xibo - en to hr translation catalogue (421 entries)

en: %themeName% Error
hr: %themeName% greška

en: 1 hour
hr: 1 sat

en: 1 minute
hr: 1 minuta

en: 10 minutes
hr: 10 minuta

en: 12 hours
hr: 12 sati

en: 30 minutes
hr: 30 minuta

en: 4 hours
hr: 4 sata

en: 5 minutes
hr: 5 minuta

en: A file exists with the name you gave for the Library Location. Please choose another location
hr: Datoteka s tim imenom već postoji u biblioteci. Izaberite drugu lokaciju.

en: About the CMS
hr: O CMS-u

en: Active
hr: Aktivno

en: Add CSV Files
hr: Dodaj CSV datoteke

en: Add Campaign
hr: Dodaj kampanju

en: Add Column
hr: Dodaj kolonu

en: Add Command
hr: Doaj naredbu

en: Add Data
hr: Dodaj podatke

en: Add Layout
hr: Dodaj Layout

en: Add Media
hr: Dodaj medij

en: Add Profile
hr: Dodaj profil

en: Add Resolution
hr: Dodaj rezoluciju

en: Add Row
hr: Dodaj redak

en: Add Task
hr: Dodaj zadatak

en: Add User
hr: Dodaj korisnika

en: Add User Group
hr: Dodaj grupu korisnika

en: Add a new Campaign
hr: Dodaj novu kampanju

en: Add a new User
hr: Dodaj novog korisnika

en: Add files
hr: Dodaj datoteke

en: Added %s
hr: Dodano %s

en: Added Row
hr: Dodan redak

en: Administration
hr: Administracija

en: Advanced
hr: Napredno

en: Advice
hr: Savijet

en: All
hr: Sve

en: Allow Import?
hr: Dozvoliti uvoz?

en: Always showing
hr: Uvijek prikazuj

en: And
hr: I

en: Applications
hr: Aplikacije

en: Apply
hr: Primijeni

en: April
hr: Travanj

en: Arabic
hr: Arapski

en: Ascending
hr: Uzlazno

en: Ask a question
hr: Postavi pitanje

en: Assign Files
hr: Dodijeli datoteke

en: Assign Layouts
hr: Dodijeli Izgled

en: Audience
hr: Publika

en: Audio Media
hr: Audio medij

en: August
hr: Kolovoz

en: Authorisation Parameters missing from session.
hr: Autorizacijski parametri nedostaju iz sesije.

en: Authorised
hr: Odobreno

en: Authorization Code?
hr: Aktorizacijski kod?

en: Authorize Request
hr: Autoriziraj zahtjev

en: Background
hr: Pozadina

en: Background Colour
hr: Boja pozadine

en: Background Image
hr: Slika pozadine

en: Belarusian
hr: Bjeloruski

en: Bosnian
hr: Bosanski

en: Bottom
hr: Dno

en: Browser
hr: Preglednik

en: CSV Import
hr: CSV uvoz

en: Campaigns
hr: Kampanje

en: Cancel
hr: Otkaži

en: Category
hr: Kategorija

en: Centre
hr: Sredina

en: Change Password
hr: Izmjeni lozinku

en: Change the resolution
hr: Promijeni razlučivost

en: Channel
hr: Kanal

en: Class %s not found
hr: Klasa %s nije pronađena

en: Close
hr: Zatvori

en: Code
hr: Kod

en: Colour
hr: Boja

en: Column %s not found
hr: Stupac %s nije pronađen

en: Command
hr: Naredba

en: Command Sent to %s
hr: Naredba poslana na %s

en: Commands
hr: Naredbe

en: Complete
hr: Završeno

en: Continue...
hr: Nastavi...

en: Copied %s
hr: Kopirano %s

en: Copied %s as %s
hr: Kopirano %s kao %s

en: Copied as %s
hr: Kopirano kao %s

en: Copy
hr: Kopiraj

en: Copy %name%
hr: Kopiraj %name$

en: Copy Members?
hr: Kopiraj članove?

en: Copy User Group
hr: Kopiraj grupu korisnika

en: Counter
hr: Brojač

en: Create
hr: Stvori

en: Create a new database
hr: Kreiraj novu bazu

en: Croatian
hr: Hrvatski

en: Czech
hr: Češki

en: Daily
hr: Dnevno

en: Dark
hr: Tamno

en: Data Type
hr: Tip podatka

en: Database Name
hr: Naziv baze

en: Database Password
hr: Lozinka baze

en: Database Username
hr: Korisnik baze

en: Date
hr: Datum

en: Date Format
hr: Format datuma

en: Day
hr: Dan

en: Days
hr: Dani

en: December
hr: Prosinac

en: Default
hr: Zadano

en: Default Duration
hr: Zadano trajanje

en: Default Language
hr: Zadani jezik

en: Delete
hr: Obriši

en: Delete %layout%
hr: Izbriši %layout%

en: Delete Campaign
hr: Izbriši kampanju

en: Delete Command
hr: Izbriši naredbu

en: Delete Media
hr: Izbriši medij

en: Delete Profile
hr: Izbriši profil

en: Delete Resolution
hr: Izbriši rezoluciju

en: Delete Row
hr: Izbriši redak

en: Delete Task
hr: Izbriši zadatak

en: Deleted %s
hr: Izbrisano %s

en: Deleted Row
hr: Izbrisan redak

en: Descending
hr: Silazno

en: Description
hr: Opis

en: Design
hr: Dizajn

en: Details
hr: Pojedinosti

en: Direction
hr: Smjer

en: Disabled
hr: Onemogućeno

en: Display
hr: Ekran

en: Display Groups
hr: Grupe ekrana

en: Display List
hr: Lista ekrana

en: Display Order
hr: Prikaži redoslijed

en: Display Settings
hr: Postavke ekrana

en: Display is up to date
hr: Ekran je ažuran

en: Displays
hr: Zasloni

en: Done
hr: Izvršeno

en: Done.
hr: Dovršeno

en: Download
hr: Preuzimanje

en: Downloaded
hr: Preuzeto

en: Duration
hr: Trajanje

en: Duration (seconds)
hr: Trajanje (u sek)

en: Dutch
hr: Nizozemski

en: East
hr: Istok

en: Edit
hr: Uredi

en: Edit Column
hr: Uredi kolonu

en: Edit Command
hr: Uredi naredbu

en: Edit Media
hr: Uredi medij

en: Edit Module
hr: Uredi modul

en: Edit Profile
hr: Uredi profil

en: Edit Task
hr: Uredi zadatak

en: Edit Transition
hr: Uredi prijevod

en: Edit User
hr: Uredi korisnika

en: Edit User Group
hr: Uredi grupu korisnika

en: Edited %s
hr: Uređeno %s

en: Edited Audio
hr: Uređen zvuk

en: Edited Row
hr: Uređen redak

en: Edited Transition
hr: Uređena tranzicija

en: Effect
hr: Efekt

en: Email Alerts
hr: E-mail upozorenja

en: Empty
hr: Prazno

en: English
hr: Engleski

en: Enter text...
hr: Unesi tekst...

en: Entity
hr: Entitet

en: Error
hr: Greška

en: Error.
hr: Greška

en: Exceptions
hr: Iznimke

en: Expired
hr: Isteklo

en: Expires
hr: Istiće

en: Expires At
hr: Istiće

en: Export
hr: Izvoz

en: Export Statistics
hr: Izvezi statistiku

en: Features
hr: Značajke

en: February
hr: Veljača

en: File Name
hr: Naziv datoteke

en: Files assigned to %s
hr: Datoteke su dodijeljene %s

en: Filter
hr: Filtar

en: First
hr: Prvi

en: First Name
hr: Ime

en: Forecast
hr: Prognoza

en: Free
hr: Slobodno

en: French
hr: Francuski

en: Friday
hr: Petak

en: From Date
hr: Od datuma

en: Function
hr: Funkcija

en: German
hr: Njemački

en: Greek
hr: Grčki

en: Group
hr: Grupa

en: Groups
hr: Grupe

en: Guest
hr: Gost

en: Has Direction
hr: Ima smjer

en: Has Duration
hr: Ima trajanje

en: Height
hr: Visina

en: Help
hr: Pomoć

en: Help Links
hr: Pomoć

en: Hours
hr: Sati

en: Hungarian
hr: Mađarski

en: Icelandic
hr: Islandski

en: Icons
hr: Ikone

en: Image
hr: Slike

en: Import
hr: Uvezi

en: Import CSV
hr: Uvezi CSV

en: Indonesian
hr: Indonežanski

en: Italian
hr: Talijenski

en: Item
hr: Stavka

en: Items per Page
hr: Stavki po stranici

en: January
hr: Siječanj

en: July
hr: Srpanj

en: June
hr: Lipanj

en: Landscape
hr: Vodoravna

en: Language
hr: Jezik

en: Last
hr: Zadnji

en: Last Accessed
hr: Zadnje pristupljeno

en: Last Command
hr: Zadnja naredba

en: Last Name
hr: Prezime

en: Latitude
hr: Zemljopisnaširina

en: Layer
hr: Sloj

en: Layouts
hr: Izgledi

en: Left
hr: Lijevo

en: Left Coordinate
hr: Lijeva koordinata

en: Left to Right (LTR)
hr: S lijeva na desno

en: Library
hr: Biblioteka

en: Library Location
hr: Lokacija biblioteke

en: Licence
hr: Licenca

en: Light
hr: Svijetlo

en: Link
hr: Poveznica

en: Loading...
hr: Učitavam...

en: Location
hr: Lokacija

en: Log
hr: Dnevnik

en: Login
hr: Prijava

en: Logout
hr: Odjava

en: Logout User
hr: Odjava

en: Logs
hr: Dnevnici

en: Longitude
hr: Zemljopisna dužina

en: Loop?
hr: Petlja?

en: Maintenance
hr: Održavanje

en: Manage
hr: Upravljanje

en: March
hr: Ožujak

en: May
hr: Svibanj

en: Media
hr: Mediji

en: Member
hr: Član

en: Members
hr: Članovi

en: Message
hr: Poruka

en: Middle
hr: Sredina

en: Minutes
hr: Minute

en: Missing JSON Body
hr: Nedostaje JSON tijelo

en: Missing dataSetId
hr: Nedostaje dataSetId

en: Missing dataTypeId
hr: Nedostaje dataTypeId

en: Modules
hr: Moduli

en: Monday
hr: Ponedjeljak

en: Month
hr: Mjesec

en: Monthly
hr: Mjesečno

en: My Applications
hr: Moje aplikacije

en: Name
hr: Naziv

en: New
hr: Novo

en: New Password
hr: Nova lozinka

en: Next
hr: Dalje

en: No
hr: Ne

en: North
hr: Sjever

en: North East
hr: Sjevero-istok

en: North West
hr: Sjevero-zapad

en: Norwegian Bokmål
hr: Norveški

en: Notifications
hr: Obavijesti

en: November
hr: Studeni

en: Number
hr: Broj

en: Object
hr: Objekt

en: October
hr: Listopad

en: On Demand
hr: Na zahtjev

en: Open a new window
hr: Otvri novi prozor

en: Options
hr: Mogućnosti

en: Or
hr: Ili

en: Order
hr: Redoslijed

en: Order Changed
hr: Redoslijed izmijenjen

en: Orientation
hr: Orijentacija

en: Original Height
hr: Izvorna visina

en: Original Width
hr: Izvorna širina

en: Owner
hr: Vlasnik

en: PHP Version
hr: Verzija PHP-a

en: Page
hr: Stranica

en: Page Height
hr: Visina stranice

en: Page Width
hr: Širina stranice

en: Password
hr: Lozinka

en: Password Changed
hr: Lozinka je promijenjena

en: Per Minute
hr: po minuti

en: Permissions
hr: Dozvole

en: Phone Number
hr: Broj telefona

en: Please provide a from/to date.
hr: Unesite od/do datume.

en: Please provide your credentials
hr: Upišite korisničko ime i lozinku

en: Polish
hr: Poljski

en: Portrait
hr: Okomita

en: Portuguese
hr: Portugalski

en: Preferences
hr: Postavke

en: Prevent Sleep?
hr: Spriječiti spavanje?

en: Preview Campaign
hr: Pregled kampanje

en: Previous
hr: Prethodni

en: Priority
hr: Prioritet

en: Problem with Form Template
hr: Problem sa predloškom obrasca

en: Processing...
hr: Procesiram...

en: Recurring
hr: Ponavljajući

en: Reference
hr: Referenca

en: Reference 1
hr: Referenca 1

en: Reference 2
hr: Referenca 2

en: Reference 3
hr: Referenca 3

en: Reference 4
hr: Referenca 4

en: Reference 5
hr: Referenca 5

en: Refresh
hr: Osvježi

en: Remove
hr: Ukloni

en: Removed Audio
hr: Uklonjen zvuk

en: Repeats
hr: Ponavlja se

en: Replace
hr: Zamijeni

en: Reporting
hr: Izvještaji

en: Request Screen Shot
hr: Zatraži snimku ekrana

en: Resolution
hr: Rezolucija

en: Resolutions
hr: Rezolucije

en: Retest
hr: Provjeri

en: Right
hr: Desno

en: Right to Left (RTL)
hr: S desna na lijevo

en: Rows per page
hr: Redaka po stranici

en: Run
hr: Pokreni

en: Run Now
hr: Pokreni sada

en: Run Task Now
hr: Pokreni zadatak sada

en: Russian
hr: Ruski

en: Saturday
hr: Subota

en: Save
hr: Spremi

en: Save Template
hr: Spremi predložak

en: Saved %s
hr: Spremljeno %s

en: Schedule
hr: Raspored

en: Screen Dimensions
hr: Dimenzije ekrana

en: Search:
hr: Traži:

en: Seconds
hr: Sekundi

en: Send Command
hr: Pošalji naredbu

en: September
hr: Rujan

en: Serbian
hr: Srpski

en: Server Key
hr: Serverski ključ

en: Session
hr: Sesija

en: Sessions
hr: Sesije

en: Set a duration?
hr: Postaviti trajanje?

en: Setting
hr: Postavka

en: Settings
hr: Postavke

en: Show
hr: Prikaži

en: Show Seconds?
hr: Prikaz sekundi?

en: Shuffle
hr: Nasumično

en: Size
hr: Veličina

en: Size (bytes)
hr: Veličina (bajtova)

en: Slovak
hr: Slovački

en: Sorry this function is disabled.
hr: Nažalost ova funkcija je onemogućena.

en: Source
hr: Izvor

en: South
hr: Jug

en: South East
hr: Jugo-istok

en: South West
hr: Jugo-zapad

en: Spanish
hr: Španjolski

en: Speed
hr: Brzina

en: Start
hr: Počni

en: Start again
hr: Počni ponovo

en: Statistics
hr: Statistika

en: Stretch
hr: Rastegnuti

en: String
hr: Znak

en: Success
hr: Uspijeh

en: Sunday
hr: Nedjelja

en: Swedish
hr: Švedski

en: Task
hr: Zadatak

en: Tasks
hr: Zadaci

en: Template
hr: Predložak

en: Template Missing
hr: Nedostaje predložak

en: Templates
hr: Predlošci

en: Test
hr: Proba

en: Text
hr: Tekst

en: Text direction
hr: Smjer teksta

en: That's it!
hr: To je to!

en: The Library Location you gave is not empty. Please give the location of an empty folder
hr: Lokacija za biblioteku nije prazna. Molim, odaberite prazni folder.

en: The Name for this User Group
hr: Naziv za ovu korisničku grupu

en: This library item is in use.
hr: Ova biblioteka je u upotrebi

en: Thursday
hr: Četvrtak

en: Timezone
hr: Vremenska zona

en: Title
hr: Naziv

en: To Date
hr: Do datuma

en: Today
hr: Danas

en: Top
hr: Vrh

en: Top Coordinate
hr: Gornja koordinata

en: Topic
hr: Tema

en: Transition
hr: Tranzicija

en: Transitions
hr: Tranzicije

en: Tuesday
hr: Utorak

en: Turkish
hr: Turski

en: Type
hr: Tip

en: Ukrainian
hr: Ukrajinski

en: Unable to write to settings.php. We already checked this was possible earlier, so something changed.
hr: Ne mogu pisati u settings.php. Već smo to provjerili ranije, ali se nešto promijenilo.

en: Units
hr: Jedinice

en: Unknown Column
hr: Nepoznati stupac

en: Unknown Display Status
hr: Nepoznat status ekrana

en: Unknown Error
hr: Nepoznata greška

en: Unknown transition type
hr: Nepoznat tip tranzicije

en: Until
hr: Do

en: User
hr: Korisnik

en: User Group
hr: Korisnička grupa

en: User Groups
hr: Korisničke grupe

en: User Logged Out.
hr: Korisnik je odjavljen

en: User Name
hr: Korisničko ime

en: User Type
hr: Tip korisnika

en: Username or Password incorrect
hr: Krivo korisničko ime ili lozinka

en: Users
hr: Korisnici

en: Value
hr: Vrijednost

en: Version
hr: Inačica

en: Version Information
hr: Informacije o verziji

en: Vertical Align
hr: Okomito poravnanje

en: View
hr: Prikaz

en: View Columns
hr: Pregled kolona

en: View Data
hr: Pregled podataka

en: Wednesday
hr: Srijeda

en: Week
hr: Tjedan

en: Weekly
hr: Tjedno

en: West
hr: Zapad

en: Width
hr: Širina

en: XMR address is not set
hr: XMR adresa nije postavljena

en: Year
hr: Godina

en: Yearly
hr: Godišnje

en: Yes
hr: Da

en: contains
hr: sadrži

en: does not contain
hr: ne sadrži

en: does not end with
hr: ne završava sa

en: does not equal
hr: nije jednako

en: does not start with
hr: ne počinje sa

en: duration
hr: trajanje

en: ends with
hr: završava sa

en: equals
hr: jednako

en: greater than
hr: veće od

en: hours:min:sec
hr: sati:min:sek

en: less than
hr: manje od

en: name
hr: ime

en: starts with
hr: počinje sa

en: total duration
hr: ukupno trajanje
