en: Use a SurfaceView for Video Rendering?
ru: Использовать SurfaceView для видео-рендинга?

en: Use advanced filter clause?
ru: Использовать улучшенный фильтр?

en: Use advanced order clause?
ru: Использовать улучшенный порядок

en: Use an existing database
ru: Использовать существующий базу данных

en: Use calendar timezone?
ru: Использовать часовой пояс календаря?

en: Use event timezone?
ru: Использовать часовой пояс события?

en: Use existing DataSets matched by name?
ru: Использовать существующий набор данных с похожим названием

en: Use one of the available slots for this display?
ru: Использовать один из доступных слотов для этого дисплея?

en: Use the Display Location
ru: Используйте расположение дисплея

en: Use the Global Timeout?
ru: Использовать глобальное время ожидания?

en: Use the colour picker to select the background colour
ru: Используйте палитру цветов чтобы выбрать фоновой цвет

en: Use the colour picker to select the border colour
ru: Используйте палитру цветов чтобы выбрать Цвет Границ

en: Use the colour picker to select the font colour
ru: Используйте палитру цветов чтобы выбрать Цвет Шрифта

en: Use the default configured by your administrator
ru: Использовать настройки назначенные администратором

en: Use the drop-down to select which days of the week this Event should be repeated
ru: Используйте выпадающее меню, чтобы выбрать, в какие дни неделиэто событие должно повториться.

en: Use the form fields below to create a set of reminders for this event. New fields can be added by clicking on the + icon at the end of the row. Use the tick box to receive a notification by email alternatively reminders will be shown in the message center.
ru: Используйте поля формы ниже, чтобы создать набор напоминаний для этого события. Новые поля можно добавить, нажав на значок + в конце строки. Используйте флажок для получения уведомления по электронной почте, или в центре сообщений будут отображаться напоминания.

en: Use the location configured on the display
ru: Используйте местоположение, настроенное на дисплее

en: Used
ru: Занято

en: User
ru: Пользователь

en: User Group
ru: Группа пользователя

en: User Group Name cannot be empty.
ru: Имя группы пользователей не может быть пустым.

en: User Groups
ru: Группы пользователей

en: User Logged Out.
ru: Пользователь вышел из системы

en: User Name
ru: Имя пользователя

en: User Profile Saved
ru: Профиль пользователя сохранен

en: User Type
ru: Тип пользователя

en: User load preferences failed!
ru: Загрузка настроек Пользователя провалено!

en: User logged at the IdP but the account does not exist in the CMS and Just-In-Time provisioning is disabled
ru: Выделение времени отключено

en: User name must be between 1 and 50 characters.
ru: Имя пользователя должно содержать от 1 до 50 символов.

en: User not found
ru: Пользователь не найден

en: User save preferences failed!
ru: Сохранение настроек Пользователя провалено!

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Username or Password incorrect
ru: Неверное имя пользователя или пароль

en: Users
ru: Пользователи

en: Using "fwrite()" failed, due to error:
ru: Не удалось использовать "fwrite()" из-за ошибки:

en: Using "socket_sendto()" failed, due to error:
ru: Не удалось использовать "socket_sendto()" из-за ошибки:

en: Using "socket_set_option()" failed, due to error:
ru: Не удалось использовать "socket_set_option()" из-за ошибки:

en: Using JSON syntax enter the path below the Data root by which the above aggregation should be applied.
ru: Используя синтаксис JSON, введите путь под корнем данных, по которому следует применять вышеуказанную агрегацию.

en: Using fsockopen() failed, due to denied permission
ru: Не удалось использовать "fsockopen()" из-за отказа в доступе

en: Using natural language enter a string representing the period for which events should be returned, for example 2 days or 1 week.
ru: Используя естественный язык, введите строку, представляющую период, для которого события должны быть возвращены, например, 2 дня или 1 неделя

en: VNC to this Display
ru: VNC к этому дисплею

en: Valid Extensions
ru: Допустимые расширения

en: Valid?
ru: Валидный?

en: Validation
ru: Валидация

en: Value
ru: Значение

en: Value too large for %s
ru: Слишком большое значение для %s

en: Values
ru: Значения

en: Verify
ru: Проверить

en: Verify all modules have been installed correctly by reinstalling any module related files
ru: Проверить все модули по корректной установке, переустановливая связанные модулю файлы

en: Version
ru: Версия

en: Version %version%
ru: Версия %version%

en: Version ID
ru: ID версии

en: Version Information
ru: Данные о версии

en: Vertical Align
ru: Вертикальное отображение

en: Vertical Sharpness
ru: Вертикальная Резкость

en: Vertically on the left
ru: Вертикально на левой

en: Video
ru: Видео

en: Video In
ru: Видеовход

en: Video Path
ru: Расположение видеозаписей

en: Videos - support varies depending on the client hardware you are using.
ru: Видео - поддержка зависит от используемого вами клиентского оборудования.

en: View
ru: Просмотреть

en: View Columns
ru: Просмотр столбцов

en: View Data
ru: Просмотр данных

en: View RSS
ru: Просмотр RSS

en: View my authenticated applications
ru: Просмотреть доверенные приложения

en: Visible
ru: Видимый

en: Visible area end time
ru: Время конца видимого поле

en: Visible area start time
ru: Время начало видимого поле

en: Volume
ru: Громкость

en: Wake On LAN
ru: Пробудить по сети(WOL)

en: Wake On Lan
ru: Включение по сети (WOL)

en: Wake On Lan Failed as there are no functions available to transmit it
ru: Ошибка Wake On Lan из-за отсутствия функций передачи

en: Wake on LAN
ru: Пробуждение по сети (WOL)

en: Wake on LAN Time
ru: Время Wake on LAN

en: Wake on Lan is enabled, but you have not specified a time to wake the display
ru: Wake on Lan включен, но не указано время пробуждения дисплея

en: Wake on Lan requires the correct network configuration to route the magic packet to the display PC
ru: Wake on Lan требует правильной сетевой настройки для маршрутизации  пакета к устройству

en: Wake on Lan sent for %s
ru: Пробуждение по сети отправлено для %s

en: Warm
ru: Теплый

en: Warning
ru: Тревога

en: Warning - starts with or ends with a space, or contains double spaces
ru: Предупреждение - начинается с или заканчивается пробелом или содержит двойные пробелы

en: We are really sorry, but there has been an error. It has been logged in install_log.txt and printed below.
ru: Мы очень сожалеем, но произошла ошибка.

en: We suggest setting your PHP post_max_size and upload_max_filesize to at least 128M, and also increasing your max_execution_time to at least 120 seconds.
ru: Мы предлагаем установить для PHP post_max_size и upload_max_filesize не менее 128M, а также увеличить max_execution_time как минимум до секунд.

en: We'd love to know you're running %theme_name%. If you're happy for us to collect anonymous statistics (version number, number of displays) then please leave the box ticked. Please un tick the box if your server does not have direct access to the internet.
ru: Если вы хотите чтобы мы собирали анонимную статистику, установите флажок ниже

en: Weather
ru: Погода

en: WebView Plugin State
ru: Состояние плагина WebView

en: Webpage
ru: Веб-страница

en: Webpages.
ru: Веб Страницы.

en: Wednesday
ru: Среда

en: Week
ru: Неделя

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Welcome to the %themeName% Installation
ru: Добро пожаловать в установку %themeName%

en: West
ru: Запад

en: What display profile should this display use? To use the default profile leave this empty.
ru: Какой профиль дисплея должен использовать этот дисплей? Чтобы использовать профиль по умолчанию оставьте это пустым.

en: What is this users type?
ru: Какой тип пользователя?

en: What items would you like to save?
ru: Какие файлы вы хотите сохранить?

en: What plugin state should be used when starting a web view.
ru: Какое состояние плагина следует использовать при запуске веб-просмотра.

en: What transition should be applied when this item finishes?
ru: Какое действие следует применить, когда этот элемент заканчивается?

en: What transition should be applied when this item starts?
ru: Какое действие следует применять при запуске этого элемента?

en: What transition should be applied when this region is finished?
ru: Какие переходы следует применить, когда эта область будет готова?

en: What type of display is this profile intended for?
ru: Для какого типа дисплея предназначен этот профиль?

en: What type of request needs to be made to get the remote data?
ru: Какой тип запроса необходимо сделать, чтобы получить

en: When Enabled users will be able to add media using this module.
ru: При включении пользователи смогут добавлять медиа с помощью этого модуля.

en: When all day events are excluded they are removed from the list of events in the feed and wont be shown
ru: Когда все дневные события исключены, они удаляются из списка событий в ленте и не будут показаны

en: When enabled draft Layouts will be automatically published 30 minutes after the last edit
ru: При включении черновые макеты будут автоматически публиковаться через 30 минут после последнего редактирования

en: When enabled the Player will send the current layout to the CMS each time it changes. Warning: This is bandwidth intensive and should be disabled unless on a LAN.
ru: Когда включен, Плеер будет отправлять текущий макет обратно в CMS каждую смену макета. Внимание это существенно повлияет на скорость сети. использовать только при LAN

en: When enabled, the default Transition type and duration will be applied to all widgets on this Layout.
ru: При включении тип и продолжительность перехода по умолчанию будут применяться ко всем виджетам в этом макете.

en: When requesting a screenshot from a display should the Thumbnail column be automatically shown if it's not visible?
ru: Во время запроса скриншота с Монитора, автоматически показывать если он не видимый?

en: When selected, layout will be published immediately, if it should be published at a specific time, uncheck this checkbox and pick a date in the field below
ru: Если выбран этот вариант, макет будет опубликован немедленно, если он должен быть опубликован в определенное время, снимите этот флажок и выберите дату в поле ниже

en: When selected, your event will run according to the timezone set on the CMS, otherwise the event will run at Display local time
ru: Если выбрано то событие будет запускатся относительно времени Сервера если нет то относительно времени Дисплея

en: When set to Run Intent, which intent should be run. Format is: Action|ExtraKey,ExtraMsg
ru: Когда задано значение Run Intent, какое намерение должно выполняться. Формат: Действие | ДопКлюч, ДопСообщ

en: When the End Time for this Widget passes should the Widget be removed from the Playlist?
ru: Когда пройдет время завершения работы Виджета, следует ли удалить Виджет из списка воспроизведения?

en: When the device starts and Android finishes loading, should the Player start up and come to the foreground?
ru: Когда устройство запускается и Android заканчивает загрузку, должен ли проигрыватель запускаться и выходить на передний план?

en: When the monitor is 'Off' it will not be able to receive content updates. With the next timed 'On' the monitor will connect to the CMS and get content/schedule updates.
ru: Когда монитор выключен, он не сможет получать обновления содержимого. При следующем нажатии кнопки Вкл. монитор подключится к CMS и будет получать обновления контента/планирования.

en: Whether to always put the default layout into the cycle.
ru: Следует ли всегда вставлять макет по умолчанию в цикл.

en: Which Calendar Type should the CMS use?
ru: Какой календарь должен использовать CMS?

en: Which device input should be shown
ru: Какое устройство ввода должно быть показано

en: Which direction does the text in the feed use?
ru: В каком направлении используется текст в ленте?

en: Which key should activate the Player information screen? A single character.
ru: Какой ключ должен активировать Информацию по Плееру?

en: Which shell commands should the Player execute?
ru: Какие команды оболочки должен выполнить игрок?

en: White listed redirect URI's that will be allowed, only application for Authorization Code Grants
ru: Перенаправлений white list URI, которые будут разрешены, для на получения кода авторизации

en: Whitelist Load Balancers
ru: Белый список Load Balancer

en: Widget
ru: Виджет

en: Widget List
ru: Список Виджетов

en: Widget not found
ru: Виджет не найден

en: Widget not found at index %d
ru: Виджет не найден в индексе %d

en: Widget not found with ID %d
ru: Виджет не найден с ID %d

en: Widgets
ru: Виджеты

en: Widgets that have been Published will be displayed below
ru: Опубликованные виджеты будут отображаться ниже

en: Width
ru: Ширина

en: Width must be greater than 0
ru: Ширина должна быть более 0

en: Windows format Calendar?
ru: Календарь в формате Windows?

en: With Selected
ru: Выбранные

en: Write permissions are required for cache/
ru: Чтобы записать в кэш нужно разрешение

en: Write permissions are required for web/settings.php
ru: Нужно разрешение записи на web/settings.php

en: XMDS Transfer Limit in KB/month
ru: Предел передачи XMDS в КБ / месяц

en: XMR Private Address
ru: Приватный Адрес XMR

en: XMR Public Address
ru: Публичный адрес XMR

en: XMR Registered
ru: XMR зарегистрирован

en: XMR address is not set
ru: Адрес XMR не установлен

en: XMR is not working on this Player yet, the screenshot will be requested the next time the Player connects on its collection interval, expected %nextCollect%.
ru: XMR еще не работает на этом проигрывателе, снимок экрана будет запрошен при следующем подключении проигрывателя к интервалу сбора, ожидаемый %nextCollect%

en: Yahoo Currencies
ru: Yahoo Валюты

en: Yahoo Finance
ru: Yahoo Финансы

en: Yahoo Stocks
ru: Акций Yahoo

en: Year
ru: Год

en: Yearly
ru: Ежегодно

en: Yes
ru: Да

en: You already own a Layout called '%s'. Please choose another name.
ru: У вас уже есть макет под названием %s. Пожалуйста, выберите другое имя.

en: You already own a Playlist called '%s'. Please choose another name.
ru: У вас уже есть плейлист под названием "%s". Пожалуйста, выберите другое имя.

en: You already own a Tag called '%s'. Please choose another name.
ru: У вас уже есть Тэг под названием "%s". Пожалуйста, выберите другое имя.

en: You already own a display group called "%s". Please choose another name.
ru: У вас уже есть группа дисплеев с названием "%s". Выберите другое имя.

en: You are receiving this email because a password reminder was requested for your account. If you did not make this request, please report this email to your administrator immediately.
ru: Вы получаете это письмо, потому что для вашего аккаунта было запрошено напоминание пароля. Если вы не сделали этого запроса, пожалуйста, немедленно сообщите об этом администратору.

en: You are receiving this email because two factor email authorisation is enabled in your CMS user account. If you did not make this request, please report this email to your administrator immediately.
ru: Вы получаете это электронное сообщение, потому что в Вашем аккаунте пользователя CMS включена двухфакторная авторизация электронной почты. Если Вы не сделали этого запроса, пожалуйста, немедленно сообщите об этом Вашему администратору.

en: You cannot assign file type %s to a playlist
ru: Вы не можете назначить тип файла %s в плейлисте.

en: You cannot change the assignment of a Layout Specific Campaign
ru: Вы не можете изменить назначение макета специальной кампании

en: You cannot replace this media with an item of a different type
ru: Вы не можете заменить этот носитель на элемент другого типа

en: You cannot share the root folder
ru: Нельзя делится Корневой Папкой

en: You do not have any library files that are not in use.
ru: У вас нет неиспользуемых библиотек

en: You do not have permission to assign the provided Layout
ru: Вы не имеете разрешения для назначения предоставленного макета

en: You do not have permission to delete this profile
ru: Вы не имеете права удалять этот профиль

en: You do not have permission to edit these permissions.
ru: У вас нет разрешения на изменение этих разрешений

en: You do not have permission to edit this profile
ru: У вас нет прав для редактирования этого профиля

en: You do not have permissions to delete saved reports of this report schedule
ru: У вас нет прав на удаление сохраненных отчетов по этому расписанию.

en: You do not have permissions to delete the saved report of this report schedule
ru: У вас нет прав для удаления сохраненного отчета из этого расписания отчетов

en: You do not have permissions to delete this layout
ru: Нет прав на удаление макета

en: You do not have permissions to delete this report schedule
ru: У вас нет прав для удаления этого расписания отчетов

en: You do not have permissions to edit this layout
ru: У Вас нет прав на редактирование данной макеты

en: You do not have permissions to pause/resume this report schedule
ru: У вас нет прав для приостановки / возобновления этого расписания отчетов

en: You do not have permissions to reset this report schedule
ru: У вас нет прав для сброса этого расписания отчетов

en: You do not have permissions to use this media
ru: У вас нет разрешений для для использования этих данных

en: You do not have permissions to view this layout
ru: У Вас нет прав на просмотр этого макета

en: You have exceeded your library quota
ru: Вы превысили квоту на библиотеку

en: You have exceeded your maximum number of authorised displays. %d
ru: Вы превысили максимальное количество разрешенных дисплеев. % d

en: You have selected %layoutName% for export. A ZIP file will be downloaded which contains the layout, its widgets and media. It will also contain the structure for associated DataSets.
ru: Вы выбрали %layoutName% для экспорта.

en: You have selected a layout that you no longer have permission to use. Please reload the form.
ru: Вы выбрали макет, который больше не имеет разрешения на использование. Пожалуйста, перезагрузите форму.

en: You have selected media that you no longer have permission to use. Please reload the form.
ru: Вы выбрали медиа-контент к которому у вас уже нет доступа. Пожалуйста обновите форму.

en: You must enter a command
ru: Вы должны ввести команду

en: You should also manually take a backup of your library.
ru: Вам следует вручную сделать архивную копию библиотеки.

en: Your client is not the correct version to communicate with this CMS.
ru: Ваш клиент не является верной версией для связи с этой CMS

en: Your event will be scheduled from [fromDt] to [toDt] in the CMS timezone, please check this covers each of your Displays in their respective timezones.
ru: Ваше мероприятие будет запланировано с [fromDt] до [toDt] в CMS, пожалуйста, проверьте, охватывает ли это каждый из ваших дисплеев в соответствующих часовых поясах

en: Your library is full. Library Limit: %s K
ru: Библиотека переполнена.  Максимальный размер %s K

en: Your library is full. Library Limit: %s MB
ru: Ваша библиотека заполнена. Лимит библиотеки: %s МБ

en: Your password does not meet the required complexity
ru: Пароль слишком прост

en: Zoom
ru: Увеличить

en: Zoom in
ru: Увеличить

en: Zoom out
ru: Уменьшить

en: cURL is used to fetch data from the Internet or Local Network
ru: cURL используется для получения данных из Интернета или локальной сети

en: contains
ru: содержит

en: does not contain
ru: не содержит

en: does not end with
ru: не заканчивается на

en: does not equal
ru: не равен

en: does not start with
ru: не начинается с

en: duration
ru: продолжительность

en: ends with
ru: заканчиавается с

en: equals
ru: равен

en: greater than
ru: больше чем

en: he Category for this Help Link
ru: Категория для Справки

en: hours:min:sec
ru: час:мин:сек

en: is empty
ru: Пустой?

en: is not empty
ru: Не пусто

en: isRequired
ru: Требуется

en: less than
ru: меньше чем

en: name
ru: имя

en: number of layouts
ru: количество макетов

en: on the [DAY] day
ru: в [DAY] день

en: on the [POSITION] [WEEKDAY]
ru: в [POSITION] [WEEKDAY]

en: once it has connected for the first time
ru: с момента первого соединения

en: row not found
ru: строка не найдена

en: starts with
ru: начинается с

en: total duration
ru: общая продолжительность

en: you read this %readDt%.
ru: Вы читаете это  %readDt%.
